Od soboty, 27 marca rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa.
Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych. Ogranicz do minimum kontakty społeczne – jeśli możesz, pracuj zdalnie, a zbliżające się święta wielkanocne spędź w gronie swoich domowników!
Z ostatniej doby potwierdzono aż 34 151 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To najwyższy dobowy przyrost zakażeń w Polsce od początku pandemii. Zmarło też 520 osób. W Polsce koronawirusem zaraziło się 2 154 821 osób i 50 860 zmarło.
Polska dziś znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór 3. fali koronawirusa jest bardzo silny. W Polsce jest już zajętych ponad 75 proc. proc. covidowych łóżek oraz 75 proc. łóżek respiratorowych.
Od 27 marca zmiany w zasadach bezpieczeństwa – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie oraz nowe limity osób w sklepach i kościołach
Aktualne dane – liczba i dynamika zakażeń rośnie, dlatego musimy reagować
W ostatnich dniach w Polsce nastąpił znaczący wzrost zakażeń COVID-19. Tylko 25 marca 2021 r. odnotowano ponad 34 tys. przypadków nowych zachorowań. Obecnie w naszym kraju:
- liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 wynosi: 36 231
- liczba łóżek zajętych wynosi: 27 118
- liczba respiratorów dla pacjentów z COVID-19 wynosi: 3 473
- liczba zajętych respiratorów wynosi: 2 620
- liczba osób objętych kwarantanną wynosi: 434 991
- liczba osób, które wyzdrowiały wynosi: 1 722 856
Nowe zasady bezpieczeństwa od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r.
Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Co zmieni się od soboty, 27 marca?
Handel
- Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
- Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:
- 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
- 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
Kult religijny
Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
Salony fryzjerskie i kosmetyczne
Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.
Żłobki i przedszkola tylko dla medyków
Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Sport – tylko zawodowy
Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.
W Święta Wielkanocne zostańmy w domu
Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę.
Praca zdalna – wszędzie tam, gdzie możesz
W całym kraju zaleca się także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.
Pozostałe ograniczenia – bez zmian
Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:
- Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
- Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).
- Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
- Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.
Premier Mateusz Morawiecki:
„Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli leczyć pacjentów we właściwy sposób. Zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza.
Problemem jest dostępność lekarzy, pielęgniarek, służb medycznych, a nie sprzętu. Dobra wiadomość to fakt, że w wyniku zaszczepienia większości służby zdrowia nie dochodzi do ciężkich przypadków i bardzo rzadko dochodzi do zakażeń.
Naszą podstawową bronią są szczepionki – zaraz po konferencji rozpocznie się Rada Europejska. W ostatnich dniach rozmawiam z prezydentami i premierami UE, żeby zmusić koncerny farm. przez Komisję Europejską do jak największej dostępności szczepionek.
Gdybyśmy mieli takie możliwości ściągania szczepionek jak UK czy USA, proces zdecydowanie by przyspieszył. UE zaufała producentom i dziś naszym zadaniem jest wymuszenie jak największych dostaw, to kwestia zdrowia i życia milionów Europejczyków.
Mamy ponad 5 mln osób zaszczepionych. Możemy szczepić nawet 10 mln osób miesięcznie. Dzisiaj naszym zadaniem jest wymuszenie dostaw szczepionek do państw członkowskich UE.
W lutym poluzowaliśmy niektóre branże, dziś trzeba zaostrzyć. COVID coraz częściej atakuje ludzi młodszych.
Zbliżają się święta, chcę zaapelować, abyśmy spędzili je w wąskim gronie, najbliższej rodziny.
W najbliższych pięciu tygodni przybędzie do nas ponad siedem milionów dawek szczepionki.”