Olga Tokarczuk i Andrzej Mleczko honorowymi obywatelami Krakowa. PiS przeciwko

Honorowi obywatele Krakowa

Olga Tokarczuk – wybitna pisarka, eseistka, poetka, autorka scenariuszy, laureatka Literackiej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 i Andrzej Mleczko – znany artysta, rysownik, satyryk, obchodzący jubileusz 50-lecia pracy twórczej zostali Honorowymi Obywatelami Krakowa.

Decyzję w tej sprawie podjęli radni podczas sesji Rady Miasta Krakowa, która odbyła się 9 czerwca.

Przeciw było dziewięciu radnych klubu PiS.

Wniosek o nadanie Oldze Tokarczuk honorowego obywatelstwa zgłosił Komisji Głównej Rady Miasta Krakowa przewodniczący RMK Dominik Jaśkowiec. Poparcie dla wniosku przesłało również Wydawnictwo Literackie.

Z Krakowem Olgę Tokarczuk łączy siedziba wydawcy – Wydawnictwa Literackiego. Tu gościła niejednokrotnie podczas Międzynarodowych Targów Książki i Międzynarodowego Festiwalu im. Josepha Conrada, którego współorganizatorami są: Miasto Kraków, Fundacja „Tygodnika Powszechnego” oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. W dorobku wybitnej pisarki znajduje się także prowadzenie warsztatów prozatorskich w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Z wnioskiem o uhonorowanie Andrzeja Mleczki wystąpił również przewodniczący RMK Dominik Jaśkowiec.

Andrzej Mleczko rozpoczął trwały związek z naszym miastem studiując na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W 1971 r. miał miejsce jego debiut rysunkowy na łamach tygodnika „Student”, a od 1975 r. jego rysunki są regularnie publikowane w różnych wydawnictwach prasowych i książkowych. Jego prace ukazywały się także w wydawnictwach miejskich, w tym m.in. w Miejskiej Platformie Internetowej Magiczny Kraków oraz były wykorzystywane do samorządowych kampanii społecznych, m.in. związanych z działaniami na rzecz ograniczania smogu, czy promocji turystyki w Krakowie. W jego twórczości często przewijały się wątki krakowskie, zarówno dotyczące zabytków, tradycji, legend, historii, jak i teraźniejszości, co było wykorzystywane w wielu publikacjach, promocji kampanii społecznych, ale także do ilustrowania książek popularyzujących Kraków.

W 1982 r. przy ul. św. Jana 14 Andrzej Mleczko otworzył swoją słynną galerię autorską, która stała się miejscem znanym nie tylko w naszym mieście, ale w całej Polsce. Filia krakowskiej galerii została otwarta w Warszawie w 2001 r. Galeria w Krakowie jest jedną z atrakcji turystycznych Krakowa, miejscem chętnie odwiedzanym przez licznych klientów, którzy poszukują oryginalnych pamiątek z Krakowa. Autor rysunków nigdy nie odmawia swojego autografu lub dedykacji odwiedzającym jego galerię.

„Andrzej Mleczko to dobry przykład artysty, który całe swoje dorosłe życie związał z Krakowem. Jego twórczość idealnie komponowała się z kulturalnym charakterem miasta. Dzięki jego rysunkom związanym z naszym miastem już od kilku dekad nieustannie promuje Kraków w całej Polsce. Jest także chętny do pomocy dla innych ludzi kultury – w jego galerii w czasach młodości pracował wybitny krakowski pisarz Jerzy Pilch, sam artysta zagrał również w epizodycznych rolach w kilku polskich produkcjach filmowych” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

W wyniku swojej 50-letniej pracy Andrzej Mleczko jest autorem ponad 40 tysięcy rysunków i ilustracji opublikowanych w kilkudziesięciu tytułach prasowych, a także w internecie. Zbiory jego prac ukazały się w ponad 50 książkach i albumach. Jego twórczość prezentowana była na kilkuset wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jako ważna dla Krakowa postać został upamiętniony notką biograficzną w „Encyklopedii Krakowa” wydanej przez PWN w 2000 r. Został również wyróżniony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nagrodą „Krakowska Książka Miesiąca”, Nagrodą Miasta Krakowa oraz Nagrodą Kisiela.
(UMK)

Exit mobile version