GOSPODARKAPOLITYKAPOLSKAŚWIAT

Parlament Europejski. Zdecydowana reakcja UE w walce z pandemią koronawirusa

Posłowie wzywają do bardziej zdecydowanej reakcji UE, aby przezwyciężyć COVID-19

Podczas debaty z Ursulą von der Leyen i Charlesem Michelem posłowie wezwali do bardziej skoordynowanych działań europejskich w celu ochrony obywateli i wspierania gospodarki.

Posłowie przyznali, że UE mogła zacząć działać wcześniej i szybciej, ale podkreślili, że solidarność w UE została przywrócona. Europejczycy wykazali się szczodrością, pokazali że są dla siebie nawzajem i że mogą działać bardzo skutecznie. UE musi jednak zrobić więcej, aby odbudować Europę, jeśli ma stać się ona bardziej odporna na wstrząsy i skuteczna w działaniu i musi to zrobić nie zwlekając.

Wielu mówców zwróciło uwagę, że zamykanie granic nie może być rozwiązaniem długoterminowym i wezwało do opracowania wspólnej strategii wyjścia i planu naprawy gospodarczej w ramach nowego, ambitnego, długoterminowego budżetu w celu złagodzenia społecznych, gospodarczych i finansowych skutków zamknięcia.

Debata będzie podsumowana rezolucją, która zostanie poddana pod głosowanie w piątek.

Parlament zagłosuje nad dodatkowymi nadzwyczajnymi środkami do walki z pandemią koronawirusa

Na sesji plenarnej w czwartek i piątek posłowie do PE będą debatować i głosować nad najnowszymi propozycjami Komisji Europejskiej w sprawie przeciwdziałania skutkom pandemii Covid-19 w UE.

W programie sesji plenarnej w dniach 16-17 kwietnia znajduje się głosowanie nad nadzwyczajnymi środkami wsparcia w wysokości 3 miliardów euro dla sektorów opieki zdrowotnej najbardziej dotkniętych krajów UE oraz głosowanie nad programem zaopatrzenia medycznego dla krajów UE borykających się z jego niedoborem. Pakiet środków obejmuje również dodatkowe fundusze dla Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz na pomoc Grecji w radzeniu sobie ze zwiększoną presją migracyjną.

Oczekuje się również, że posłowie zatwierdzą specjalne środki dla pomocy najbiedniejszym i osobom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji, takie jak wyposażenie ochronne i pomoc żywnościowa.

Parlament zagłosuje nad wyjątkowymi środkami pozwalającymi na większą elastyczność w wykorzystaniu funduszy spójności i funduszy strukturalnych UE w celu złagodzenia skutków koronawirusa, a także nad pomocą finansową dla ochrony sektora rybołówstwa i akwakultury przed skutkami pandemii.

Podczas sesji odbędzie się również debata z Radą i Komisją Europejską oraz głosowanie nad rezolucją w sprawie skoordynowanych działań UE w celu zwalczania pandemii Covid-19 i jej konsekwencji.

Jak Parlament funkcjonuje w czasach Covid-19

Parlament zmniejszył potrzebę fizycznych spotkań w swoich siedzibach i wykonuje swoje główne zadania dzięki nadzwyczajnym procedurom głosowania na odległość w celu zatwierdzenia pilnych środków UE do walki z pandemią.

Otwarcie nadzwyczajnej kwietniowej sesji plenarnej poświęconej sposobom walki z COVID-19

Prezydent Sassoli złożył kondolencje rodzinom ofiar COVID-19 oraz podziękował pracownikom służby zdrowia i zaangażowanym obywatelom.

Dziękując tym wszystkim, którzy się poświęcają, prezydent Sassoli powiedział: „Człowieczeństwo naszych obywateli jest naszym największym dobrem.” „Praca służby zdrowia, która jest w tej walce na pierwszej linii, zasługuje na nasze wsparcie, podziw i wdzięczność”, dodał Przewodniczący.

David Sassoli podziękował wszystkim pracującym, w tym rolnikom i rybakom, ekspertom w dziedzinie telekomunikacji i kasjerom z supermarketów, którzy wykazują się dużą dyscypliną i poczuciem odpowiedzialności. A także wszystkim obywatelom przestrzegającym środków zapobiegawczych, robiącym zakupy dla osób starszych i opiekującym się najsłabszymi.

Parlament umożliwił władzom w Brukseli, Luksemburgu i Strasburgu wykorzystanie swoich pomieszczeń do działań związanych z sytuacjami kryzysowymi. „Jesteśmy winni miastom, które nas goszczą, dług wdzięczności”, dodał Przewodniczący.

Dziękując posłom i pracownikom PE za dostosowanie się do nowych sposobów pracy, Przewodniczący podkreślił, że demokracja nadal funkcjonuje. Instytucje UE są w pełni zaangażowane w zaspokajanie potrzeb obywateli i państw członkowskich, w czasie tego kryzysu i po jego zakończeniu, przyczyniając się do globalnych działań w odpowiedzi na zagrożenie koronawirusem.

UE działa na rzecz wspierania systemów opieki zdrowotnej i dostępności podstawowych produktów medycznych, wspierania badań naukowych, pomocy w utrzymaniu miejsc pracy oraz wspierania rodzin i osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, a także udzielania pomocy rolnikom, rybakom i przedsiębiorstwom.
(PE)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button