OLSZTYN

Olsztyn. Odprawa ws. operacji ochrony granicy Polski z Białorusią

16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana

W 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie prezydent Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji w związku z działaniami prowadzonymi obecnie na granicy polsko-białoruskiej.

Razem z szefem MON wziął udział w odprawie z głównymi dowódcami oraz komendantami formacji biorących udział w operacji ochrony granicy.

– Wysłuchaliśmy z Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem raportów na temat sytuacji na granicy, podzieliłem się moimi uwagami po wczorajszym spotkaniu z funkcjonariuszami i żołnierzami, a także dyskutowaliśmy o możliwych scenariuszach – relacjonował prezydent.

– Jestem wdzięczny funkcjonariuszom Straży Granicznej, Polskiej Policji i żołnierzom za służbę, za to, że bronią granicy. Dołożymy wszelkich starań, aby ta służba odbywała się jak najsprawniej, jak najbezpieczniej i w jak najbardziej godnych warunkach. To obowiązek państwa polskiego – mówił.

Andrzej Duda dziękował wszystkim policjantom i żołnierzom, którzy przyjechali na granicę z całej Polski i dziś służą nie tylko na samej granicy, ale i poza pasem granicznym, m.in. tworząc patrole zatrzymujące tych, którzy przekroczyli granicę nielegalnie.

„Za bezpieczeństwo na naszej granicy odpowiada przede wszystkim Straż Graniczna, która koordynuje wszystkie te działania, ale jest wspierana przez żołnierzy Wojska Polskiego i przez funkcjonariuszy polskiej Policji. Za część granicy polsko-białoruskiej, północną część odpowiada właśnie dowództwo 16. Dywizji Zmechanizowanej, a więc to stąd działania Wojska Polskiego są koordynowane. W podporządkowaniu dowódcy 16. Dywizji służą także żołnierze z pozostałych dywizji, a więc z 12 i 11 Dywizji. Południowy odcinek jest wspierany przez żołnierzy z 18. Dywizji Zmechanizowanej. Żołnierze Wojska Polskiego na co dzień realizują swoją trudną służbę na granicy” – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami Wojska Polskiego zaangażowanymi w ochronę granicy.

Wizyta w 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie (fot. KPRP)

Na granicy funkcjonariuszom Straży Granicznej pomaga już blisko 15 tys. żołnierzy. W każdej chwili ta liczba może zostać zwiększona. Ponadto żołnierze dotąd zbudowali ponad 180 km tymczasowego ogrodzenia, które skutecznie utrudnia próby nielegalnego forsowana granicy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button