POLSKA

Otwarcie Bloku Operacyjnego Chirurgii Małoinwazyjnej w CSK MSWiA

Warszawa

– Wierzę, że potencjał pracowników szpitala pozwoli przekształcić to miejsce w nowoczesną placówkę naukowo-badawczą z zachowaniem wszystkich jego obecnych funkcji.

CSK MSWiA nadal będzie szpitalem ogólnodostępnym dla każdego – powiedział wiceminister Błażej Poboży podczas uroczystości otwarcia Bloku Operacyjnego Chirurgii Małoinwazyjnej w CSK MSWiA w Warszawie.

Wiceminister Błażej Poboży zaznaczył, że niezwykle istotne jest to, aby rozwijać służbę zdrowia. Podsekretarz stanu poinformował, że do prac rządu został wpisany projekt ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA.

Nikt nie ma wątpliwości, że CSK to jedna z najważniejszych jednostek ochrony zdrowia w Polsce. Ta wspaniała drużyna, którą stanowi zespół lekarzy i wszyscy pracownicy szpitala MSWiA, zasługuje na to, aby pracować na jak najlepszym sprzęcie. Dzięki temu będzie można jeszcze lepiej pomóc pacjentom

– powiedział. 

Na powstanie nowego Bloku Chirurgii Małoinwazyjnej MSWiA przeznaczyło 21 mln zł.

Czas walki z pandemią został wykorzystany do poprawy infrastruktury szpitala. Dziś otwieramy blok operacyjny, którego sercem są cztery najnowocześniejsze sale chirurgiczne

– przekazał wiceminister Błażej Poboży.

Podsekretarz stanu w MSWiA zwrócił uwagę, że dzięki zabiegom małoinwazyjnym znacznie skróci się czas pobytu i rekonwalescencji pacjentów w szpitalu.

Jest to zdecydowanie najnowocześniejsza metoda. Dzięki temu pacjenci z całej Polski zyskują dostęp do technologii na absolutnie światowym poziomie  

– dodał.

Blok Operacyjny Chirurgii Małoinwazyjnej w CSK MSWIA

Blok Operacyjny Chirurgii Małoinwazyjnej w CSK MSWiA składa się z 4 nowoczesnych sal chirurgicznych, w których zespół medyków wspierany jest przez chirurgię robotyczną, rozszerzoną rzeczywistość oraz sztuczną inteligencję.

  • Sala 1 – zestaw do operacji urologicznych wraz z zestawem narzędzi endoskopowych;
  • Sala 2 – system do operacji neurochirurgicznych wraz z egzoskopem, funkcją obrazowania hybrydowego oraz neuronawigacją z monitorem wielkoformatowym i funkcją Brainshift;
  • Sala 3 – zestaw rentgenowski do badań angiograficznych wraz z  wyposażeniem do operacji chirurgii ogólnej, naczyniowej oraz kardiochirurgii;
  • Sala 4 – system do małoinwazyjnej chirurgii robotycznej – robot da Vinci (z łóżkiem operacyjnym).

Koszt przebudowy i adaptacji budynku wyniósł ok. 11,5 mln zł, wyposażenia sal hybrydowych ok. 10,5 mln zł. Inwestycja została sfinansowana ze środków MSWiA. 

Dodatkowo na potrzeby CSK zakupione zostały 4 ambulanse typu S z dostosowaniem do transportu pacjentów z ECMO (pozaustrojowe natlenianie krwi).

Otwarcie bloku operacyjnego w CSK MSWiA w Warszawie (fot. MSWiA)

Projekt ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA

CSK MSWiA to jeden z największych ośrodków medycznych w kraju, dostarczający kompleksowych usług zdrowotnych z zakresu lecznictwa zamkniętego, ambulatoryjnego, diagnostyki i rehabilitacji pacjentom z całej Polski. Szpital posiada zatem potencjał techniczny, organizacyjny i kadrowy do podjęcia działalności jako instytut badawczy.

Dlatego w resorcie spraw wewnętrznych i administracji opracowano projekt ustawy o powołaniu Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA. Projekt dotyczy utworzenia nowego instytutu, który ma służyć rozwojowi zdolności operacyjnej służb w kwestii ochrony zdrowia oraz prowadzeniu związanych z nią badań naukowych na potrzeby m. in. Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa.

Zgodnie z projektem Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie zostanie przekształcony w Państwowy Instytut Medyczny MSWiA i nadal będzie świadczył usługi medyczne w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Przekształcenie ma charakter ustawy, gdyż pozwoli to na płynne przekształcenie szpitala przy ulicy Wołoskiej w Warszawie w Państwowy Instytut Medyczny MSWiA oraz zapewni prostą ścieżkę następstwa prawnego z jednego podmiotu na drugi. 

Instytut przejmie wszelkie zadania, prawa, obowiązki, mienie szpitala, a także jego pracowników, którzy staną się pracownikami nowego instytutu. Oprócz dotychczasowej działalności zajmie się również badaniami naukowymi w zakresie nauk medycznych i innymi zadaniami wymienionymi w ustawie.

Pośród szczegółowych uprawnień PIM MSWiA znajdzie się np.:

  • nowa szkoła doktorska oraz kształcenie przed i podyplomowe na potrzeby służb państwa;
  • możliwość nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu;
  • prowadzenie medycyny pracy dla służb;
  • opracowywanie analiz, ocen, ekspertyz mających zastosowanie w służbach.

Projekt ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym został włączony do wykazu prac Rady Ministrów.

Przewidywany termin przyjęcia projektu przez rząd to II kwartał br.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button