LEKKOATLETYKA

Oregon. MŚ w lekkoatletyce. Damian Czykier tuż za podium. Dobry początek Sułek

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata

Damian Czykier w lekkoatletycznych mistrzostwach świata zajął czwartą pozycję w finale biegu na 110 metrów przez płotki.

Po pierwszym dniu wieloboju kobiet Adrianna Sułek ma 3982 punkty. Polka zajmuje czwarte miejsce i może poprawić rekord Polski.

Damian Czykier w amerykańskim Eugene w półfinale uzyskał 13.22 (jego rekord kraju to 13.25) i zajmując w swoim biegu czwarte miejsce z czasem awansował do finału. Zawodnik Podlasia Białystok został tym samym pierwszym od 1997 roku i drugim w historii polskim płotkarzem w finale mistrzostw świata. W nim, pod nieobecność Hansle Parchmenta – mistrza olimpijskiego, który na rozgrzewce doznał kontuzji – oraz wykluczonego przez falstart faworyta z USA Devona Allena Czykier zajął czwarte miejsce osiągając czas 13.32. Mistrzem globu został Grant Holloway – 13.03.

Po czterech konkurencjach Bydgoszczanka jest czwarta – ma 3982 punkty i zaledwie 9 punktów starty do trzeciej Anny Hall z USA. Druga z naszych wieloboistek, Paulina Ligarska, po pierwszym dniu jest 13. Zawodniczka z Sopotu ma na koncie 3611 punktów.

Adrianna Sułek (fot. Paweł Skraba/PZLA)

Mocno otworzyła bieg półfinałowy na 100 metrów Ewa Swoboda, ale na dystansie rywalki okazały się lepsze. Polka uzyskała 11.08 i zajmując w drugim biegu półfinałowym szóste miejsce nie wywalczyła prawa do startu w finale. Po starcie podopieczna Iwony Krupy przyznała, że głównym celem w tym sezonie będą dla niej mistrzostwa Europy, ale w Eugene postara się jeszcze o wartościowy bieg w reprezentacyjnej sztafecie 4 x 100 metrów.

Na bieżni Hayward Field Natalia Kaczmarek uzyskała znakomite 50.21 i pewnie awansowała do półfinału ulegając w swoim biegu jedynie Stephenie Ann McPherson z Jamajki. Kilkanaście minut później o triumf postarała się Anna Kiełbasińska – na finiszu wyprzedziła kolejną przedstawicielkę Jamajki, Candice McLeod, i wygrała z czasem 50.63.

Do półfinału rywalizacji na 1500 metrów awansował Michał Rozmys. Ostatecznie finiszował jako szósty. Bieg z udziałem Rozmysa był szybszy od drugiego półfinału i Polak z czasem 3:35.27 zdołał awansować do biegu medalowego.