KRAKÓW

Obcokrajowcy chcieli ukraść cegły z krematorium z muzeum Auschwitz-Birkenau

14 lipca 2018 policjanci z oświęcimskiej komendy Policji otrzymali zgłoszenie od Straży Muzealnej dotyczące pary obcokrajowców, którzy podczas zwiedzania byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz–Birkenau zabrali fragment cegły.

Na miejsce niezwłocznie udali się funkcjonariusze, którzy z rąk strażników przejęli 36–letniego obywatela Węgier oraz towarzyszącą mu 30-letnią kobietę, obywatelkę tego samego kraju.

W trakcie prowadzonych pod nadzorem prokuratora czynności śledczy ustalili, że zabezpieczony fragment cegły został zabrany z ruin Krematorium, znajdującego się na terenie Muzeum w Brzezince. Podejrzani tłumaczyli, że chcieli mieć pamiątkę z miejsca zagłady i nie zdawali sobie sprawy, że zabieranie jakichkolwiek przedmiotów z tego miejsca stanowi przestępstwo.

Obcokrajowcy przyznali się do winy i dobrowolnie poddali karze, którą w ich przypadku była grzywna w wysokości 1500 zł, rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie go w budynku sądu.
(KWP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button