Ostróda Reggae Festival 2022. Pierwsi ogłoszeni artyści

Ostróda Reggae Festival 2022 i inni

Poznaliśmy pierwszych artystów, którzy wystąpią na Ostróda Reggae Festival 2022.

Damian SyjonFam (PL)

Po trzech latach powraca do Ostródy jeden z najbardziej charakterystycznych polskich wokalistów. Oprócz nieśmiertelnych hitów w rodzaju „Powstania”, będzie to też okazja by usłyszeć nowe dźwięki powstającego albumu „77”.

Nie da się podrobić emocjonalnego stylu Damiana i właśnie ta oryginalność, w połączeniu z ważnymi tekstami i przyjemnie płynącymi melodiami, stanowi odpowiedź na pytanie o przyczyny jednego z największych sukcesów w polskim reggae tego wieku.

Trzy solowe albumy, miliony wyświetleń na YT i setki tysięcy odsłuchów w serwisach streamingowych mówią same za siebie. Ludzie wciąż są spragnieni naturalnej muzyki.

Muzyczna droga Damiana rozpoczęła się w 1996 roku, kiedy do współpracy zaprosiła go grupa Natura. W 2007 roku powołał do życia ComeYah – skład, który w 2012 roku zachwycił Polskę albumem „Na Wschód”. W 2014 Damian wydaje pierwszy solowy album „Wracam do domu”. Płyta zawędrowała na drugie miejsce sprzedaży płyt w Polsce wg. OLIS. Dwa lata później pojawia się album „To co było, to będzie”. 2017 to winylowa kompilacja „Ten świat jest twój”, zawierająca m.in. niepublikowane wcześniej utwory „Terror” i „Fałszywy doktor”.

2018 rok zapisuje się ostatnią jak do tej pory płytą Damiana „Czuję, więc jestem”.

Usłyszysz na niej D’Roots Brothers, Watzka Wawrzyniaka, wokalistę Rafała Karwota i dęciaki z Tabu, skrzypka Chonabibe i Neoklez Staszka Leszczyńskiego, syna Damiana, Dawida (Skoti), a nawet Kapelę ze Wsi Warszawa. Damian po raz pierwszy objawia się jako One Fam, w roli multi-instrumentalisty i producenta swoich piosenek. Większość z nich została nagrana i wyprodukowana w jego domowym studio. Damian poszukuje w obrębie przeobrażającego się stylu reggae i nieobce są nowoczesne brzmienia współczesnej jamajskiej sceny. Jego styl nie jest oczywisty, a kompozycje potrafią zaskoczyć. Elektronika dodaje smaczków żywym instrumentom.

W szybkim i coraz bardziej odhumanizowanym świecie wokalista nieustannie apeluje o wzajemne zrozumienie, pokój i szacunek. Krytyczne i gorzkie spojrzenie na otaczającą rzeczywistość przeplata się z dającymi nadzieję piosenkami podkreślającymi znaczenie miłości – zarówno do świata, jak i do najbliższych.

Nowa płyta „77” powstaje, a jej wydanie planowane jest na jesień 2022 roku.

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 9.07.2022

Max Romeo & Xana Romeo (Jam)

Powrót legendarnego mistrza wraz z utalentowaną córką – reggae to kontynuacja i przekazywanie wibracji.

Max Romeo stworzył światowe hity, które znaczyły złoty wiek reggae, jak „War Inna Babylon” lub „Chase the Devil”, wykorzystany przez m.in. Jay-Z i The Prodigy. Pozostaje aktywny w studio. Jeszcze niedawno zachwyty wzbudzał wyprodukowany we Francji album „Words from the Brave” (2019), gdy jesienią 2021 pojawił się „World of Ghouls” – płyta stworzona przez Maxa ze swoimi dziećmi w ich domowym studio Charmax.

Kariera muzyczna Maxa Romeo rozpoczęła się w 1966 roku od trio wokalnego The Emotions. 2 lata później postanowił rozpocząć karierę solową i do tej pory wydał dziesiątki albumów. Album „War Ina Babylon”, nagrany z Lee Scratch Perry i the Upsetters w Black Ark Studio w 1976 roku, jest uważany za jego największe osiągnięcie i arcydzieło reggae.

Max Romeo przeszedł w życiu przez wiele etapów, od dziecka pracującego w polu poprzez starającego się zostawić po sobie ślad nastolatka z getta, w końcu osiągając globalny sukces i uznanie.

Dziś ten 74-letni światły artysta wciąż obserwuje świat wnikliwym okiem i wciąż wysyła ostrzeżenia do nowego pokolenia.

Xana Romeo jest wokalistką dobrze przygotowaną do opowiadania historii z kobiecej perspektywy. Jej porywające melodie i głos zachwycają słuchaczy, a potężne przesłanie dotyka serc, otwiera oczy i inspiruje umysły. Edukacja muzyczna Xany rozpoczęła się w młodym wieku pod bystrym wzrokiem i słuchem ojca, Maxa Romeo. Jej stały rozwój przez lata znaczą występy na całym świecie oraz pamiętne single, jak „Rate Rasta” i „Righteous Path (Our Father)”. Pierwszy album Xany „Wake Up” został wydany w 2016 roku. „Czas, aby moje pokolenie przebudziło się ze snu i stawiło czoła światu, który odziedziczą nasze dzieci. Moim celem w tej muzycznej misji jest szerzenie tego przesłania na całym świecie.”

2021 przyniósł nowy album „The Roots of X”, wyprodukowany przez jej brata Azizzi oraz Omara “Jallanzo” Johnsona.

„Ta płyta spełnia ważną rolę wprowadzania mojej, zawierającej istotny przekaz, sztuki z do wszechświata młodzieży, a zwłaszcza odważnych królowych” – powiedziała Xana.

Max Romeo powraca do Ostródy po występie w 2008 roku. Będzie to pierwszy polski koncert dla jego córki.

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 10-07-2022

Jamaram meets Jahcoustix (DE)

Wyjątkowe spotkanie dwóch tuzów niemieckiego reggae na wspólnym koncercie.

Jamaram powstali w 2000 roku w Monachium. Ich muzyka to niezwykła mieszanka reggae, ska, dub, funk, soul, latin, swing, pop oraz rocka. Ten tygiel dodatkowo potęgują teksty po angielsku, hiszpańsku i francusku. 11 albumów na koncie i około 2000 koncertów w ponad 20 krajach to bardzo duży dorobek. Można było ich zobaczyć na największych europejskich imprezach związanych z reggae jak Rototom Sunsplash, Chiemsee Reggae Summer, Afrika-Karibik-Festival czy Summerjam. Ich historia jednak to również występy na dworcach czy w poprawczakach. Prowadzili warsztaty w Ugandzie i zorganizowali akcję zbierania funduszy na szkołę dla tamtejszych sierot – dziecięcych ofiar AIDS. To muzyka adresowana do zwolenników dobrze wpadających w ucho multistylowych i multikulturowych piosenek. Od wielu lat nad ich brzmieniem czuwa czołowy europejski producent reggae Umberto Echo.

W 2012 roku podczas trasy w Zimbabwe Jamaram zetknęli się z Acoustic Night Allstars, grupą młodych acz bardzo utalentowanych miejscowych wokalistów. Ich wspólne występy i warsztaty okazały się sukcesem i w 2013 roku dwa składy zagrały wspólną trasę w Niemczech. Wiosną 2015 roku ukazał się album „Heavy Heavy”, powstały w kolaboracji z gośćmi z Czarnego Kontynentu. Jamaram występował wielokrotnie w Polsce. W 2015 podbili Przystanek Woodstock, gdzie gościnnie wystąpił z nimi Grubson. Byli również jedną z gwiazd One Love Sound Fest 2017.

Obecnie promują wydany w marcu 2019 roku album „To the Moon and the Sun”. Do grona ich współpracowników na tej płycie dołączył Guido Craveiro – producent Seeed czy Franka Delle, a jedynym wokalnym gościem jest siostra wokalisty Toma – Sara Lugo. W styczniu 2020 ukaże się kolejny ich dubowy album „Jamaram in Dub 2020”, z wersjami stworzonymi przez Umberto Echo.

Dla Jahcoustixa wszystko zaczęło się w Nairobi w Kenii w 1992 roku, gdzie znalazł muzykę, która nadała jego życiu wyraźny kierunek muzyczny – roots reggae. Spędzając większość swoich młodzieńczych dni w krajach afrykańskich, Jahcoustix był zafascynowany Afrykanami i ich pozytywnym nastawieniem do życia, mimo życia w skrajnym ubóstwie. Tam nawiązał pierwsze kontakty z Rastafarianami i muzyką reggae. Po 15 latach spędzonych za granicą, w 1998 roku powrócił do Niemiec i rozpoczął współpracę z zespołem Dubios Neighborhood. Razem stworzyli debiutancki album „Souljahstice” (2003). W 2005 roku jego popularność zaczęła wychodzić poza rynek niemiecki i odbył tournée po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Nagrywał m.in. z Shaggy’m czy Vaughnem Benjaminem z Midnite/Akae Beka. Jego najnowszy, ósmy album „Reunion” (2019) to powrót do współpracy z muzykami z dawnych czasów, piękna produkcja Oneness Records oraz wyjątkowi goście jak jamajski Luciano, Ras Muhamad i Tóke z Indonezji czy Senegalczyk Meta Dia.

Zapowiada się wielki powrót do Ostródy – Jamaram wystąpili na ORF w 2013 roku, natomiast Jahcoustix w 2008. Teraz we wspólnym koncercie zaprezentują zestaw hitów obydwu projektów.

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 8-07-2022

Shashamane (PL)

Często nazywani są najbardziej korzennym polskim zespołem reggae. Ich debiutancki album zatytułowany po prostu „Shashamane” miał premierę na ORF 2021.

Choć istnieją dopiero od kilku lat, w ich składzie znajdziesz muzyków z dużym doświadczeniem, których połączyła wspólna fascynacja jamajskimi brzmieniami roots reggae i dub. Wybrzmiewają tu echa Jahoo, Natural Mystic, Lion Vibrations i wielu innych grup ważnych dla jamajskiej historii nad Wisłą.

Trzon grupy stanowi dwanaście osób – wokalistów i instrumentalistów. Dodatkowo gościnnie w nagraniach uczestniczyła Ewa „Sowa” Kołecka, grająca na flecie poprzecznym. Na płycie znalazło się dwanaście piosenek nawiązujących do tradycji roots reggae z mocnym akcentem gitarowym, wyeksponowaną sekcją dętą i wielogłosami, a także silnymi wpływami dubowymi.

Za brzmienie płyty odpowiedzialny jest holenderski producent Marc Baronner z Bass Galore Productions, który już wcześniej współtworzył z Shashamane debiutancki EP. Wcześniej współpracował on m.in. z Apple Gabriel, Brinsley Forde, Addis Pablo, Micah Shemaiah, Chezidek czy Var.

Wersję dubową singla „Far I” wyprodukował Krystian K-Jah Walczak.

Część składu Shashamane uczestniczyła w projekcie Brinsley Forde’s Aswad Experience, który można było zobaczyć podczas ORF i festiwalu Róbrege w 2021 roku.

Ostróda Reggae Festival, Red Stage, 8.07.2022

Exit mobile version