POZNAŃ

Oborniki. 16-letni Filip popełnił samobójstwo. Był nękany przez rówieśników

Wielkopolska. Kolejne ofiary nękania w szkole

W związku ustaleniami członków Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ dotyczącymi samobójczej śmierci 16-letniego Filipa w Obornikach Wielkopolskich podjęta została interwencja w wielkopolskim kuratorium oświaty.

16-letni Filip z Obornik Wielkopolskich popełnił samobójstwo z powodu nękania w szkole w zeszły piątek 21 października 2022 roku. Po tym incydencie dwie kolejne osoby zgłosiły się jako ofiary dyskryminacji i nękania w tej szkole. W związku z naszymi ustaleniami, w środę 26 października podjęta została interwencja w wielkopolskim kuratorium oświaty.

Tragedia, której dało się uniknąć

21 października pojawiły się pierwsze doniesienia o samobójstwie 16-letniego Filipa z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kutrzeby w Obornikach Wielkopolskich. Zgodnie z informacjami, Filip był nękany przez rówieśników i rówieśniczki z klasy i szkoły. To mogło mieć wpływ na stan jego zdrowia, co doprowadziło go do decyzji o odebraniu sobie życia. Ponadto zgłosiły się kolejne dwie osoby poszkodowane i ich bliscy, którzy mieli zgłaszać szkole nękanie. Prawdopodobnym powodem nękania była neuroróżnorodność.

Zgodnie ze statystykami Komedy Głównej Policji, samobójstwo pozostaje drugą co do ilości przyczyną zgonów młodzieży poniżej 18 r. ż. Badania organizacji pozarządowych pokazują, że 30% młodzieży w szkołach nie czuje się bezpiecznie.

Interwencja w kuratorium oświaty

W środę, 26 października o godz. 10:00 podjęta została interwencja w wielkopolskim kuratorium oświaty mająca na celu wyjaśnienie tej sprawy. Pismo złożył aktywista, Dominik Kuc ze wsparciem Małgorzaty Witek (radnej gminy Oborniki Wielkopolskie) oraz Marty Mazurek (Radnej Miasta Poznania). Do kuratorium skierowano pytania o to, czy instytucja miała wiedzę na temat wystąpienia ryzyka nękania w tej szkole, kiedy i w jaki sposób na nie reagowano. Ponadto padają pytania związane w procedurami reagowania w przypadku kryzysu suicydalnego dzieci i młodzieży w wielkopolskich szkołach. Jakie działania są podejmowane w szkołach, aby szerzyć profilaktykę zdrowia psychicznego, jak wygląda monitoring myśli samobójczych wśród dzieci i młodzieży oraz jak wyglądają działania postwencyjne (postsuicydalne) podjęte przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

Rada Gminy Oborniki

Radna Małgorzata Witek przedstawiła całą sytuację we wtorek 25 października na komisji oświaty i spraw społecznych Rady Gminy Oborniki. Zadawała pytania o reakcję gminy, skalę zjawiska i prewencję kryzysów suicydalnych dzieci i młodzieży w obornickich szkołach.

W Gminie Oborniki działa punkt pomocy psychologicznej, z którego mogą korzystać młodzi oborniczanie potrzebujący wsparcia. Trwa gromadzenie statystyk dotyczących zapotrzebowania ze strony młodzieży. Radna Rady Miejskiej w Obornikach podniosła także temat konieczności diagnozy skali problemu we wszystkich szkołach w gminie oraz działań postsuicydalnych nie tylko wśród uczniów szkół średnich prowadzonych przez powiat, ale także w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę. Sprawa ta dotyka całą społeczność młodych ludzi gminy Oborniki. Konieczne jest podjęcie działań przy współpracy ze specjalistami aby nie doszło do efektu Wertera.

Dodatkowo, do tej pory w szkołach nie było należytych procedur prewencyjnych oraz postwencyjnych w przypadku kryzysów suicydalnych dzieci i młodzieży.

Tragiczny finał poszukiwań

21 października 2022 r. o godzinie 8:38 do SKKP PSP w Obornikach wpłynęło zgłoszenie o pomocy policji w poszukiwaniu osoby zaginionej. Przypomnijmy, że od 19 października br. poszukiwany był młody mężczyzna – mieszkaniec gminy Oborniki.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia KDR stwierdził, że policja zorganizowała odprawę na której ustalono rejon poszukiwań zaginionej osoby. Na prośbę dyżurnego policji do zdarzenia zadysponowano przewodnika z psem tropiącym z JRG 4 Poznań, zespół dronowy z JRG 6 Poznań oraz łódź z sonarem z JRG 1 Poznań. Wprowadzono podział na obszary gdzie przewodnik z psem przeszukał ok. 40 ha terenu, dron wykonał 4 loty i przeszukał ok. 60 ha, a łodzie wyposażone w sonary dokonały przeszukania koryta i obu nabrzeży Warty na odcinku około 20 km.

Niestety po godz. 14 za ogrodzeniem ochronnym wieży telekomunikacyjnej w miejscowości Uścikowo odnaleziono ciało poszukiwanego młodego mężczyzny i decyzją policji przerwano dalsze poszukiwania.

W działaniach ratowniczo – gaśniczych udział brało 9 zastępów w sile 28 strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button