Bielik odzyskał siły i wolność. Ptak powrócił nad dziką Wisłę [WIDEO]

Bielik wrócił na wolność

Bielik, który był rehabilitowany w Ptasim Azylu przy warszawskim zoo, wyfrunął na nadrzeczne łęgi.

Ptak odzyskał sprawność po 11 miesiącach terapii. To już drugi orzeł w tym roku, który odzyskał siły, dzięki pomocy stołecznych weterynarzy i specjalistów.

Postrzelona samica bielika, przywieziona spod Tomaszowa Lubelskiego, trafiła postrzelona do Ptasiego Azylu w marcu 2018 roku. W jej skrzydłach zostały znalezione dwa śruty, które pochodziły z broni zazwyczaj używanej przez myśliwych i kłusowników. Rany spowodowały, że w jednej z łap orła częściowo zanikły mięśnie. Ptak na początku miał też problemy z przyjmowaniem pokarmu, gdyż najprawdopodobniej zjadł truciznę. Po leczeniu i intensywnej rehabilitacji, warszawscy specjaliści uznali, że zwierzę jest już sprawne i może ćwiczyć rozlatywanie w szerokiej wolierze. Dzięki zapewnionej opiece, drapieżnik znów będzie radził sobie ze zdobywaniem pożywienia np. płoci czy małych karpi. Bielik został wypuszczony w Pieńkowie, przy wale nad Wisłą.


W sobotę, 2 lutego, do naturalnego środowiska powrócił też młodszy samiec bielika. Ptak został znaleziony pod koniec ubiegłego roku przy stawach hodowlanych, niedaleko Siedlec. Ubrudził się polując na martwe ryby leżące w opróżnionym zbiorniku wody. Sklejone skrzydła nie pozwoliły mu odlecieć i osłabiony trafił do stołecznej placówki. Ponieważ drapieżnik nie miał poważnych urazów, w Ptasim Azylu dostał tylko leki na odrobaczenie. Teraz orzeł znów cieszy się wolnością.
Samica bielika powracająca do natury (fot. UMW)

Ratują dzikie ptaki

Ptasi Azyl działa przy Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. W placówce specjaliści przyjmują corocznie blisko 6 tys. skrzydlatych pacjentów, wspierając ochronę zagrożonych gatunków. Chore bądź zranione dzikie zwierzęta przyjmowane są całodobowo. Doświadczeni pracownicy ogrodu zoologicznego edukują tam przyszłych lekarzy weterynarii, specjalizujących się w chorobach ptaków.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie zaprasza rodziny z dziećmi, turystów, uczniów i przedszkolaków. Codziennie prowadzone są tu warsztaty edukacyjne, gdzie najmłodsi mieszkańcy uczą się, jak ważna jest troska o przyrodę. Na powierzchni 40 ha zoo eksponowanych jest ponad 12 000 zwierząt, należących do 543 gatunków, z których 47 jest objętych programami ratowania zwierząt zagrożonych wyginięciem.
(UMW)

Exit mobile version