W ostatnich tygodniach w łódzkim ogrodzie zoologicznym trwa prawdziwy babyboom.
W Orientarium Zoo Łódź przyszedł na świat leniwiec dwupalczasty. Do narodzin doszło tuż przed przypadającym 20 października Międzynarodowym Dniem Leniwca.
Na świat przyszło wiele zwierząt, w tym leniwiec. Mały bohater pod czujnym okiem matki uczy się jeść i poruszać. Zwierzęta te są zagrożone przez wycinkę lasów Amazonii.
– Ten rok zaczęliśmy z wysokiego C, czyli od narodzin żyrafy Domino. Maluch rośnie jak na drożdżach i coraz lepiej odnajduje się w stadzie. Inne ssaki też nie próżnowały – na świat przyszła kitanka lisia, 5 rudawek, galago, 3 kangury rude, kanguroszczur i 4 tamaryny – mówi lek wet. spec. Tomasz Jóźwik, członek zarządu ORIENTARIUM ZOO Łódź i dodaje: – Lato miało w Polsce z pewnością 1 największego gwiazdora – Bogusia. Jest to pierwszy urodzony w naszym zoo hipopotam karłowaty. Nie ustępuje on swą gracją tajskiej kuzynce. Ostatnie tygodnie to 2 małe wyderki orientalne – tym razem samiec i samica, no i oczywiście najnowsza gwiazda leniwiec dwupalczasty.
Nie ma jeszcze 100% pewności jaka jest płeć malucha. W przypadku tego gatunku konieczne jest wykonanie badań genetycznych.
– Obserwując zachowanie, wszelkie znaki na ziemi i niebie wskazują na samicę – nowy maluch jest bardziej aktywny i ciekawszy świata od swoich starszych braci: Sida (który wyjechał do zoo w Duisburgu) i Pioruna mieszkającego w sąsiednim pawilonie – zauważa Magdalena Hołysz, kierownik sekcji hodowlanej.
Jeśli chodzi o leniwce dwupalczaste na chwilę obecną nie jest to gatunek zagrożony, ale liczebność jego populacji spada. Zagraża im masowa wycinka puszczy Amazońskiej, coraz częstsze pożary i nielegalny odłów. Stąd też konieczność prowadzenia hodowli zachowawczej w ogrodach zoologicznych.
Czy leniwce są leniwe?
– I tak i nie. One po prostu bardzo rozsądnie podchodzą do swojego czasu. Jeśli nie ma potrzeby to się nie ruszają. Gdy ktoś próbuje je złapać lub zaatakować potrafią bardzo szybko rzucić się na napastnika i bronić się swoimi długimi hakowato wygiętymi pazurami – mówi Anna Korczak z Działu Edukacji ORIENTARIUM ZOO Łódź. – Osobiście uważam, że leniwce są najciekawszymi zwierzętami na świecie. Są roślinożercami i prowadzą nocny tryb życia. Żyją w stadach. Odwrotnie rośnie im sierść – z brzucha na grzbiet, bardzo wolno bije im serce (kilka uderzeń na minutę) – u człowieka 60 – 80 uderzeń na minutę, sikają raz w tygodniu, kupę robią jeszcze rzadziej i tracą wtedy nawet 1/3 swojej masy. Załatwiają się na ziemi, gdzie czyhają na nie drapieżniki, dlatego starają schodzić z drzewa jak najrzadziej. O przedziwnych zwyczajach leniwców i przystosowaniu do życia można opowiadać godzinami – dodaje Anna.
20 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Leniwca. To dobra okazja, aby zwrócić uwagę na to, że ludzie niszczą naturalne środowisko leniwców – lasy równikowe.