POZOSTAŁE

Parlament Europejski. Aleksiej Nawalny otrzymał nagrodę im. Sacharowa 2021

Unia Europejska

Posłowie przyznali nagrodę im. Sacharowa 2021 za wolność myśli, Aleksiejowi Nawalnemu, rosyjskiemu politykowi opozycyjnemu i działaczowi antykorupcyjnemu.

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Heidi Hautala ogłosiła laureata na rok 2021 podczas posiedzenia plenarnego w Strasburgu, w środę popołudniu zgodnie z wcześniejszą decyzją Konferencji Przewodniczących (przewodniczący i przywódcy grup politycznych).

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli powiedział:

“Parlament Europejski wybrał Aleksieja Nawalnego na tegorocznego laureata nagrody im. Sacharowa. Prowadził on konsekwentną i skuteczną kampanię przeciwko korupcji reżimu Władimira Putina, a poprzez swoje konta w mediach społecznościowych i kampanie polityczne, Nawalny pomógł ujawnić nadużycia i zmobilizować poparcie milionów ludzi w całej Rosji. Za to został otruty i wtrącony do więzienia.”

„Przyznając Nagrodę im. Sacharowa Aleksiejowi Nawalnemu, uznajemy jego ogromną osobistą odwagę i ponawiamy niezachwiane poparcie Parlamentu Europejskiego dla jego natychmiastowego uwolnienia”, dodał.

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Heidi Hautala powiedziała: ”W tym roku Nagroda im. Sacharowa za Wolność Myśli została przyznana orędownikowi zmian. Aleksiej Nawalny wykazał się wielką odwagą w swoich próbach przywrócenia wolności wyboru narodowi rosyjskiemu. Od wielu lat walczy o prawa człowieka i podstawowe wolności w swoim kraju. Kosztowało go to wolność i niemalże życie. W imieniu Parlamentu Europejskiego wzywam do jego natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia.”

„Dziś Parlament uhonorował również grupę afgańskich kobiet, które nieustępliwie walczyły o równość i prawa człowieka w swoim kraju i które znalazły się na krótkiej liście do nagrody im. Sacharowa. Postanowiliśmy uhonorować odwagę tych kobiet, ponieważ są one jednymi z pierwszych, które doświadczyły naruszeń swoich najbardziej podstawowych praw i wolności po przejęciu kontroli nad Afganistanem przez talibów” – dodała.

Walka z korupcją w Rosji

Aleksiej Nawalny to rosyjski polityk opozycyjny, działacz antykorupcyjny i główny przeciwnik polityczny prezydenta Rosji Władimira Putina. Zyskał międzynarodową sławę dzięki organizowaniu demonstracji przeciwko prezydentowi Putinowi i jego rządowi, kandydowaniu na posła i opowiadaniu się za reformami antykorupcyjnymi. W sierpniu 2020 roku Nawalny został otruty i spędził miesiące na rekonwalescencji w Berlinie. Został aresztowany po powrocie do Moskwy w styczniu 2021 roku. Obecnie odbywa karę trzech i pół roku więzienia, do końca której pozostały jeszcze ponad dwa lata. Osadzony w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, Nawalny pod koniec marca 2021 roku rozpoczął długotrwały strajk głodowy, protestując w ten sposób przeciwko brakowi dostępu do opieki medycznej. W czerwcu 2021 r. rosyjski sąd zakazał działalności biur regionalnych Aleksieja Nawalnego i jego Fundacji Antykorupcyjnej, które władze Rosji sklasyfikowały jako ekstremistyczne i niepożądane.

Uroczystość wręczenia nagrody Sacharowa odbędzie się 16 grudnia.

Finaliści Nagrody im. Sacharowa 2021

Afgańskie kobiety, Jeanine Áñez i Aleksiej Nawalny to finaliści Nagrody im. Sacharowa 2021 za wolność myśli Parlamentu Europejskiego.

Tegoroczni finaliści Nagrody Parlamentu Europejskiego im. Sacharowa za wolność myśli, którzy zostali wybrani na wspólnym posiedzeniu parlamentarnych komisji Spraw Zagranicznych i Rozwoju, to:

  • Afgańskie kobiety, reprezentowane przez 11 obrończyń praw człowieka
  • Jeanine Áñez, boliwijska polityk
  • Aleksiej Nawalny, rosyjski aktywista i więzień polityczny

Afgańskie kobiety

Pod rządami poprzedniego reżimu talibów kobiety były skazane na przymusowe małżeństwa, wysoką śmiertelność przy porodzie, niski poziom umiejętności czytania i pisania, przymusowe testy na dziewictwo i nie mogły podróżować bez mężczyzny. Po niedawnym powrocie talibów do władzy kobiety zostały ponownie wykluczone z rządu i edukacji, a ich prawa i wolności są zagrożone. Kobiety nominowane za odważną walkę o równość i prawa człowieka to:

  • Shaharzad Akbar – przewodnicząca Afgańskiej Niezależnej Komisji Praw Człowieka (AIHRC);
  • Mary Akrami – szefowa Sieci Kobiet Afgańskich;
  • Zarifa Ghafari – burmistrzyni miasta Majdan Shar od 2018 r.;
  • Palwasha Hassan – aktywistka i dyrektorka Centrum Edukacji Afgańskich Kobiet (AWEC);
  • Freshta Karim – założycielka mobilnej biblioteki i orędowniczka edukacji i nauki;
  • Sahraa Karimi – pierwsza kobieta prezes państwowej afgańskiej wytwórni filmowej;
  • Metra Mehran – orędowniczka wzmacniania pozycji kobiet i edukacji oraz współzałożycielka Ruchu Feminine Perspectives;
  • Horia Mosadiq – działaczka na rzecz praw człowieka i praw kobiet;
  • Sima Samar – obrończyni praw człowieka, była minister ds. kobiet i była przewodnicząca Afgańskiej Niezależnej Komisji Praw Człowieka;
  • Habiba Sarabi – członkini zespołu negocjacyjnego Islamskiej Republiki Afganistanu;
  • Anisa Shaheed – reporterka polityczna.

Jeanine Áñez

Boliwijska polityk. Została tymczasową prezydent w listopadzie 2019 r., po domniemanym oszustwie wyborczym dokonanym przez urzędującego prezydenta Evo Moralesa. W listopadzie 2020 r., po wolnych i uczciwych wyborach, nastąpiło pokojowe przekazanie władzy. Jednak 13 marca 2021 r. została aresztowana pod zarzutem „terroryzmu, działalności wywrotowej i spiskowania”. Oskarżona o planowanie zamachu stanu przeciwko Moralesowi, od tego czasu przebywa w więzieniu.

Aleksiej Nawalny

Aleksiej Nawalny to rosyjski polityk opozycyjny, działacz antykorupcyjny i główny przeciwnik polityczny prezydenta Putina. Znany za pośrednictwem swojego bloga LiveJournal, YouTube i Twittera, gdzie ma miliony obserwujących, osiągnął międzynarodowy rozgłos organizując demonstracje, ubiegając się o urząd prezydenta i opowiadając się za reformami przeciwko korupcji w Rosji, prezydenta Władimira Putina i jego rządu. W sierpniu 2020 r. został otruty podczas podróży na Syberię. Po miesiącach rekonwalescencji w Berlinie wrócił do Moskwy w styczniu 2021 r. i został aresztowany. W lutym skazano go na 2,5 roku więzienia i osadzono w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. W kwietniu rozpoczął 23-dniowy strajk głodowy w proteście przeciwko brakowi opieki medycznej. W czerwcu 2021 r. rosyjski sąd zdelegalizował biura regionalne Nawalnego i jego Fundację Walki z Korupcją.

Nagroda

Nagroda im. Sacharowa za Wolności Myśli jest przyznawana co roku przez Parlament Europejski. Została ona ustanowiona w 1988 roku, aby uhonorować osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności. Nazwano ją na cześć sowieckiego fizyka i politycznego dysydenta Andrieja Sacharowa, a nagroda pieniężna wynosi 50 000 euro.

W ubiegłym roku nagroda została przyznana demokratycznej opozycji na Białorusi, reprezentowanej przez Radę Koordynacyjną, inicjatywie odważnych kobiet oraz działaczy politycznych i społeczeństwa obywatelskiego.
(PE)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button