KRAKÓW

Olga Tokarczuk honorową obywatelką Krakowa. Moje serce zostało podzielone na pół [ZDJĘCIA]

Kraków

Koniec bieżącego tygodnia to dwa ważne dni dla Olgi Tokarczuk w Krakowie.

W czwartek 7 października nasza noblistka odebrała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a dzień później zostałą honorowym obywatelem Krakowa. Zaszczytny tytuł podczas uroczystej sesji Rady Miasta tytuł wręczyli prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec. Olgę Tokarczuk uhonorowano w dowód uznania jej wybitnej twórczości oraz za zaangażowanie społeczne w obronie praw kobiet, wykluczonych i prześladowanych.

– Olga Tokarczuk jest człowiekiem słowa i używa go w słusznej sprawie. Korzysta ze swoich dzieł jako narzędzia kreowania rzeczywistości, by piętnować grzechy cywilizacyjne i deklarować walkę z nimi. Wskazuje na konieczność ratunku dla świata przez edukację społeczeństwa, angażując emocje odbiorców i domagając się zajęcia stanowiska – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas uroczystej sesji.

– Z Krakowem łączy Panią nie tylko Wydawnictwo Literackie, będące wspaniałą wizytówką i chlubą naszego miasta. Myślę, że z tym miastem łączy Panią pokrewieństwo dusz, umiłowanie świata i ludzi, ich różnorodności i wielokulturowości – dodał Dominik Jaśkowiec.

– Stołeczne Miasto Kraków – dziękuję. Dziękuję Panu prezydentowi za wspaniałą laudację, która wyjaśnia wszystko. Przede wszystkim jednak dziękuję za las „Prawiek”, o powstaniu którego dowiedziałam się w bardzo gorących dniach po odbiorze Nagrody Nobla. Jestem szczęśliwa, że nazwa tego pomnika przyrody nawiązuje do mojej książki. Kiedy byłam młodą dziewczyną i myślałam o pisaniu, marzyłam, aby moje książki wydawało Wydawnictwo Literackie. Marzenie się spełniło i od 20 lat jestem jego autorką, więc w jakimś sensie byłam już krakowianką. Jestem zaszczycona, że zdecydowaliście się mnie do siebie przyjąć z dalekiego Dolnego Śląska. Teraz moje serce jest podzielone na pół – powiedziała Olga Tokarczuk podczas uroczystości.

Tokarczuk to wybitna pisarka, eseistka, poetka i scenarzystka.

W październiku 2019 r. Akademia Szwedzka nagrodziła imponujący dorobek pisarki, przyznając jej Literacką Nagrodę Nobla, za „wyobraźnie narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Oprócz licznych nagród literackich Olga Tokarczuk uzyskała wiele honorowych wyróżnień. Jest Honorową Obywatelką Miasta i Gminy Bardo, Rudy Śląskiej, Wrocławia, Warszawy i od dzisiaj Krakowa. Otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, a także została odznaczona w 2019 r. Medalem Senatu RP.
(Artur Rakowski)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button