POLSKAŚWIAT

Ostre słowa Ursuli von der Leyen ws. Polski. „Nie wypłacimy żadnych pieniędzy. PiS musi przestrzegać praworządności”

Unia Europejska vs PiS

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wypowiedziała się nt. Polski ws. wypłaty funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.

– Polski rząd nie chce zmienić prawa wg naszych zaleceń w kwestii przywrócenia niezależności sądownictwa – stwierdziła von der Leyen.

Dopóki zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości nie nastąpią (spełnione zalecenia zapisane w tzw. kamieniach milowych) to pieniądze z KPO nie popłyną do kraju nad Wisłą.

– Jesteśmy strażnikami traktatów i będziemy bronić tych traktatów. Problem z polskim rządem jest taki, że niezależność wymiaru sprawiedliwości nie jest zagwarantowana. Instytucje muszą przestrzegać praworządności – powiedziała szefowa KE.

– Dlatego nie wypłacimy żadnych pieniędzy – oznajmiła.

– Stosujemy procedury naruszeniowe. Narracja polskiego rządu jest taka, że biurokraci w Brukseli nie chcą dać nam pieniędzy, a my na nie zasługujemy, bo na przykład pomagamy uchodźcom z Ukrainy. To łączenie dwóch rzeczy, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Polacy są wspaniali jak otworzyli serca i domy dla uchodźców z Ukrainy – dodała.

Von der Leyen grozi Włochom „narzędziami podobnymi jak w przypadku Polski i Węgier”

– Jeśli sprawy we Włoszech po wyborach podążą w trudnym kierunku to mamy narzędzia, jak w przypadku Polski i Węgier” – oświadczyła Ursula von der Leyen.

Lider Ligi Matteo Salvini oburzył się na te słowa. Chce złożyć w Parlamencie Europejskim wniosek o wotum nieufności dla szefowej KE.

Przypominamy, że Salvini to bliski przyjaciel Władimira Putina.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button