LEKKOATLETYKA

Oregon. Katarzyna Zdziebło wicemistrzynią świata w chodzie na 20 kilometrów. Reprezentacja Polski

Mistrzostwa Świata Oregon 2022

Katarzyna Zdziebło zdobyła srebrny medal mistrzostw świata w Oregonie w rywalizacji na dystansie 20 kilometrów.

Podopieczna Grzegorza Tomali poprawiła na trasie w Eugene rekord Polski*. Sztafeta mieszana była w finale czwarta.

Na mecie cieszyła się nie tylko ze srebrnego medalu, ale także rekordu Polski – 1:27:31. Wychowanka Stali Mielec wymazała z tabel wynik Agnieszki Dygacz, który wynosił 1:28:58. Wygrała Peruwianka Kimberly García León – 1:26:58. Za Polką finiszowała Shijie Qieyang (1:27:56), którą nasza zawodniczka wyprzedziła w końcówce rywalizacji. Warto dodać, że Katarzyna Zdziebło w Eugene wystartuje jeszcze na dystansie 35 kilometrów.

Drogę do finału utorowała polskiej sztafecie niezawodna Justyna Święty-Ersetic, która popisała się na czwartej zmianie sztafety mieszanej. Wcześniej pobiegł Kajetan Duszyński, Iga Baumgart-Witan oraz Karol Zalewski. Biało-czerwoni uzyskali wtedy czas 3:13.70 i zajęli trzecie miejsce. W wieczornej (wczesny ranek czasu warszawskiego) sesji Polacy od początku biegli w połowie stawki. Karol Zalewski, Justyna Swięty-Ersetic, Kajetan Duszyński i Natalia Kaczmarek finiszowali na czwartym miejscu. Na mecie nasz zespół uzyskał 3:12.31. Mistrzami świata zostali sztafetowcy z Dominikany, a srebro na ostatnich metrach wydarła dla Holandii Femke Bol.

Wojciech Nowicki (Podlasie Białystok) był pierwszym biało-czerwonym, który zaprezentował się w Eugene. Mistrz olimpijski już w pierwszy rzucie bez problemu uporał się z ustalonym na poziomie 77.50 minimum kwalifikacyjnym. Polak, który po konkursie przyznał, że koło i pogoda w Eugene były dla niego idealne, rzucił 79.22. W swojej grupie eliminacyjnej był drugi, za Danielem Haugh – Amerykanin dopiero w trzeciej serii machnął 79.34. Rywalizację w grupie B wygrał Paweł Fajdek. Po przeciętnej próbie na 74.63 w drugiej obrońca tytułu popisał się rzutem na 80.09 i bez problemu awansował do potyczki medalowej.

Bez problemu, po dobrym finiszu, do półfinału rywalizacji na 1500 metrów awansowała Sofia Ennaoui. Podopieczna Wojciecha Szymaniaka była w swoim biegu czwarta z czasem 4:03.52.

Do finału nie awansowała Malwina Kopron, która rzuciła młotem 70.50. Polka zajęła ostatecznie 15. miejsce. Na eliminacjach przygodę z Eugene zakończyli także nasi kulomioci – Konrad Bukowiecki (20.24) oraz Michał Haratyk (20.08).

Reprezentacja Polski na Mistrzostwa Świata Oregon 2022

Czterdziestka piątka zawodników reprezentuje Polskę podczas mistrzostw świata w amerykańskim stanie Oregon. Zawody w Eugene rozpoczęły się 15 lipca.

W składzie reprezentacji nie zabrakło lidera światowych tabel w rzucie młotem Wojciecha Nowickiego oraz obrońcy tytułu w tej konkurencji Pawła Fajdka. Do Stanów Zjednoczonych polecą też wszystkie nasze czołowe specjalistki od biegania na 400 metrów z Natalią Kaczmarek – liderką krajowych tabel z czasem 50.16 – na czele. Na Hayward Field zobaczymy też wieloboistkę Adriannę Sułek, a na trasie chodu powalczy mistrz olimpijski Dawid Tomala. Do Eugene po ośmiu latach wróci też Konrad Bukowiecki, który na tym stadionie – jeszcze przed jego przebudową – świecił triumf w mistrzostwach świata juniorów.

Mistrzostwa świata wracają do kalendarza lekkoatletycznego po trzech latach. Zawody w Eugene planowo miały odbyć się przed rokiem, ale ze względu na przeniesienie igrzysk – wynikające z trwającej naówczas pandemii COVID-19 – zdecydowano o relokowaniu ich w kalendarzu.

Trzy lata temu w Dosze, podczas poprzedniej edycji mistrzostw świata, reprezentacja Polski zdobyła sześć medali, a jedyny złoty wywalczył Paweł Fajdek.