Olaf Scholz: „Niemcy zostały wyzwolone od nazistów”. Zbigniew Ziobro: „Czy kanclerz Niemiec jest idiotą?”

Olaf Scholz: "Potrzebujemy geopolitycznej i zreformowanej UE, otwartej na przyszłość"

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz debatował z posłami podczas cyklu „Oto Europa”, wzywając do zjednoczonej Europy zdolnej do zmian, aby zapewnić sobie miejsce w świecie jutra.

Kanclerz Scholz podkreślił, że Europa ponosi globalną odpowiedzialność poza swoimi granicami, „ponieważ dobrobyt Europy nie może być oddzielony od dobrobytu reszty świata”. Świat XXI wieku, powiedział, „będzie wielobiegunowy, już jest”. Kanclerz Scholz wskazał trzy lekcje dla UE: „Po pierwsze, przyszłość Europy jest w naszych rękach. Po drugie, im bardziej zjednoczona będzie Europa, tym łatwiej będzie nam zapewnić sobie dobrą przyszłość. I po trzecie wskazane jest, nie mniej, ale więcej otwartości i więcej współpracy.”

Aby zapewnić Europie miejsce w świecie jutra, UE musi się zmienić, powiedział kanclerz. „Potrzebujemy UE geopolitycznej, UE rozszerzonej i zreformowanej oraz UE otwartej na przyszłość”.

O wojnie Rosji przeciwko Ukrainie powiedział, że UE musi teraz wyznaczyć kurs na odbudowę Ukrainy. Dobrze prosperująca, demokratyczna, europejska Ukraina jest najwyraźniejszym odrzuceniem imperialnej, rewizjonistycznej i nielegalnej polityki Putina.

W wielobiegunowym świecie kraje globalnego południa są ważnymi partnerami – kontynuował kanclerz Scholz. Europa musi opowiedzieć się za bezpieczeństwem żywnościowym i ograniczeniem ubóstwa oraz dotrzymać obietnic dotyczących działań w zakresie międzynarodowej ochrony klimatu i środowiska.

W kwestii rozszerzenia kanclerz powiedział, że „uczciwa polityka rozszerzenia realizuje swoje obietnice – przede wszystkim wobec państw Bałkanów Zachodnich”. Zapowiedział też dążenie do rozszerzenia podejmowania decyzji większością kwalifikowaną na więcej decyzji dotyczących polityki zagranicznej i podatków.

Mówiąc o migracji i azylu, powiedział, że „łączy nas cel lepszego zarządzania i regulowania nieregularnej migracji – bez zdradzania naszych wartości”. W wielu częściach Europy potrzebni są pracownicy, z krajów trzecich kontynuował, a jeśli Europa połączy regularną migrację z żądaniem, aby kraje pochodzenia i tranzytu przyjmowały z powrotem także tych, którzy nie mają prawa pozostać w Europie, „wtedy wszystkie strony skorzystają”.

Reakcje posłów

Reagując na propozycje reformy UE, posłowie domagali się od europejskich przywódców odwagi, by poprowadzić UE w przyszłość i wezwali kanclerza Scholza, aby dążył do Konwentu przed wyborami europejskimi w 2024 roku. Kilku posłów domagało się kontynuacji wsparcia dla Ukrainy w wojnie z Rosją do czasu zapewnienia sprawiedliwego pokoju, inni krytykowali Niemcy za nieterminowe wsparcie dla Ukrainy, a UE za dostarczanie większych pieniędzy przemysłowi zbrojeniowemu.

Wielu posłów podkreśliło znaczenie walki z ekonomicznymi skutkami rosyjskiej wojny przeciw Ukrainie dla obywateli Europy, a niektórzy wezwali do wprowadzenia nowych przepisów zapewniających sprawiedliwość społeczną, jak również do reformy unijnego rynku energii elektrycznej w celu zagwarantowania uczciwych cen. Niektórzy mówcy podkreślali znaczenie ekologicznej i cyfrowej transformacji Europy i domagali się większych inwestycji w tych dziedzinach, tak aby Europa mogła być liderem w dziedzinie przełomów technologicznych.

Kontekst

Była to już dziesiąta debata „Oto Europa”, która odbędzie się w Parlamencie Europejskim, po wcześniejszej debacie z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem, która miała miejsce 19 kwietnia 2023, z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą 14 marca 2023 oraz debatach, które odbyły się w 2022 roku: z premier Estonii Kają Kallas, premierem Włoch Mario Draghim, premierem Irlandii Michealem Martinem, premierem Chorwacji Andrejem Plenkowićiem, premierem Grecji Kyriakos Mitsotakisem, premier Finlandii Sanną Marin oraz z premierem Słowenii Robertem Golobem.

Ziobro: Sprzeciw wobec planów Niemiec zagrażających polskiej suwerenności

– Postulaty kanclerza Olafa Scholza, by likwidować w Unii Europejskiej zasadę jednomyślności w zakresie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, podatków, spotkają się z naszym twardym „nie” – podkreślił Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, komentując wystąpienie kanclerza Niemiec w Parlamencie Europejskim.

Minister nawiązał również do bulwersującej wypowiedzi Olafa Scholza, która fałszuje historię. W rocznicę zakończenia II wojny światowej kanclerz przedstawił Niemcy jako ofiarę nazizmu, a nie agresora odpowiedzialnego za zbrodnie i ludobójstwo.

– Kanclerz Olaf Scholz powiedział w Parlamencie Europejskim, że Niemcy zostały wyzwolone od nazistów. Jego rodak Joseph Goebbels mógłby pozazdrościć mu inwencji twórczej. Można zadać pytanie, czy kanclerz Scholz jest idiotą czy szulerem, który zakłamuje historię i próbuje pisać ją od nowa – powiedział Zbigniew Ziobro.

Minister podkreślił, że forsowane przez Niemcy radykalne ograniczenie zasady jednomyślności oznacza złamanie podstawowej zasady równości państw UE. To krok w kierunku przebudowy Unii Europejskiej w jedno państwo. Zbigniew Ziobro przestrzegał przed tym na niedawnym kongresie Suwerennej Polski.

– Kolejne miesiące pokazują, że Niemcy łamiąc traktaty, stosując szantaż, konsekwentnie realizują swój plan, będący zagrożeniem dla polskiej suwerenności. Niemcy zmierzają ku ograniczeniu polskiej suwerenności i zamierzamy się temu stanowczo przeciwstawić – mówił na konferencji prasowej również wiceminister Sebastian Kaleta.

– Kanclerz Olaf Scholz nawiązał w Parlamencie Europejskim do słów Roberta Schumana, jednego z ojców założycieli Unii Europejskiej. Zapewne Robert Schuman przewraca się w grobie, gdy słyszy, że Niemcy po raz kolejny chcą rozwalić porządek w Europie – dodał wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Jak ocenił, Unia idzie w złą stronę. Proponowane przez Olafa Scholza rozwiązania kryją pod złotkiem pięknego cukierka śmiertelną truciznę.

Exit mobile version