POLSKA

Pary Prezydenckie USA i Polski w Muzeum Auschwitz

Były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką oraz Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Michael Pence z Małżonką zwiedzili były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

W miejscu zagłady Żydów oraz męczeństwa Polaków i innych narodów oddali hołd ofiarom.

Pary Prezydenckie weszły na teren byłego obozu przez bramę główną, którą wieńczy napis „Arbeit macht frei”. Przeszły alejkami do bloków w byłym obozie Auschwitz I, w których mieści się muzealna ekspozycja przybliżająca m.in. przyczyny osadzenia w obozie więźniów różnych narodowości, w tym Polaków, Żydów i Romów, a także deportacje oraz masową zagładę Żydów.

Przed Ścianą Straceń, która znajduje się na dziedzińcu Bloku 11, przywódcy państw wraz z Małżonkami złożyli wieńce z kwiatów w barwach narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych. W tym miejscu Niemcy podczas II wojny światowej rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków.

Pary Prezydenckie zeszły do celi męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego, który oddał życie za współwięźnia Auschwitz. Znajduje się ona w podziemiach Bloku 11. Duchowny stał się pierwszym polskim męczennikiem podczas II wojny, który został wyniesiony na ołtarze.

Prezydent RP oraz Wiceprezydent USA wraz z Małżonkami zwiedzili też stałą ekspozycję poświęconą zagładzie Żydów, którą w poobozowym Bloku 27 przygotował jerozolimski instytut Yad Vashem.

Następnie odwiedzili były obóz Auschwitz II-Birkenau. To w nim Niemcy na masową skalę mordowali Żydów. Jest to także symbol męczeństwa narodu romskiego. Niemcy więzili w Auschwitz II-Birkenau wielu Polaków. Tam docierały m.in. w sierpniu 1944 r. transporty z naszymi rodakami deportowanymi z ogarniętej powstaniem Warszawy.

W tym miejscu Pary Prezydenckie zobaczyły też m.in. rampę kolejową, na której Niemcy dokonywali selekcji deportowanych do obozu. Większość z nich została zgładzona. Przywódcy podeszli do stojącego na rampie towarowego wagonu kolejowego. Takimi samymi Niemcy przywozili do obozu Żydów. Polski Prezydent zapalił przy nim znicz, a Michael Pence położył niewielki kamień. Agata Kornhauser-Duda i Karen Pence położyły czerwone róże.

Wizytę Par Prezydenckich zwieńczyło zapalenie zniczy przed Pomnikiem Ofiar Obozu w Brzezince.

Tam również zostały złożone wpisy do księgi pamiątkowej.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Michael Pence jest czwartym urzędującym Wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, który zwiedzi Miejsce Pamięci. Przed nim byli tu George H.W. Bush, który później został wybrany na prezydenta, Al Gore oraz Dick Cheney. Były obóz zwiedzili też dwaj urzędujący prezydenci: Gerald Ford oraz George W. Bush.
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button