Paszporty od 5 listopada z nowym wzorem. Dokumenty będą lepiej zabezpieczone

Nowe paszporty

Wszyscy, którzy od Święta Niepodległości br. będą składali wnioski o wydanie paszportu, otrzymają dokument według nowego wzoru.

Nowe dokumenty będą lepiej zabezpieczone, a na ich stronach znajdą się motywy graficzne związane z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Paszporty będą wyposażone w jeszcze lepsze zabezpieczenia i zapewnią dokumentom wysoki poziom ochrony przed sfałszowaniem. Jednym z zabezpieczeń będzie sztywna strona personalizacyjna. Ta strona będzie wykonana w całości z poliwęglanu, co umożliwia zainstalowanie w niej chipa zawierającego dane dotyczące posiadacza. Strona będzie także łączyć się z książeczką za pomocą specjalnego „zawiasu”. Dzięki temu każda próba odłączenia jej od dokumentu będzie widoczna.

Umożliwi ona wprowadzenie specjalnego zabezpieczenia SAFE I – to transparentne okienko otoczone polem charakteryzującym się zmiennymi właściwościami optycznymi. Obszar SAFE I umożliwia wprowadzenie szeregu kombinacji zabezpieczeń personalizowanych danych posiadacza dokumentu, zwiększając tym samym ochronę przed kradzieżą tożsamości. Inne elementy zabezpieczające, które będzie zawierał nowy paszport, to m.in. element graficzny wykonany farbą optycznie zmienną, nitka zabezpieczająca widoczna w świetle UV oraz oznaczenia indywidualne dla danego dokumentu.

Warto zaznaczyć, że nowy paszport będzie zawierał także dodatkowe oznaczenia przeznaczone dla osób niewidzących i niedowidzących. W okładce nowego dokumentu przewidziano tłoczenie zawierające wyraz „Paszport” napisane znakami alfabetu Braille-a, umożliwiające rozpoznanie dokumentu.

Nie będzie obowiązku wymiany starych paszportów na nowe.

Wszystkie paszporty w dotychczasowej formie graficznej pozostają ważne do wskazanego w dokumencie terminu.

W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, w internetowym głosowaniu wybrane zostały elementy, które widoczne będą na kartach nowego paszportu. Motywy związane są z postaciami, wydarzeniami, miejscami i symbolami ważnymi dla polskiej niepodległości. W paszporcie znajdą się motywy graficzne przedstawiające m.in.: Bitwę Warszawską, Antosia Petrykiewicza, Godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacego Jana Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego.

Dotychczasowy wzór polskiego paszportu biometrycznego funkcjonuje od 2006 roku.

Konieczność zapewnienia wysokiego poziomu zabezpieczeń wymaga, aby średnio raz na dekadę zmieniać jego wzór. Zmiana wyglądu paszportu nie oznacza jednak konieczności jego wymiany przez wszystkich obywateli. Dotyczy ona tych osób, których dokument straci ważność lub zdecydują się wyrobić paszport po raz pierwszy. Osoby, które złożą wniosek o nowy paszport, otrzymają go w terminie do 30 dni. Każdy, kto złożył wniosek o paszport, może sprawdzić na stronie obywatel.gov.pl, czy jego dokument jest już dostępny do odbioru.

Według danych Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, które zajmuje się m.in. przygotowywaniem dokumentów, co roku wydawanych jest około 1,3-1,4 miliona paszportów. W 2016 r. było to 1 mln 334 tys. dokumentów paszportowych, a w 2017 r. – 1 mln 452 tys. Tylko we wrześniu tego roku wydano 132 tys. paszportów.
(MSWiA)

Exit mobile version