WODNY

Paulina Rutkowska i Iga Wielczyk brązowymi medalistkami MŚ U17 w klasie 420

Mistrzostwa świata klasy 420

Kolejny sukces w polskim żeglarstwie młodzieżowym.

W mistrzostwach świata klasy 420 rozegranych we włoskim San Remo brązowy medal w kategorii do lat 17 zdobyła załoga Paulina Rutkowska i Iga Wielczyk (Yacht Klub Polski Gdynia / Mos Iława)! Sukces warty podkreślenia, tym bardziej, że obie zawodniczki pływają razem w klasie 420 od niespełna roku.

Łącznie obejmowały dziesięć wyścigów, po których gdyńsko-iławska załoga uplasowała się w klasyfikacji generalnej na najniższym stopniu podium. Zawody zdominowały młode żeglarki z Hiszpanii – Maria Perello i Marta Cardona, na drugim miejscu znalazły się ich rodaczki, Maria Pascual i Marta Puigserver.

W rywalizacji załóg kobiecych świetne, szóste miejsce zajęła załoga Agnieszka Pawłowska i Dominika Ołowiak (Chojnicki Klub Żeglarski / Olsztyński Klub Żeglarski). Polki zajęły też znakomite drugie miejsce w odrębnej klasyfikacji do lat 21, aczkolwiek w tej kategorii medali nie przyznawano.

Wśród mężczyzn najlepiej z Polaków spisali się Ludwik Grzelak i Tomasz Lewandowski (Olsztyński Klub Żeglarski), którzy zajęli 23 miejsce.

– Jestem zadowolony z postawy kadrowiczów. To były trudne regaty wymagające od zawodników wszechstronnych umiejętności. Na akwenie żeglowaliśmy praktycznie w każdych możliwych warunkach – w słabym, średnim i silnym wietrze, przy małej, ale też dużej fali. Silny prąd nie ułatwiał żeglugi. Z każdym dniem jednak postawa polskich żeglarzy była coraz lepsza. W tym roku z powodu pandemii nie mieliśmy zbyt wielu okazji do żeglowania, budowaliśmy głównie przygotowanie fizyczne. Na tle innych krajów widać było nasze braki w opływaniu, ale z każdym dniem było coraz lepiej i stopniowo odrabialiśmy dystans. Wierzę, że na zbliżających się mistrzostwach Europy będzie jeszcze lepiej – mówi Marcin Mickiewicz, trener Kadry Narodowej w klasie 420.

Mistrzostwa Europy również odbędą się w dniach 24-31 lipca we Włoszech, tym razem jednak w znajdującej się nad Morzem Tyrreńskim Formie.

Paulina Rutkowska z Igą Wielczyk (fot. mat. prasowe organizatora turnieju/Andrea Lelli)

Paulina Rutkowska, młoda żeglarka Yacht Klubu Polski Gdynia z brązowym medalem mistrzostw świata po regatach we włoskim San Remo! 16-latka startując w zmaganiach klasy 420 w parze z Igą Wielczyk z MOS Iława zajęła 3. miejsce w kategorii wiekowej do lat 17.

Wiele miejsc na podium w krajowych i zagranicznych zawodach, medale i wysokie lokaty w klasyfikacjach końcowych mistrzostw Europy, wygrana na ogólnopolskiej olimpiadzie młodzieży – pomimo młodego wieku przysłowiowa półka z nagrodami Pauliny Rutkowskiej jest już mocno zapełniona, ale właśnie trafił na nią jeden z najcenniejszych medali.

Młoda, 16-letnia żeglarka klubu Yacht Klub Polski Gdynia sięgnęła po brązowy medal mistrzostw świata do lat 17 w dwuosobowej klasie 420 – rywalizacji załóg żaglówek o długości 420 centymetrów. W załodze z trenującą w gdyńskim klubie Pauliną Rutkowską pływała Iga Wielczyk z MOS Iława. Obie żeglarki startują razem od sierpnia 2020 roku.

Paulina Rutkowska na co dzień mieszka we Wrocławiu i trenuje w YKP Gdynia pod okiem trenera Przemysława Strusia. Przygodę z żeglarstwem zaczęła w wieku 10 lat od treningów w UKS Żeglarz Wrocław, skąd po około roku przeniosła się właśnie do gdyńskiego klubu z tradycjami i odnosiła liczne sukcesy w klasie Optimist. Na swoim koncie ma m.in. brązowy oraz srebrny medal zdobyty podczas drużynowych mistrzostw Europy na włoskim jeziorze Ledro oraz wysokie, 8. miejsce w indywidualnych mistrzostwach Europy we francuskim Crozon-Morgat.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button