POLSKA

Ogólnopolska akcja „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski”

100-lecie niepodległości Polski

„100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018” – to wielkie przedsięwzięcie patriotyczno-ekologiczne, które w niedzielę 9 września br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej organizuje wraz z funduszami wojewódzkimi w Warszawie oraz kilkunastu miastach w całej Polsce.

Akcja ma na celu uczczenie w sposób szczególny 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a przy okazji także zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne Ojczyzny, gdyż taka proekologiczna postawa stanowi dzisiaj jedną z form nowoczesnego patriotyzmu.

Poprzez powszechną akcję sadzenia drzew, NFOŚiGW i WFOŚiGW chcą podkreślić, że działania każdego z nas na rzecz środowiska naturalnego mają wymierne znaczenie i przynoszą konkretne korzyści ekologiczne. Szczególnie istotne są takie codzienne czynności, jak segregacja i właściwa utylizacja odpadów oraz poszanowanie pięknej polskiej przyrody, w tym także otaczającej nas zieleni na ulicach, osiedlach, skwerach, czy w parkach.

Podczas niedzielnej akcji mieszkańcy Warszawy i okolic oraz poszczególnych województw będą mogli otrzymać sadzonki rodzimych gatunków drzew – w zamian za przekazane do powtórnego przetworzenia odpady, m.in. butelki plastikowe typu PET, baterie, puszki aluminiowe, makulaturę, świetlówki oraz „elektrośmieci”, które nierzadko zalegają w mieszkaniach, domach i strychach.

Wielka akcja „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018” – pod patriotycznym hasłem posadź #DrzewoDlaPolski – odbędzie się w niedzielę 9 września 2018 r., od godz. 10.00 do 16.00 – w 10 lokalizacjach w Warszawie: Park Agrykola i Łazienki Królewskie, Park Skaryszewski, Plac Defilad (dwa stanowiska), Multimedialny Park Fontann (dwa stanowiska), Ogród Saski, Skwer Płyta Desantu, Park Górczewska.

Wszędzie tam mieszkańcy Warszawy i osoby goszczące w stolicy będą mogli wymienić butelki PET, puszki aluminiowe i baterie domowe (paluszki, guzikowe) na sadzonki m.in. olszy, świerku, sosny, klonu jaworu, jarzębu, dębu szypułkowego. Każda jubileuszowa sadzonka będzie zaopatrzona w specjalny certyfikat i instrukcję sadzenia. Takie same działania – w myśl zasady „sadzonka za surowce wtórne” – zostaną przeprowadzone w kilkunastu innych miastach w całej Polsce. Potem wystarczy już tylko wybrać stosowne miejsce i zasadzić drzewo dla upamiętnienia 100-lecia niepodległości Polski. To wyjątkowa okazja, aby oczyścić z odpadów i jednocześnie pięknie zazielenić swoje najbliższe otoczenie.
(nfosigw)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button