W większości w zoologicznych ogrodach w Polsce zostały już otwarte bramy dla zwiedzających.
Warszawskie ZOO znów otwarte
Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie jest już dostępny dla odwiedzających. ZOO można zwiedzać w godz. 9.00-18.00, a w weekendy i święta w godz. 9.00 – 19.00, jednak tylko w części plenerowej. Obowiązuje limit do 3000 osób jednocześnie, a goście powinni zachować dystans.
Dzieci i dorośli z powrotem mogą zobaczyć zwierzęta, mieszkające w Warszawskim ZOO. Zgodnie ze stopniowym łagodzeniem rządowych obostrzeń, Miejski Ogród Zoologiczny powoli powraca 20 maja do zwyczajnego funkcjonowania. W ramach I etapu odmrażania zoo, dla gości placówki dostępna będzie część parkowa oraz punkty gastronomiczne, jednak tylko w tzw. ogródkach i na wynos.
Otwarte będą dwa wejścia do zoo – jedno przy ul. Ratuszowej i drugie na wysokości Mostu Gdańskiego. Przy każdym będzie funkcjonować jedno okienko kasowe, dlatego zachęcamy gości do kupna biletów bezgotówkowo lub przez internet – dostępne są na stronie internetowej oraz w aplikacji mobilnej. Mieszkańcy i turyści mogą też skorzystać z biletomatów dostępnych przy bramach wejściowych, które są regularnie dezynfekowane. Ceny biletów zostały obniżone – do niedzieli, 31 maja są sprzedawane według taryfy zimowej. Jeśli w danym momencie na terenie ogrodu będzie zbyt dużo osób, kolejni goście będą musieli poczekać przed wejściem.
Zwiedzających obowiązują wszystkie zasady bezpiecznego zachowania w miejscach publicznych – zakrywanie nosa i ust maseczką ochronną lub elementami odzieży (z wyjątkami określonymi w rządowych przepisach), zachowanie 2-metrowej odległości od innych zwiedzających i osób z obsługi. Na jednej ławce również będzie mogła siedzieć tylko jedna osoba – wyjątkiem są osoby, mieszkające ze sobą. Dzieci i dorośli powinni też pamiętać o dezynfekcji rąk przed wejściem do toalet, a także o zachowaniu zasad sanitarnych, np. nie należy dotykać szyb podglądowych i barierek.
W trosce o zdrowie personelu zoo, w ramach pierwszego etapu odmrażania ogrodu, pracownicy będą stopniowo przechodzić z systemu rotacyjnego i zdalnego na tryb zwyczajny i będą mieli dostęp do środków ochronnych, np. płynów do dezynfekcji czy rękawiczek. W kolejnych etapach placówka powróci do prowadzenia edukacyjnych zajęć dla najmłodszych, organizacji wydarzeń i plenerowych konkursów.
Z uwagi na panującą aktualnie sytuację ZOO bardzo prosi Was o:
– Zachowanie dystansu min. 2 m od innych osób
– Pojedyncze korzystanie z ławek parkowych (jedna ławka – jedna osoba) z wyjątkiem rodzin mieszkających w jednym gospodarstwie domowym
– Niedotykanie barier i szyb
– Zakrywane ust i nosa maseczką ochronną lub elementami odzieży
– Uszanowanie przerw technicznych na dezynfekcję toalet i niektórych części wspólnych
– Jednocześnie na terenie ogrodu będzie mogło się znajdować do 3000 os.
– Pawilony będą nieczynne
– Plac Zabaw będzie nieczynny
– Otwarte będą dwa wejścia: od ul. Ratuszowej i Mostu Gdańskiego
– Przy każdym wejściu będzie czynne tylko jedno okienko kasowe
– Czasowo nie organizowane są pokazowe karmienia zwierząt.
22 kwietnia przyszły na świat nowe gepardzie maluchy.
Wilma zrobiła nam małą niespodziankę, ponieważ postanowiła okocić się w ciągu dnia na wybiegu, a nie jak to zazwyczaj się dzieje nocą w kotniku.
Kociaki rosną jak na drożdżach – każdy z nich waży już prawie 2 kg oraz mają otwarte oczka. Na pierwsze wyjścia na wybieg jeszcze musimy poczekać, aż zakończą szczepienia i urosną.
Jest to drugi miot pary Wilmy i Freda.
Gdańskie ZOO – #HOT16CHALLENGE2
Zoo Gdańsk odpowiada na nominację Zoo Wrocław w #HOT16CHALLENGE2
Żyrafy, foki i pozostałe zwierzaki zapraszają do zoo od 19 maja 2020
Po ponad dwóch miesiącach zamknięcia z powodu pandemii gdańskie ZOO wznowi działalność! Żyrafy, foki i pozostałe zwierzęta zapraszają odwiedzających od wtorku, 19 maja, od godz. 9.00. Zakup biletów możliwy będzie wyłącznie on-line.
– Osoby, które w najbliższych dniach zdecydują się nas odwiedzić, prosimy o wyrozumiałość. Z powodu limitowania odwiedzających, którzy mogą jednocześnie przebywać na terenie naszego zoo, może zdarzyć się, że na przekroczenie bramy będzie trzeba poczekać – informuje Emilia Salach, zastępca dyrektora gdańskiego ZOO.
– Sugerujemy również, aby osoby, które zdecydują się odwiedzić nas, wybrały rower lub inny własny środek transportu – dodaje Emilia Salach.
Ze względów bezpieczeństwa jednocześnie na terenie zoo będzie mogło przebywać 500 osób. Warunkiem wejścia na teren ogrodu zoologicznego jest posiadanie zakupionego wcześniej biletu. Kasy biletowe zoo są nieczynne. Bilety można zakupić wyłącznie on-line na stronie: https://bilety.zoo.gda.pl/.
Ważność mają także „bilety na przyszłość” będące wsparciem ZOO w czasie pandemii.
Ze względu na konieczność uniknięcia zgromadzeń wejścia na karty (np. mieszkańca, turysty, dużej rodziny) nie będą, do odwołania, honorowane. Niezmiennie do odwiedzin bezpłatnych zapraszamy seniorów i dzieci do lat 3.
Podczas odwiedzin w zoo należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny. Należy pamiętać o zasłanianiu nosa i ust maseczką lub fragmentem odzieży. Podczas spaceru nie należy dotykać barierek. Z troski o odwiedzających, podczas wizyty w zoo możliwe będzie oglądanie zwierząt tylko na wybiegach. Zamknięte do odwołania są wszystkie woliery, np. woliery żyraf, ptaków, małp czy lwów.
Zoo będzie czynne w godzinach 9.00-19.00.
Gdańskie ZOO kilka dni temu wznowiło swoją działalność. Tymczasowo nie są jednak honorowane roczne bilety wstępu. Aby wynagrodzić ich posiadaczom tą niedogodność, ZOO oferuje możliwość przedłużenia ich ważności.
Na wniosek posiadacza imiennego biletu rocznego, jego ważność zostanie przedłużona o ilość dni, w czasie których gdańskie ZOO nie daje możliwości wstępu na te bilety. Na razie nie wiadomo jak długo potrwa ta sytuacja, wszystko zależy od tempa i zasięgu rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Aby przedłużyć ważność biletu rocznego, jego posiadacz powinien pobrać wniosek ze strony internetowej www.zoo.gda.pl, zakładka „Informacje”, „Cennik i godziny otwarcia” (https://zoo.gda.pl/about/cennik-i-godziny-otwarcia). Tam, pod hasłem „Bilet roczny” jest link do pobrania „wniosku o przedłużenie biletu rocznego”.
Wypełniony wniosek należy przesłać na adres: bilety@zoo.gda.pl, w czasie gdy nie ma możliwości wstępu do ZOO dla posiadaczy tych biletów, lub w trakcie 30 dni po otwarciu ogrodu dla posiadaczy biletów rocznych.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, pracownik ZOO skontaktuje się z właścicielem biletu w celu przekazania informacji o odbiorze wejściówki przedłużającej ważność posiadanego biletu. Wejściówki odebrać będzie można w kasach ZOO, od poniedziałku do piątku, w godzinach od otwarcia kas do jednej godziny przed ich zamknięciem. Po całkowitym otwarciu ZOO wstęp będzie możliwy wyłącznie za okazaniem imiennego biletu rocznego wraz z wejściówką przedłużającą jego ważność.
Łódzkie ZOO
Od 20 maja łódzki ogród zoologiczny ponownie dostępny dla zwiedzających.
Będzie można również skorzystać ze stref gastronomicznych, jednak na otwarcie placu zabaw najmłodsi muszą jeszcze chwilę zaczekać.
ZOO w Bydgoszczy
Po dwóch miesiącach przerwy, od wtorku 19 maja dostępny będzie myślęciński Ogród Zoologiczny. Póki co tylko w części otwartej, bez Akwarium Terrarium.
ZOO w Krakowie
Od dnia 20 maja Zoo jest ponownie otwarte dla zwiedzających.
Zapraszamy na wiosenny spacer po naszym ogrodzie. Na niektórych wybiegach będzie można zaobserwować tegoroczne przychówki. Zieleń w Zoo prezentuje się teraz najpiękniej.
Przed wejściem prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania, obowiązującym w czasie trwania pandemii:
1. Przed wejściem na teren ogrodu należy obowiązkowo zdezynfekować ręce płynem odkażającym i przejść przez matę dezynfekcyjną. Dezynfekcja rąk jest obowiązkowa przed skorzystaniem z toalet na terenie Zoo.
2. Poruszanie się po Zoo jest możliwe wyłącznie w maseczkach ochronnych.
3. Na terenie Zoo może przebywać jednocześnie 1200 osób. W związku z tym prosimy o wyrozumiałość jeśli zaistnieje konieczność dłuższego oczekiwania na wejście do ogrodu.
4. Zachęcamy do dokonywania płatności w kasie przy użyciu kart płatniczych.
5. W czasie zwiedzania należy zachować 2-metrowe odstępy między zwiedzającymi (nie dotyczy to rodzin i osób zamieszkujących razem).
6. Pawilon zwierząt nocnych, żyrafiarnia, mini-zoo i egzotarium będą zamknięte.
7. Ze względów bezpieczeństwa prosimy nie dotykać barierek.
8. Pokazy karmienia zwierząt zostają odwołane.
9. Plac zabaw znajdujący się na terenie Zoo jest nieczynny.
Zoo Opole znowu otwarte
Od wtorku 19 maja Ogród Zoologiczny w Opolu zaprasza codziennie od 9:00 do 15:00. Bilety można kupić online oraz w kasach zoo (biletomaty nieczynne).
Niedostępne pozostają wnętrza pawilonów, woliery przechodnie, wyspa lemurów, mini zoo, place zabaw, park linowy, a także usługa wypożyczania drewnianych wózków oraz pokazy treningu medycznego i karmienia zwierząt.
Płockie ZOO
Od poniedziałku 18 maja płockie ZOO zostaje otwarte dla zwiedzających.
Można odwiedzać codziennie (również we wszystkie dni świąteczne oraz niehandlowe niedziele) w godz. 9:00 – 19:00 (wejście do godz. 18:00).
Ze względów bezpieczeństwa, zalecamy zakup biletów wstępu przez internet lub płatność kartą płatniczą.
ZOO w Poznaniu
Stare i Nowe Zoo przygotowują się na przyjęcie pierwszych gości. Obiekty najwcześniej zostaną otwarte w połowie lub pod koniec czerwca.
ZOO w Zamościu
W związku z planowanym otwarciem terenu zoo dla zwiedzających wszystkich naszych Gości prosimy, o zapoznanie się z poniższymi wytycznymi i stosowanie się do obowiązujących zaleceń.
ZASADY ZWIEDZANIA ZOO W CZASIE PANDEMII:
1) Na terenie zoo może przebywać jednocześnie 400 OSÓB. Maksymalna dopuszczalna liczba osób w poszczególnych obiektach to: – żyrafiarnia – 4 osoby – małpiarnia – 10 osób – pawilon dużych drapieżników, terraria i akwaria – 25 osób.
Wrocławskie Zoo ponownie otwarte od 21 maja
Od czwartku 21. maja znów będzie można odwiedzać wrocławski ogród zoologiczny. Najlepiej przed wizytą zakupić bilety on-line i dzięki temu przeskoczyć kolejkę. Na odwiedzających będą czekały nowe atrakcje oraz nowi lokatorzy.
Zamknięte pawilony i nowe zasady
Na razie w ZOO nie będą odbywały się karmienia pokazowe. Do odwołania pozostają zamknięte następujące pawilony: ptaszarnia (w której do jesieni trwa remont), pawilon nosorożców indyjskich, Sahara, Madagaskar, Szympansy, Małpiarnia, Słoniarnia, Pawilon Norweski i Motylarnia w Terrarium. Ale większość zwierząt będzie można oglądać na wybiegach zewnętrznych.
Nowi mieszkańcy wśród bujnej zieleni
Na odwiedzających czekają nowe atrakcje, bo w czasie pandemii w ZOO urodziło się kilkanaście wyjątkowych maluchów. Na nowym wybiegu zobaczymy niesamowite nietoperze motogłowe, a lemury wari rude będą spacerować nad głowami zwiedzających.
W kwietniu urodził się drugi w Polsce takin złoty. To niezwykle rzadki gatunek, nawet w ogrodach zoologicznych. Jego hodowlę prowadzi zaledwie trzynaście placówek na całym świecie. Wrocławskie stado stworzono w 2017 r. i rok temu świętowano narodziny pierwszego osobnika – samicy Shaanxi. Tym razem, 1 kwietnia na świat przyszedł samiec. To ogromny sukces hodowlany wrocławian. W ostatnim roku na świecie urodziło się zaledwie 10 młodych tego gatunku.
Co roku wrocławskie zoo cieszy się z przychówku lemurów katta. Tym razem odnotowano narodziny czterech maluchów tych wyjątkowych i coraz bardziej zagrożonych mieszkańców Madagaskaru. Lemury katta to jeden z 108 gatunków lemurów, które występują tylko na Madagaskarze. Jeszcze 10 lat temu uważano katty za gatunek pospolity i o niskim statusie zagrożenia wyginięciem. Sytuacja zmieniła się diametralnie w ciągu ostatnich 24 lat, bo liczebność ich populacji spadła w naturze o 97 proc.
Jeżozwierzami zaczęła się wiosna we wrocławskim zoo. W ciągu tygodnia przyszły tu na świat aż cztery młode tego gatunku. Urodziło się też aż sześć jagniąt muflona. Pojawiły się również młode dik-diki – chyba najmniejsze antylopy świata, a także cztery sitatungi – nurkujące antylopy.
Na odwiedzających czeka też zupełnie nowa ekspozycja. W Afrykarium pojawiły się nietoperze motogłowe. Przyjechały do ZOO tuż przed zamknięciem ogrodu dla odwiedzających. Są to młode, około trzyletnie osobniki. Specjalnie dla nich powstała przestronna woliera w Afrykarium. Jest to dość dziwaczny nietoperz: samce są blisko dwukrotnie większe od samic, a ich pyski sprawiają, że wyglądają trochę jak latające łosie. To największy nietoperz Czarnego Lądu, a na wybiegu w trefie Kongo (Afrykarium) będzie można oglądać dziesięć osobników młotogłowa.
Nowością jest też to, że lemury wari rude otrzymały powiększony wybieg i teraz będą spacerować nad głowami odwiedzających, po linach rozpiętych pomiędzy drzewami.
Akwarium Gdyńskie
Od najbliższego piątku, 22 maja, wraca do pokazywania piękna podwodnego świata.
Zoo w Chorzowie oraz Toruniu
Decyzja zapadnie wkrótce o otwarciu tych ogrodów zoologicznych.