Parlament Europejski za wpisaniem prawa do aborcji do Karty Praw Podstawowych UE

Unia Europejska

Parlament Europejski chce, by prawo do aborcji zostało wpisane do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Posłowie do PE raz jeszcze zdecydowanie potępiają regres w zakresie praw kobiet, zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz praw w USA i niektórych państwach członkowskich UE. Chodzi tutaj m.in. o Polskę.

Prawo do aborcji powinno zostać uwzględnione w Karcie Praw Podstawowych UE. Posłowie wzywają w rezolucji w sprawie decyzji Sądu Najwyższego USA o zniesieniu praw do aborcji w Stanach Zjednoczonych oraz konieczności ochrony praw do aborcji i zdrowia kobiet w UE, przyjętej 324 za, 155 przeciw i 38 wstrzymujących się. Oczywiście jak zawsze „przeciw” byli wszyscy europosłowie PiS-u.

Należy przedłożyć Radzie propozycję zmiany art. 7 Karty, dodając, że „każdy ma prawo do bezpiecznej i legalnej aborcji”. Posłowie oczekują, że Rada Europejska spotka się w celu przedyskutowania Konwentu w celu rewizji traktatów UE, jak już stwierdzono w ich rezolucji z 9 czerwca.

Posłowie do PE wyrażają swoją solidarność i wsparcie dla kobiet oraz dziewcząt w Stanach Zjednoczonych. Jak również dla osób zaangażowanych zarówno w zapewnianie, jak i wspieranie prawa i dostępu do legalnej i bezpiecznej opieki aborcyjnej w tak trudnych okolicznościach. Biorąc to pod uwagę, wzywają Kongres USA do przyjęcia ustawy, która chroniłaby aborcję na szczeblu federalnym.

Pod koniec czerwca amerykański Sąd Najwyższy uchylił obowiązujące od 1973 roku federalne prawo do legalnego przerywania ciąży.

Są również zaniepokojeni możliwym wzrostem finansowania grup antygenderowych i anty-choice na świecie, w tym w Europie. Wzywają państwa członkowskie do dekryminalizacji aborcji oraz do usunięcia i zwalczania pozostałych ograniczeń prawnych, finansowych, społecznych i praktycznych, które nadal utrudniają dostęp w niektórych państwach członkowskich.

W rezolucji czytamy, że kraje UE powinny zagwarantować dostęp do bezpiecznych, legalnych i bezpłatnych usług aborcyjnych, opieki prenatalnej i macierzyńskiej, dobrowolnego planowania rodziny, usług przyjaznych młodzieży oraz do profilaktyki, leczenia i wsparcia HIV. Komisja i państwa członkowskie powinny zwiększyć poparcie polityczne dla obrońców praw człowieka i świadczeniodawców pracujących na rzecz rozwoju zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych (SRHR).

Kontekst

9 czerwca eurodeputowani przyjęli rezolucję wzywającą do podtrzymania przełomowej sprawy Roe przeciwko Wade. Decyzja podjęta przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych 24 czerwca o zniesieniu gwarantowanej ogólnokrajowej ochrony praw do aborcji pozwala każdemu stanowi USA ograniczyć lub zakazać aborcji.

Exit mobile version