Obchody Święta Wojska Polskiego. Defilada w Warszawie

Święto Wojska Polskiego i 103. rocznica Bitwy Warszawskiej

103 lat temu Polacy stoczyli niezwykle ważną bitwę dla dziejów naszego kraju, ale także dla przyszłości całej Europy.

Bitwa Warszawska, która powstrzymała plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią – jest uznawana za 18. na liście przełomowych bitew świata. Na pamiątkę tego szczególnego wydarzenia, w Polsce obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji, premier Mateusz Morawiecki czy prezydent Andrzej Duda wzięli udział m.in. w uroczystościach na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Kolejna rocznica zwycięstwa nad bolszewikami – Święto Wojska Polskiego, odbyło się pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”. To nie tylko okazja do świętowania, ale także do promocji polskiego wojska. W całej Polsce zorganizowanych zostało 70 pikników wojskowych.

W tym roku na defiladzie zaprezentowano 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście 2000 żołnierzy. Żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP zaprezentowali najnowocześniejszy sprzęt, polskiej, koreańskiej i amerykańskiej produkcji, który zakupiono w ostatnich latach. W defiladzie lądowej, która przeszła warszawską Wisłostradą oprócz pododdziałów Wojska Polskiego przemaszerowali także sojusznicy.

15 sierpnia w Polsce obchodzone jest święto Wojska Polskiego. Z tej okazji w tym roku w Warszawie, pod hasłem Silna Biało-Czerwona odbyła się wielka defilada. Zaprezentowanych zostało 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście 2000 żołnierzy. Wśród sprzętu zagranicznego były m.in. kupione od USA czołgi M1A1 Abrams, zakupione w Korei Południowej czołgi K2 i haubice samobieżne K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, samobieżne armatohaubice Krab, a także zestawy obrony powietrznej Patriot, element polskiego systemu „WISŁA”. Wśród sprzętu polskiej produkcji były m.in. nowe bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, a także pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija. Na niebie przeleciały nowe FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16, samoloty transportowe i śmigłowce.

Defilada wojskowa w Warszawie (fot. MON)

Razem z polskimi żołnierzami na defiladzie były wojska sojusznicze, m.in. z batalionowej grupy bojowej, która stacjonuje w Polsce.

Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w dniach 12-15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenia te zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz udaremniły plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwa, określana często „Cudem nad Wisłą” została uznana za 18. na liście przełomowych bitew świata.

– Jestem przekonany, że nie doszłoby nie tylko do powstania niepodległej Polski, ale wielu innych krajów Europy Środkowej również nie byłoby, gdyby nie to zwycięstwo – powiedział premier wskazując na jedność, jaka cechowała polski naród w sierpniu 1920 r.

Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego, zrealizowany według planu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Józefa Piłsudskiego. 15 sierpnia 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Kontrofensywa doprowadziła do odparcia wojsk Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy. W wyniku bitwy po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, 22 tys. zostało rannych i 10 tys. zaginionych.

Exit mobile version