Para Prezydencka i szef MON. Mundurowa wigilia z polskimi i sojuszniczymi służbami

1. Batalion Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie

W 1. Batalionie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie m.in. prezydent, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział w spotkaniu świątecznym.

Wraz z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, a także żołnierzy armii sojuszniczych.

– Dobrze, że jesteśmy razem, tak jak razem Państwo służycie Rzeczpospolitej i bezpieczeństwu jej obywateli, tak jak razem służyliście, walcząc z pandemią koronawirusa, tak jak służyliście wobec kryzysu na polsko–białoruskiej granicy, tak jak służyliście w obliczu wojny wywołanej przez Rosję na Ukrainie, wspierając uchodźców, którzy przybywają z Ukrainy do Polski, tak jak razem działaliście tego lata w zachodniej Polsce wobec katastrofy ekologicznej na Odrze – mówił Andrzej Duda. 

Para Prezydencka i szef MON. Mundurowa wigilia (fot. KPRP)

Podkreślił, że „te wszystkie bardzo trudne wydarzenia, następujące w ostatnim czasie jedno po drugich spowodowały, że jak nigdy dotąd współdziałacie ze sobą: wojsko razem z innymi formacjami mundurowymi, także z ochotnikami i z wolontariuszami”. – Pokazaliście, w jak znakomity sposób potraficie służyć ojczyźnie. Pokazaliście, że Polska i ci, którzy w niej mieszkają i do niej przybywają, potrzebując pomocy, mogą na Was liczyć. Dziękujemy Wam z całego serca! Życzymy, by tyle, ile było misji, tyle było bezpiecznych powrotów do domu.

Agata Kornhauser–Duda wyraziła podziękowania i wdzięczność za postawę i działania wobec agresji Rosji na Ukrainie, a zwłaszcza konsekwencji tej wojny. – Miałam okazję współpracować przy akcjach i projektach z wieloma z Państwa i jestem wdzięczna za tę współpracę, ale też za to, że Państwa działania nie wynikały li tylko z poczucia obowiązku, ale przede wszystkim z potrzeby serca – dodała. 

– Oby święta Bożego Narodzenia przyniosły nam wszystkim nadzieję i wiarę w to, że następny rok będzie lepszy niż mijający i przyniesie nam tak upragniony pokój – życzyła wszystkim Pierwsza Dama.

„Dziękujemy za codzienną służbę, która daje Polakom poczucie bezpieczeństwa”

– Przede wszystkim serdecznie dziękuję za Państwa codzienną służbę. Za służbę żołnierzy Wojska Polskiego, za służbę funkcjonariuszy. Ta służba daje bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie. Pan prezydent wspominał o utrzymaniu granicy polsko – białoruskiej, o tej modelowej współpracy żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy służb podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji. O tym wszystkim, co stanowi o bezpieczeństwie naszej Ojczyzny – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas świątecznego spotkania.

Świąteczne spotkanie z polskimi żołnierzami było także okazją, aby porozmawiać i złożyć świąteczne życzenia tym żołnierzom, którzy służą obecnie w Polskich Kontyngentach Wojskowych. Życzenia świąteczne w imieniu żołnierzy PKW za pośrednictwem przekazu wideo założył ppłk Tomasz Panka, dowódca PKW UNIFIL w Libanie.

– Takim symbolicznym obrazem jest fakt, że z jednej strony na telebimie łączymy się z naszymi żołnierzami służącymi tysiące kilometrów stąd, z Rzeszowa. Służącymi w imię bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Z kolei dziś na sali, tu w Rzeszowie mamy żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Żołnierzy, którzy przybyli do Polski tysiące kilometrów, żeby wspierać Wojsko Polskie tu w Rzeszowie. To jest taki symbol współpracy sojuszniczej. To jest symbol budowania interoperacyjności między siłami NATO. To symbol naszej wspólnej troski o bezpieczeństwo Polski, ale także całej wspólnoty Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślił wicepremier Mariusz Błaszczak.

Szef MON. Mundurowa wigilia (fot. MON)

Podczas wystąpienia szef MON przypomniał, że od połowy 2021 roku, kilkanaście tysięcy żołnierzy wojsk operacyjnych oraz WOT chroni polską granicę z Białorusią przed eskalacją kryzysu hybrydowego. Kryzysu migracyjnego, który został wywołany przez reżim A. Łukaszenki i był próbą destabilizacji sytuacji w Polsce i na wschodniej flance NATO.

– Rzeszów też jest miejscem wyjątkowym ze względu na pomoc, którą świadczymy i niesiemy naszym sąsiadom z Ukrainy, którzy zostali napadnięci przez Rosję. Wszyscy dokładnie wiemy, że Rosja zawsze kiedy odtwarzała swoje imperium niosła zło. Bez względu na to, czy była to Rosja biała, czerwona, czy jest putinowska. Zadaniem wolnego świata jest zatrzymanie tego zła. Dlatego wspieramy Ukraińców, którzy dzielnie walczą o swoją niepodległość, ale walcząc o swoją niepodległość walczą także o niepodległość i wolność całego wolnego świata – zaznaczył wiceprezes Rady Ministrów.

Od początku wojny na Ukrainie Rzeszów stał się głównym węzłem komunikacyjnym, do którego trafia pomoc wojskowa i humanitarna z całego świata, która następnie przekazywana jest na Ukrainę.

– W tych wysiłkach oczywiście nie ustajemy. Chciałbym jeszcze raz podziękować za to, że codziennie żołnierze Wojska Polskiego, ludzie w mundurach dbają o nasze wspólne bezpieczeństwo – mówił szef MON.

W trakcie spotkania harcerze Związku Harcerstwa Polskiego przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju.

– W najważniejszych i najtrudniejszych momentach pokazaliście jak znakomicie potraficie realizować swoje zadania, z jak niezwykłym oddaniem potraficie służyć Ojczyźnie – powiedział z kolei prezydent Andrzej Duda, który uczestniczył w spotkaniu świątecznym z żołnierzami, policjantami, strażakami i funkcjonariuszami Straży Granicznej. – Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać po raz kolejny przed świętami Bożego Narodzenia po to, by złożyć życzenia, by podzielić się opłatkiem, by porozmawiać, by cieszyć się wzajemnie swoją obecnością – mówił Zwierzchnik Sił Zbrojnych.

Prezydent zaznaczył, że w najważniejszych momentach żołnierze i przedstawiciele służb mundurowych razem służyli Polsce i bezpieczeństwu wszystkich obywateli.

Para Prezydencka i szef MON. Mundurowa wigilia (fot. KPRP)

– Tak jak razem służyliście walcząc z pandemią koronawirusa; tak, jak razem służyliście wobec kryzysu na polsko-białoruskiej granicy, tego hybrydowego starcia do jakiego doprowadziły władze białoruskie, reżim białoruski wspierany przez Kreml; tak, jak służyliście i służycie państwo w obliczu wojny wywołanej przez Rosję na Ukrainie, także wspierając tych uchodźców, którzy przybywają z Ukrainy do Polski; tak, jak razem działaliście także i tego lata wobec katastrofy ekologicznej z jaką mieliśmy do czynienia na Odrze – wymieniał prezydent.

– Pokazaliście wszyscy państwo w jak znakomity sposób potraficie realizować swoje zadania, z jak niezwykłym oddaniem potraficie służyć ojczyźnie, że Polska i ci, którzy w niej mieszkają i ci, którzy potrzebują pomocy mogą na was liczyć – podkreślił Duda.

Exit mobile version