Ogólnopolska akcja testowania nauczycieli na obecność koronawirusa – podsumowanie

Funkcjonowanie szkół podstawowych w zakresie klas I-III oraz innych form wychowania przedszkolnego

Podczas trwającej od 11 do 17 stycznia wspólnej akcji testowania i badania pracowników szkół na obecność koronawirusa wymazy pobrano od ponad 136 tys. osób.

Pozytywny test na obecność koronawirusa dotyczył 2591 osób tj. 2 proc. wszystkich wyników badań.

Najchętniej badaniu poddawali się nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni w województwach: warmińsko-mazurskim i pomorskim (87 %), podkarpackim (85%) i zachodniopomorskim (83 %) oraz lubelskim, lubuskim i łódzkim (81%). Najmniej chętnie poddawały się badaniu osoby w województwach: podlaskim (72%) i opolskim (71%).

Badania były dobrowolne i bezpłatne. Mogli się na nie zgłosić się nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj. obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.

Zapotrzebowaniu na testy zbierano za pośrednictwem kuratoriów oświaty i Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Natomiast Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierały listy imienne i oświadczenia od każdego zainteresowanego badaniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz na badanie.

Każdy nauczyciel i pracownik szkoły, który zgłosił się do badania otrzymał odpowiednie skierowanie. Badania można było zrobić w 600 punktach wymazowych na terenie całego kraju, akcję wspomagało 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

Prawie 100 proc. przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego funkcjonowało w poniedziałek w trybie stacjonarnym:

Funkcjonowanie szkół podstawowych w zakresie klas I-III. 99,6 proc. z nich prowadziło w poniedziałek naukę w trybie stacjonarnym:

(MEN)

Exit mobile version