LEKKOATLETYKA

Oregon. MŚ w lekkoatletyce. Polacy zdobyli cztery medale

Eugene

Męska sztafeta 4 x 400 metrów zajęła 9. miejsce w finale mistrzostw świata, które zakończyły się w Eugene (stan Oregon).

Polacy pobiegli w identycznym zestawieniu jak podczas eliminacji. Rozpoczął Maksymilian Klepacki, później pałeczkę przejął Karol Zalewski. W drugiej części rywalizacji na bieżni pojawili się Mateusz Rzeźniczak i Kajetan Duszyński. Nasz zespół od początku biegł z tyłu stawki. Na mecie Polacy zameldowali się jako dziewiąty zespół, osiągając czas 3:02.51. Złoto zdobyli Amerykanie.

Pia Skrzyszowska w półfinale biegu na 100 metrów przez płotki zaprezentowała się z bardzo dobrej strony. Polka zajęła w swojej serii czwarte miejsce, wyrównując czasem 12.62 rekord życiowy oraz własny rekord kraju U23, który ustanowiła w czerwcu w Suwałkach. O znakomitym poziomie półfinałów świadczy fakt, że już w pierwszym Nigeryjka Tobi Amusan ustanowiła czasem 12.12 rekord świata, wymazując z tabel rekordowe 12.20 Kendry Harrison (w finale Afrykanka poprawiła się jeszcze osiągając niewiarygodne wręcz 12.06, ale z wiatrem +2,5 m/s). Żeby awansować do finałowej ósemki trzeba było pobiec 12.50. Wynik Polki był dziesiątym rezultatem półfinałów.

Mistrz olimpijski Dawid Tomala zmagał się na trasie chodu na 35 kilometrów nie tylko z rywalami, ale z własnymi przeciwnościami. Dobry marsz utrudniał mu ból nogi. Ostatecznie zakończył na dziewiętnastym miejscu. Mimo to czas 2:30:47, jaki osiągnął, to drugi najlepszy wynik w historii Polski. Do mety chodu nie dotarł natomiast, zdjęty z trasy przez zespół sędziowski, Artur Brzozowski.

Polska kończy 18. edycję lekkoatletycznych mistrzostw świata z czterema medalami. W klasyfikacji punktowej biało-czerwoni zdobyli 49 punktów.

Katarzyna Zdziebło została wicemistrzynią świata w chodzie sportowym.

Młociarze – Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki ze złotem oraz srebrem.

Polska chodziarka była druga w rywalizacji na 35 kilometrów i cieszyła się z drugiego srebra.

W klasyfikacji medalowej Polacy zajęli ósmą pozycję. Wygrali Amerykanie z 33 krążkami (w tym 13 złotych). Drudzy to Etiopczycy i Jamajczycy ostatecznie na 3. miejscu.

Szwed Armand Duplantis – oprócz zdobycia złotego medalu – ustanowił rekord globu w skoku o tyczce – 6,21 m.

Kolejne edycje światowego czempionatu zaplanowano na lata 2023 (Budapeszt) oraz 2025 (Tokio). Wcześniej, bo już 15 sierpnia tego roku w Monachium rozpoczną się lekkoatletyczne mistrzostwa Europy.
(własne, PZLA)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button