Parlament Europejski ogłosił Rosję państwem sponsorującym terroryzm

Unia Europejska

Rosja popełnia zbrodnie wojenne i stosuje „terroryzm”.

W następstwie okrucieństw popełnionych przez reżim Władimira Putina na ukraińskiej ludności cywilnej, posłowie uznali Rosję za państwowego sponsora terroryzmu.

W środę Parlament przyjął rezolucję w sprawie ostatnich wydarzeń związanych z brutalną agresją Rosji na Ukrainę. Posłowie podkreślają, że umyślne ataki i okrucieństwa popełniane przez siły rosyjskie i ich pełnomocników wobec ludności cywilnej na Ukrainie, niszczenie infrastruktury cywilnej oraz inne poważne naruszenia prawa międzynarodowego i humanitarnego stanowią akty terroru i zbrodnie wojenne. W związku z tym uznają Rosję za państwowego sponsora terroryzmu i za państwo „stosujące terroryzm”. 

Potrzebne unijne ramy prawne

Ponieważ obecnie UE nie może oficjalnie określać, państw jako sponsorów terroryzmu, Parlament wzywa UE i jej państwa członkowskie do wprowadzenia odpowiednich ram prawnych i rozważenia dodania Rosji do takiej listy. Wiązałoby się to z szeregiem istotnych restrykcji wobec Moskwy i miałoby istotne skutki ograniczające stosunki UE z Rosją

W międzyczasie posłowie do PE wzywają Radę do wpisania rosyjskiej organizacji paramilitarnej „Grupa Wagnera”, 141. Specjalnego Pułku Zmotoryzowanego, znanego również jako „Kadyrowcy”, oraz innych finansowanych przez Rosję grup zbrojnych oraz bojówek na unijną listę organizacji terrorystycznych.

Bardziej izolować Rosję, zakończyć prace nad dziewiątym pakietem sankcji UE

Parlament wzywa Unię Europejską do dalszej izolacji Rosji na arenie międzynarodowej, w tym jeśli chodzi o członkostwo Rosji w organizacjach i organach międzynarodowych, takich jak Rada Bezpieczeństwa ONZ. Posłowie chcą również ograniczenia stosunków dyplomatycznych z Rosją, ograniczenia kontaktów UE z oficjalnymi przedstawicielami Rosji do absolutnego minimum oraz zamknięcia i zakazania rosyjskich instytucji państwowych w UE, które rozpowszechniają propagandę na całym świecie.

W kontekście eskalacji aktów terroru Kremla wobec ukraińskiej ludności cywilnej rezolucja wzywa ponadto państwa członkowskie UE w Radzie do szybkiego zakończenia prac nad dziewiątym pakietem sankcji wobec Moskwy. Posłowie chcą również, aby kraje UE aktywnie zapobiegały, prowadziły dochodzenia i ścigały wszelkie przypadki obchodzenia obowiązujących sankcji oraz z Komisją Europejską rozważyły ​​możliwe działania przeciwko krajom, które próbują pomóc Rosji w obejściu obowiązujących sankcji.

Rezolucję przyjęto 494 głosami do 58, przy 44 wstrzymujących się od głosu.

Exit mobile version