Parlament Europejski. Bardziej rygorystyczne egzekwowanie sankcji UE wobec Rosji

Wojna na Ukrainie

Posłowie do PE martwią się zdolnością Rosji do ominięcia międzynarodowych sankcji.

Posłowie chcą większego nadzoru na szczeblu UE i większych wysiłków, aby ograniczyć zdolność Moskwy do obchodzenia unijnych środków ograniczających.

W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament wyraża swoje zaniepokojenie istniejącymi lukami w systemie sankcji UE wobec Rosji. Podkreślając bezprecedensowy charakter środków ograniczających UE, posłowie do Parlamentu Europejskiego są zaniepokojeni brakiem odpowiedniego egzekwowania i próbami podważenia wysiłków na rzecz strategicznego osłabienia rosyjskiej bazy gospodarczej i przemysłowej oraz utrudniania zdolności kraju do prowadzenia wojny.

W rezolucji wskazującej na zdolność Rosji do obejścia środków, takich jak górny pułap cenowy sankcji naftowych wprowadzonych przez państwa członkowskie UE oraz tzw. Koalicja na rzecz ograniczenia cen, zauważa ona również, że import do UE produktów naftowych wytwarzanych z rosyjskiej ropy z takich krajów jak Indie poszybowały w górę, tworząc w zasadzie tylne drzwi dla kremlowskiej ropy do UE. Posłowie podkreślają również, że krytyczne komponenty zachodnie nadal przedostają się do Rosji przez takie kraje jak Chiny, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Kirgistan i Serbia. Wyrażają głębokie zaniepokojenie trwającym handlem objętymi sankcjami towarami o znaczeniu krytycznym między państwami członkowskimi UE a Moskwą oraz doniesieniami, że kraje takie jak Azerbejdżan wybielają rosyjski gaz na potrzeby eksportu do UE.

W tekście podkreślono także, że Unia Europejska w dalszym ciągu pozostaje jednym z największych klientów Rosji w zakresie paliw kopalnych ze względu na utrzymujący się import gazu rurociągami i LNG, a także różne wyjątki od zakazu importu ropy naftowej i produktów naftowych.

Rynek UE musi zostać zamknięty dla rosyjskich paliw kopalnych

Posłowie do Parlamentu Europejskiego wzywają UE i jej państwa członkowskie do wzmocnienia i scentralizowania nadzoru na szczeblu UE nad wdrażaniem sankcji oraz do opracowania mechanizmu zapobiegania obchodzeniu sankcji i monitorowania ich. Wzywają także UE do wzmocnienia koordynacji egzekwowania istniejących sankcji na eksport rosyjskiej ropy, do odpowiedniego zamknięcia unijnego rynku paliw kopalnych pochodzenia rosyjskiego oraz do nałożenia sankcji na wszystkie główne rosyjskie koncerny naftowe, Gazprombank, ich spółki zależne i ich zarządy i kierownictwo.

W rezolucji stwierdza się, że UE powinna współpracować z grupą G7 w celu znacznego obniżenia górnego limitu cen na rosyjską ropę i produkty naftowe, nałożenia całkowitego zakazu importu rosyjskiego LNG i LPG, a także importu paliw i innych produktów naftowych spoza krajów trzecich do krajów UE, jeśli produkty te zostały wyprodukowane na bazie rosyjskiej ropy. Parlament chce także, aby UE zakazała transportu rosyjskiej ropy i LNG przez terytorium UE oraz wprowadziła limity cenowe i wolumenowe na unijny import nawozów rosyjskich i białoruskich.

Ponadto posłowie chcą, aby Komisja Europejska i państwa członkowskie UE rozszerzyły sankcje o całkowity zakaz obrotu i szlifowania diamentów pochodzenia rosyjskiego lub reeksportowanych przez Rosję do UE. UE powinna także, ich zdaniem, zbadać możliwości prawne umożliwiające konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów i wykorzystanie ich do odbudowy Ukrainy.

Exit mobile version