POLITYKAŚWIAT

Para Prezydencka z wizytą w Niemczech. Duda: Nord Stream 2 nie powinien powstać

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką w Niemczech

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką z oficjalną wizytą w Niemczech.

Powitanie Pary Prezydenckiej (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRM)

Wizyta ma trzy wymiary: polityczny, gospodarczy i związany z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wieczorem w Biesenthal Prezydent odwiedził Zagraniczne Biuro Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych (TZMO), jednego z laureatów Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii Odpowiedzialny Biznes. – Tym samym Andrzej Duda chce zwrócić uwagę na ważną rzecz: że nie tylko niemieckie firmy inwestują w Polsce, ale mamy też coraz większą grupę polskich firm inwestujących w Niemczech – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Polska para prezydencka z niemiecką parą prezydencką (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRM)

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką zostali we wtorek powitani przed Pałacem Bellevue przez Prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera i jego Małżonkę. Po złożeniu wpisów w księdze pamiątkowej i ceremonii oficjalnego powitania Prezydenci rozmawiali „w cztery oczy”.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał w Berlinie, że przyjaźń polsko-niemiecka jest dla niego niezwykle ważnym elementem. – Bardzo się cieszę , że współpraca pomiędzy naszymi krajami się pogłębia, przede wszystkim ta gospodarcza – mówił na wspólnej konferencji z Prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem.

– Bardzo, bardzo serdecznie chcę Panu Prezydentowi podziękować. To jest takie piękne podkreślenie dwóch dla mnie niezwykle ważnych elementów – pierwszym elementem jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – powiedział Andrzej Duda, wskazując też, że wizyta w Berlinie jest dopełnieniem czerwcowego spotkania Par Prezydenckich Polski i Niemiec w Warszawie. Dodał, że drugim – ważnym dla niego elementem – jest przyjaźń polsko-niemiecka.

– My zdecydowanie uważamy, że inwestycja, jaką jest gazociąg Nord Stream 2, nie powinna mieć miejsca – podkreślił Andrzej Duda. – Uważamy, że zaburzy w przyszłości stosunki energetyczne w Europie w momencie, w którym gaz będzie do Unii Europejskiej tym gazociągiem dostarczany, że spowoduje dominację na rynku europejskim jednego dostawcy, a przede wszystkim postawi w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, co najmniej kilka państw Europy Środkowej – mówił.

Następnie Andrzej Duda spotka się z kanclerz Angelą Merkel.
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button