RÓŻNOŚCI

Ośmiomilionowy zwiedzający w Centrum Nauki Kopernik

8 lat od otwarcia, Centrum Nauki Kopernik gościło ośmiomilionowego zwiedzającego.

Warszawianka, która nabyła ten cenny bilet wstępu, została obdarowany licznymi niespodziankami.

To jeden z biletów kupionych 5 lipca o 10.44 przez panią Klaudię z Warszawy okazał się tym ośmiomilionowym. Z tej okazji w obecności dyrektora Centrum Nauki Kopernik, Roberta Firmhofera oraz pracowników, zwiedzająca została obdarowana licznymi niespodziankami. Pani Klaudia jest stałą bywalczynią Centrum – od czerwca należy do Klubu Kopernika, umożliwiającego codzienny dostęp do wszystkich atrakcji. Teraz jej karta klubowa będzie ważna przez dodatkowy rok – to upominek od Kopernika. Drugim prezentem jest tablet – partnera strategicznego Centrum.

Centrum Nauki Kopernik działa już prawie 8 lat i przez cały czas proponuje swoim gościom coś nowego. Wciąż się doskonali – zmienia wystawy, tworzy nowe eksponaty i testuje różnorodne formaty wydarzeń. Dba o to, by atmosfera w Koperniku sprzyjała uczeniu się i zdobywaniu nowych umiejętności.    

Co czeka zwiedzających  w najbliższym czasie?

Lato w Koperniku to moc atrakcji w przestrzeni Centrum i w plenerze. Zapraszamy na warsztaty, seanse kina plenerowego, wystawy, obserwacje nieba i weekendowy wypoczynek w parku: http://www.kopernik.org.pl/projekty-specjalne/lato/.

Już we wrześniu, podczas Festiwalu Przemiany organizatorzy zajmią się cywilizacją algorytmów i potencjalnymi zmianami społecznymi, które ona za sobą niesie. Przed nami 4 dni pełne twórczej aktywności, rozmów i debat. Jesień będzie także okazją, by spotkać cenionych naukowców. Cykl wykładów Drogi do nieskończoności pozwoli spojrzeć na nieskończoność z perspektywy matematyków, fizyków, biologów, filozofów i artystów. Naszym odniesieniem będzie kosmologia, astronomia, fizyka kwantowa, sztuka.

Z kart historii

W 2007 r. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy, powołała Roberta Firmhofera na stanowisko dyrektora Centrum Nauki Kopernik. W tym samym roku inwestor zastępczy z ramienia Miasta st. Warszawy – Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił przetarg na budowę siedziby Centrum.

28 lipca 2008 roku pierwszą łopatę na placu budowy Centrum Nauki Kopernik wbiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. W ten sposób na warszawskim Powiślu rozpoczęła się budowa Centrum.

Plenerowym widowiskiem „Wielki Wybuch” w reżyserii Saskii Boddeke i Petera Greenawaya zainaugurowało działalność Centrum w nowej siedzibie 5 listopada 2010 roku.

Jego koszt budowy wyniósł 364,8 mln zł, z czego 207 mln zł, pochodziło z funduszy unijnych.

Dlaczego do CNK ciągną miliony zwiedzających z całego świata?

To pierwsze w Polsce miejsce, w którym dzieci, młodzież i dorośli mogą samodzielnie przeprowadzać doświadczenia z różnych dziedzin wiedzy, aby lepiej zrozumieć otaczający świat i zachodzące w nim zmiany. Jest jedną z wizytówek współczesnej Warszawy – dynamicznego miasta, wspierającego innowacyjność i doceniającego rolę nowoczesnej edukacji. Rozwój tej instytucji ma istotne znaczenie dla harmonijnego rozwoju miasta i jego mieszkańców.

Obecnie Centrum Nauki Kopernik rozszerza swoją działalność. Otwarta zostanie Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego. Będzie to interdyscyplinarny i międzysektorowy ośrodek badawczo-rozwojowy w dziedzinie edukacji (tzw. learning studies). Połączy badania z zakresu antropologii, edukacji, psychologii i socjologii oraz nowych technologii i nauk inżynieryjnych, aby na kanwie zdobytej wiedzy tworzyć prototypy i innowacyjne rozwiązania edukacyjne, wspierające rozwój kompetencji kluczowych w XXI wieku. Centrum Nauki Kopernik już teraz tworzy cały kompleks budynków: gmach główny, planetarium i usytuowany tuż przy Bulwarach Wiślanych wystawienniczy Pawilon 512. Wszystkie łączy zielony teren Parku Odkrywców. Siedziba Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego to kolejny ważny element tej przestrzeni. Stanie w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik i będzie z nim skomunikowana łącznikiem. W konkursie na koncepcję architektoniczną wzięło udział aż 35 pracowni z kraju i z zagranicy. Zwycięski projekt przygotowała wrocławska pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci.

Od 2015 roku Kopernik posiada status jednostki naukowej. Socjolodzy, psycholodzy i antropolodzy z działu badań, dzięki możliwości codziennego kontaktu z tysiącami zwiedzających oraz uczestnikami projektów edukacyjnych, analizują, jakie doświadczenia badani wynoszą z wystaw, jak korzystają z eksponatów czy uczestniczą w zajęciach warsztatowych, słowem – badają procesy uczenia się.

CNK w liczbach – rok 2017

1 110 980 osób skorzystało z oferty programowej w  budynku,
805 119 z nich odwiedziło wystawy Centrum Nauki Kopernik,
227 339 odwiedziło planetarium Niebo Kopernika.

Najliczniejszą grupą eksperymentujących w Centrum Nauki Kopernik są dzieci w wieku 7-12 lat. Stanowią ponad 31 proc. zwiedzających. Kolejne miejsce pod względem liczebności zajmują osoby między 26. a 35. rokiem życia. To 13,4 proc. „kopernikowych” gości. Nieco mniej, 12,5 proc., stanowią osoby w wieku 36 -45 lat. Najmłodsze dzieci – do 6. roku życia – to 10,1 proc. zwiedzających. Najmniej w Koperniku jest osób powyżej 65. roku życia, stanowią zaledwie 0,4 proc. gości.

Ponieważ dzieci są najliczniejszą grupą odwiedzającą Centrum, dlatego też najwięcej gości – 58,7 proc. – ma wykształcenie podstawowe i gimnazjalne. Prawie 28,5 proc. eksperymentujących w CNK stanowią osoby z wykształceniem wyższym, a nieco ponad 11,7 proc. – ze średnim. Zaledwie 1,2 proc. korzystających z placówki to absolwenci szkół zasadniczych zawodowych.

Miejsce zamieszkania zwiedzających indywidualnych

22,5% – Warszawa
10,5% – woj. mazowieckie poza Warszawą
54,4% – inne województwa
2,9% – osoby mieszkające poza Polską, ale posługujące się językiem polskim
9,8% – cudzoziemcy

Kraje pochodzenia zwiedzających z zagranicy

18,3% – Litwa
14,3% – Białoruś
10,3% – Ukraina
6,3% – Wielka Brytania
5,8% – Rosja
4,0% – Niemcy
4,0% – Francja
3,6% – Łotwa
33,5% – Pozostałe państwa

Z wizyty w CNK „zdecydowanie zadowolonych” jest ponad 74 proc. gości, a „raczej zadowolonych” – ponad 22 proc.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button