KOLARSTWO

Ostatni etap dla Balleriniego. Evenepoel wygrał 77. Tour de Pologne

77. Tour de Pologne

Davide Ballerini (Deceuninck – Quick-Step) wygrał piąty, ostatni etap 77. Tour de Pologne z Zakopanego do Krakowa.

Zwycięzcą całego wyścigu został jego kolega z drużyny Remco Evenepoel. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Rafał Majka (Bora-Hansgrohe), który zajął czwarte miejsce. Wszystkich uczestników Tour de Pologne pozdrowił Papież Franciszek.

Trasa piątego etapu tegorocznego Tour de Pologne wiodła z Zakopanego do Krakowa. Peleton miał do pokonania 188 kilometrów, a kolarze walczyli na trzech Górskich Premiach – Ząb, Krowiarki, Góra Makowska – oraz na Lotnej Premii w Czarnym Dunajcu. W żółtej koszulce lidera wystartował Remco Evenepoel, który został liderem po wspaniałym zwycięstwie w Bukowinie Tatrzańskiej. Na starcie nie pojawił się za to Richard Carapaz, który po kraksie na czwartym etapie wycofał się z rywalizacji.

77. Tour de Pologne UCI World Tour – Remco Evenepoel (fot. Szymon Gruchalski/tourdepologne.pl)

Mimo upałów od początku w peletonie były próby ucieczek. Aktywnie jechał James Whelan (EF Pro Cycling), który zwyciężył na premii w Zębie. Dołączyli do niego Hugo Houle (Astana), Geoffrey Bouchard (AG2R) i Luke Rowe (Ineos), a potem także Przemysław Kasperkiewicz (Reprezentacja Polski). Premię lotną w Czarnym Dunajcu wygrał Bouchard, a kolejne dwie górskie premie padły łupem Kasperkiewicza.

Peleton systematycznie niwelował dochodzącą do pięciu minut stratę, a ostatecznie zlikwidował ucieczkę na rundach w Krakowie. Po raz kolejny o zwycięstwie decydował więc finisz z peletonu. Po zaciętej walce na ostatnich metrach najszybszy okazał się Davide Ballerini, który wyprzedził Pascala Ackermanna (Bora-Hansgrohe) oraz Alberto Dainese (Team Sunweb). Na dziewiątym miejscu finiszował Szymon Sajnok (CCC Team).

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej w 77. Tour de Pologne UCI World Tour został Remco Evenepoel. Belgijski kolarz uzyskał minutę i 52 sekundy przewagi nad Jakobem Fuglsangiem, a trzecie miejsce zajął Simon Yates.

– Największe zwycięstwo odniósł Fabio Jakobsen, który walczył o życie, a dziś jego stan cały czas się poprawia i jest coraz lepiej. Kiedy dotarły do nas informacje, że został wybudzony ze śpiączki, nasz zespół dostał nowe siły i wielką motywację. Wygraliśmy etap wczoraj, wygraliśmy dzisiaj i triumfowaliśmy w klasyfikacji generalnej. Dominowaliśmy w tym wyścigu, a Fabio dodał nam sił pokazując jak walczyć – powiedział Evenepoel.

Tuż za podium wyścig zakończył Rafał Majka, który tym samym wygrał premię dla Najlepszego Polaka. Najlepszym Góralem został Patryk Stosz (Reprezentacja Polski), Najlepszym Sprinterem Luka Mezgec (Mitchelton-Scott), a Najaktywniejszym Zawodnikiem Maciej Paterski (Reprezentacja Polski). Klasyfikację drużynową wygrała ekipa Mitchelton-Scott.

Klasyfikację Specjalną im. Bjorga Lambrechta dla najlepszego kolarza do lat 23 w klasyfikacji generalnej wygrał zwycięzca całego wyścigu Remco Evenepoel.

77. Tour de Pologne UCI World Tour nawiązywał do setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II. Z tego względu wszystkich uczestników wyścigu pozdrowił Papież Franciszek.

– Przesyłam serdeczne pozdrowienia dla wszystkich uczestników międzynarodowego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, który w tym roku odbywa się ku czci świętego Jana Pawła II – powiedział Papież Franciszek podczas niedzielnej modlitwy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button