POLSKA

Padł rekord! Wynik 28. Finału WOŚP. Zebrano ponad 186 milionów złotych

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2020

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 8 marca ogłosiła wynik 28. Finału WOŚP.

Jurek Owsiak podał, że ostatecznie do Fundacji wpłynęło 186 133 610, 66 złotych!

Wynik ten jest znacząco wyższy od kwoty zadeklarowanej wieczorem 12 stycznia i, ponownie, absolutnie rekordowy.

Rok temu zebrano 175 938 717,56 PLN.

Na kwotę zebraną w 28. Finale WOŚP złożyły się: zbiórka publiczna (116 707 864,39 PLN), darowizny przekazane na cel akcji poprzez kanały elektroniczne (68 804 108,17 PLN) oraz dary rzeczowe w postaci sprzętu medycznego, który WOŚP przekaże bezpośrednio szpitalom (o wartości 621 668,10 PLN). Koszty przeprowadzenia zbiórki wyniosły 4 910 592,81 PLN.

Przypomnijmy, 115 362 894 PLN – to wynik zbiórki, który Fundacja WOŚP deklarowała, kończąc dzień 28. Finału WOŚP. 28 stycznia 2020 roku, na nieco ponad 2 tygodnie od finałowej niedzieli, i gdy wciąż można było wspierać cel kwesty na różne sposoby, cała zadeklarowana kwota znalazła się już na koncie 28. Finału.

– 2 mld złotych dla TVP to jest niecałe 10% z aukcji WOŚP, które będą wydane w ciągu roku. Prezydencie nie zgadzam się na to co Pan zrobił! – stwierdził Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

Podczas 28. Finału Fundacja WOŚP zagrała dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Najogólniej mówiąc, Fundacja zbierała środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Orkiestra skupiła się przede wszystkim na takich dziedzinach medyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia. Do urządzeń, które zostaną zakupione dzięki zbiórce, należy wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, czy zakładów diagnostyki obrazowej. Są to m.in. lampy operacyjne, stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C, zestawy endoskopowe. Cel Finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane są zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych, jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów. Pierwszy Konkurs Ofert, w ramach którego odbędzie się zakup sprzętu za środki zebrane w 28. Finale, zaplanowany jest na maj.

Pierwszy sprzęt medyczny 28. Finału został już przekazany do 14 miast w Polsce.

W 28. Finał WOŚP włączyło się około 1750 sztabów, w tym ponad 100 poza granicami Polski. Sztaby działały w: Australii, Austrii, Belgii, Chorwacji, Cyprze, Danii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Indonezji, Irlandii, Japonii, Kanadzie, Luksemburgu, Meksyku, Niemczech, Norwegii, Rosji, Singapurze, Słowenii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Tajlandii, Tanzanii, Węgrzech i Wielkiej Brytanii.

W zbiórkę zaangażowało się 120 tys. wolontariuszy, darczyńcy mogli przekazywać datki do 200 tys. tekturowych skarbonek, otrzymując jedno z 35 milionów samoprzylepnych serduszek. Pamiętajcie także o wolontariuszach Pokojowego Patrolu, dzięki którym bezpiecznie bawiliście się na Placu Bankowym i w Studio na Placu Teatralnym. 28.

W trakcie ogłoszenia wyniku 28. Finału WOŚP zaprezentowana została karetka, stanowiącą dar dla Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Zdroje” w Szczecinie. Jest to ambulans neonatologiczny, który wyposażony zostanie m.in. w:

– Inkubator transportowy Atom V808 na noszach ferno Mondial
– Kardiomonitor Qube mini firmy Spacelabs medical
– Respirator transportowy z nawilżaczem Hamilton – C1
– 4 pompy infuzyjne firmy Braun ze stacją dokującą
– Transportowy analizator gazometryczny i biochemiczny EDAN i 15

Dwa przypadki zarażeń koronawirusem, które zdiagnozowano w Szczecinie oraz ogólne zagrożenie epidemiologiczne skłoniły organizatorów do zmiany formuły i miejsca wydarzenia. Rezultat zbiórki ostatecznie odbył się w Warszawie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button