POLSKA

Orszak Trzech Króli 2020. 1,3 mln osób w 872 miejscowościach w Polsce

Orszak Trzech Króli

6 stycznia 2020 roku, pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami 872 miejscowości w Polsce i 21 poza jej granicami.

Szacuje się, że w radosnych rodzinnych jasełkach wzięło udział 1,3 mln osób, a w samej Warszawie – na największym Orszaku w kraju, było 90 tys. uczestników.

Orszak przeszedł pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają!” i jeszcze bardziej niż w latach ubiegłych zachęcał do wspólnego kolędowania. To właśnie śpiewanie tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek było najważniejsze tego dnia.

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w Orszaku Trzech Króli.

Prezydent podkreślał, że orszak stał się tradycją nie tylko Warszawy, ale także tradycją ogólnopolską i tradycją Polaków na całym świecie. Przypomniał, że ulicami stolicy Orszak przeszedł po raz 12. i jest najstarszy w Polsce. Andrzej Duda dziękował za wspólne świętowanie oraz za wspólnotę polską, religijną, wspólnotę ludzi, którzy mają te same wartości, którzy po prostu chcą być razem.

Trzech Królowie tradycyjnie oddali pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. W stolicy trasę Orszaku pokonali na imponujących platformach – warowniach, a podczas pokłonu zaśpiewali kolędy w różnych językach.

W Gdyni Królowie podróżowali łodzią w asyście podchorążych Akademii Marynarki Wojennej.

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Gdyni
Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Gdyni (fot. Karol Stańczak/UMG)

W Krakowie każdy z Królów wyruszał ze swoją świtą z innego punktu miasta po to, by spotkać się na Rynku Głównym. W Tuchowie natomiast do Trzech Mędrców dołączył król Kazimierz Wielki z okazji z okazji 680-lecia nadania praw miejskich.

Wzorem stołecznego Orszaku, którego nieodzowną częśćią już po raz trzeci był polonez do kolędy „Bóg się rodzi” zatańczony przez warszawiaków, również inne miasta wprowadziły u siebie ten zwyczaj. W Zamościu z okazji 440-lecia założenia miasta przed Pałacem Zamoyskich został odtańczony polonez historyczny z udziałem postaci i bohaterów historycznych ważnych dla tamtego regionu oraz całej Polski.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button