Otwarto Ogród Matyldy w gdańskim ZOO. Milczące Lasy – ptasi świat w Azji

Gdańskie ZOO

W poniedziałek 5 sierpnia 2019 r. w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym pojawi się możliwość pogłębienia swojej wiedzy ornitologicznej, zapoznania się z tajemniczym ptasim światem oraz ze sposobami ochrony ginących gatunków ptaków.

W ramach Kampanii EAZA „Milknące Lasy” zoo będzie edukować na temat trudnej sytuacji wybranych gatunków ptaków śpiewających Azji Południowo-Wschodniej.

W godzinach 10.00 – 14.00 tuż przy wybiegu pingwinów przylądkowych dostępne będzie stoisko poświęconego w całości awifaunie.

Program:

– Stół dotykowy „Poznajemy ptasie tajemnice” (Jak to się dzieje że sowy latają bezszelestnie? Jak zbudowane jest ptasie gniazdo? Dlaczego jaja mają kształt jaja? Tajemnice ptasiego pióra… oraz Czyje to jajo?).
– Silent Forest – Dlaczego lasy Południowo-Wschodniej Azji milkną? Co możemy zrobić dla ptaków śpiewających? Kampania EAZA.
– Ptasie origami – latające żurawie.
– Dla dzieci – ptasi quiz, kolorowanki, projektowanie pamiątkowych znaczków-przypinek.

Są wyłapywane z ich naturalnych środowisk, a następnie zamykane w klatkach. Za sprawą ciekawego wyglądu i pięknego śpiewu ptaki takie jak szpak balijski, gwarek wielki, czy kitta krótkosterna stały się przedmiotem intensywnego, nielegalnego handlu w Azji Południowo-Wschodniej. Trzymane są zwykle jako zwierzę domowe, co ma podkreślać prestiż i status społeczny jego właściciela. Często też ptak ten występuje w konkursach ptasiego śpiewu, zapewniając swoim właścicielom nierzadko dodatkowy dochód. Kultura przetrzymywania ptaków w domach jest w Azji Południowo-Wschodniej silnie ugruntowana i częstokroć stanowi koło napędowe lokalnego przemysłu, na który składają się produkcja suplementów i żywności, czy klatek. Popyt na ten i wiele innych gatunków ptaków azjatyckich jest bardzo wysoki, a handel nimi zwykle niezgodny z prawem.

Milczące Lasy (fot. org.)

Kolejny wyjątkowy ogród powstał w Oliwie

Swoje podwoje dla odwiedzających otworzył nowy ogród dydaktyczny.

W oliwskim ZOO powstało wyjątkowe miejsce dla wszystkich zainteresowanych poznawaniem bioróżnorodności naszego świata. Ogród Matyldy to projekt gdańskiej fundraiserki Anny Jędrzejewskiej, w którym rodziny, grupy szkolne i wszyscy zainteresowani będą mogli obserwować całoroczną wegetację roślin.

W ogrodzie znalazło się ponad dwadzieścia inspektów (skrzyń, w których rosną rośliny) wypełnionych różnymi warzywami i owocami. Wszystkie oznaczone są barwnymi tabliczkami, tak aby nawet najmłodsi mogli rozpoznać nasadzenia. Są tam między innymi pachnące zioła, a także warzywa: buraki, ziemniaki, kalarepa, pomidory, papryka i niespodzianka ogrodnicza – bakłażan. W całorocznych szklarniach można podziwiać wzrost pomidorów, a także tak egzotyczne rośliny, jak kawowce i krzewy herbaciane.

Ogród to również mini sad z kilkoma drzewkami owocowymi i oczko wodne, na brzegach którego rośnie jadalny tatarak. Znajdzie się tam również miejsce dla żaby Heleny. Domki dla owadów, czy witający wszystkich Pan Awokado – to tylko kilka z szeregu atrakcji czekających na odwiedzających ogród.

– Projekt Ogród Matyldy to przede wszystkim historia o owocach, warzywach przekazana w łatwy i dostępny dla dzieci sposób. To również odpowiedź na pytania: Czy marchewka ma natkę? I czemu burak jest czerwony? Cały projekt ma przybliżyć dzieciom pochodzenie żywności. Jedzenie nie bierze się z marketu, tylko z pola, łąki, działki – po prostu z ziemi. Czynny udział dzieci w lekkich pracach ogrodniczych ukaże im trud, jaki trzeba włożyć aby wyrosła roślina, którą potem można zjeść. Doświadczenie różnorodności, spersonalizowane małe stworzenia, jak żaby czy bąki w ogrodzie, rozwiną dziecięcą kreatywność, wyobraźnię. Smakowanie, wąchanie, dotykanie różnych roślin pobudzi ich zmysły, ubogaci w nowe, nieznane dotąd doświadczenia. Nie ma nic piękniejszego jak uczestniczenie w tak bogatym, w roślinność czy zwierzęta, świecie i świadomość, że my jesteśmy jego częścią. – mówi Anna Jędrzejewska, autorka ogrodu.

Ogród Matyldy to już kolejny ogród w Oliwie, przy powstaniu którego wzięła udział Korporacja Budowlana DORACO. Spółka kilka lat temu odtworzyła ogrody w Oliwie na terenie swojej siedziby, otaczające teren dawnego Folwarku wraz z dworkiem Saltzmann’a. W ten sposób przywrócony został, istniejący w XVIII w. w tym miejscu, ogród francuski oraz angielski. Od 2014 r. teren ten stał się naturalnym przedłużeniem Parku Oliwskiego i ulubionym miejscem spacerów mieszkańców i turystów. Zimą ogrody rozświetlone są świątecznymi iluminacjami.

Wyjątkowy ogród powstał w jubileuszowym dla spółki 2017 roku. Na swoje 25-lecie DORACO zaprojektowało i wybudowało dla społeczności pierwszy w Gdańsku ogród z elementami sensorycznymi. Na terenie ogrodu nad Stawem Młyńskim w Oliwie, znalazły się różnorodne elementy pobudzające zmysły. Wśród nich rabaty obsadzone ziołami, wpływające na zmysł węchu, smaku, dotyku i wzroku, ścieżka, która pozwala obcować z różnymi fakturami i kształtami, elementy małej architektury z drewna czy tablice edukacyjne.

– Bardzo nam miło, że Ogród Matyldy powstał właśnie w gdańskim ZOO. Naszą najważniejszą rolą, jako ogrodu zoologicznego, jest ochrona bioróżnorodności i edukacja. Nasze ZOO jest domem dla ponad 1000 zwierząt, blisko 200 gatunków zagrożonych wyginięciem w środowisku naturalnym. – opowiada Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. – Pamiętajmy, że natura to nie tylko fauna, ale i flora. Chronimy również rośliny – możecie Państwo u nas zobaczyć rzadkie okazy, takie jak metasekwoje, tulipanowce, bigonie czy perukowce. A dzięki Ogrodowi Matyldy goście będą mogli zobaczyć jak wygląda proces sadzenia, wzrastania i zbierania ziół, warzyw i owoców. To bardzo cenna wiedza. Cieszymy się, że jesteśmy częścią tego projektu.

Ogród Matyldy w gdańskim ZOO można odwiedzać codziennie, w godzinach 10.00-16.00, po zakupieniu biletu wstępu do ZOO.
(org.)

Exit mobile version