Obchody Święta Straży Granicznej. „Dzięki Wam Polacy mogą czuć się bezpiecznie”

Plac Zamkowy w Warszawie

Na Placu Zamkowym w Warszawie odbyły się centralne obchody Święta Straży Granicznej. Szef KPRP Małgorzata Paprocka wręczyła w imieniu prezydenta RP odznaczenia państwowe.

W uroczystościach wzięła też udział małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser–Duda.

– Bezpieczeństwo Polski i jej obywateli to jeden z priorytetów mojej prezydentury. Dlatego wspierałem wszystkie działania władz mające na celu modernizację i rozwój formacji, w tym budowę zapory fizycznej na granicy z Białorusią, o krytycznej wadze dla Polski, oraz dwa programy modernizacyjne. Środki te inwestowano w funkcjonariuszy, ich wyposażenie czy sprzęt, ale i infrastrukturę formacji – podkreślił Andrzej Duda w liście odczytanym przez minister Paprocką.

Zaznaczył, że bezprecedensowe wyzwania, z jakimi mierzy się Straż Graniczna, przyniosły wymierny pozytywny efekt, bo nikt nie kwestionował ani konieczności ponoszenia nakładów, ani ich wysokości.

– Potrzeb było i nadal jest jednak dużo, a pilne inwestycje na całej linii granicznej, w ośrodkach szkoleniowych i poszczególnych placówkach oczekują na realizację. Dlatego z niecierpliwością czekam na zapowiadaną kontynuację programów modernizacyjnych, umożliwiających Straży Granicznej skuteczne i bezpieczne realizowanie jej misji z wykorzystaniem najlepszych dostępnych rozwiązań – dodał.

Obchody Święta Straży Granicznej (fot. KPRP)

Centralne Obchody Święta Straży Granicznej

Z udziałem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka na Placu Zamkowym w Warszawie 15 maja odbyły się Centralne Obchody 34. rocznicy powołania Straży Granicznej. W trakcie uroczystości 250 funkcjonariuszy zostało promowanych na pierwszy stopień oficerski. Gospodarzem wydarzenia był Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan.

W uroczystości wziął udział reprezentujący Marszałka Senatu senator Bogdan Borusewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Radosław Kujawa, Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej Agata Kornhauser-Duda, przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich, szefowie służb mundurowych oraz służb granicznych innych krajów i Agencji Frontex.

Wydarzenie zainaugurowała uroczysta msza święta w intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie pod przewodnictwem Biskupa Polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza. Następnie pododdziały, w uroczystym przemarszu ulicami Starego Miasta, udały się spod Katedry Polowej WP na Plac Zamkowy.

Złożeniem meldunku Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji przez Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Roberta Bagana rozpoczęła się główna część uroczystości.

Zasłużonych funkcjonariuszy Straży Granicznej wyróżniono odznaczeniami państwowymi. Odznaczeni zostali m.in. Krzyżem Zasługi, Medalem za Długoletnią Służbę w Straży Granicznej i Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej.

W wystąpieniu na Placu Zamkowym w Warszawie Komendant Główny SG podkreślił wagę doświadczeń polskiej Straży Granicznej, dzięki którym dziś możemy skutecznie reagować i przewidywać zagrożenia, które mogą się pojawić na naszych granicach. – Straż Graniczna od 34 lat stoi na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, a od ponad dwóch dekad także na straży granic Unii Europejskiej. To zobowiązanie realizujemy z odpowiedzialnością, profesjonalizmem i dumą – powiedział komendant.

Wspomniał również o inwestycjach w Straży Granicznej i podkreślił, że najważniejszą rolę w formacji spełniają ludzie. – Straż Graniczna to przede wszystkim ludzie. Idziemy w kierunku rozwoju liczebnego naszej formacji, oferując obok dotychczasowej formuły służby zawodowej także możliwość podjęcia służby kontraktowej. Inwestujemy w młodzież, uczestnicząc w tworzeniu oddziałów mundurowych w szkołach średnich – dodał szef Straży Granicznej.

Komendant Główny SG gen. dyw. SG Robert Bagan podziękował funkcjonariuszom Straży Granicznej za służbę, pogratulował ponadto awansowanym i wyróżnionym oraz zwrócił się do mianowanych na pierwszy stopień oficerski. – To Wy, nowi oficerowie, będziecie nieść etos naszej formacji. To Wy będziecie podejmować decyzje, które ukształtują przyszłość Straży Granicznej – powiedział gen. Bagan.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy list skierowany do funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej odczytała Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka.

Głos zabrał również Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak. – To wielki honor móc uczestniczyć w tej uroczystości i razem z Wami dzielić tę radość. Wasze święto jest świętem wszystkich Polaków, którzy dzięki Wam mogą czuć się bezpiecznie – powiedział szef MSWiA. Podkreślił, że na barkach funkcjonariuszy Straży Granicznej spoczywa ogromna odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszego kraju.

– Jesteśmy dumni z tego, jak działa nasza Straż Graniczna. Potraficie reagować na zagrożenia, które wciąż się zmieniają. Dobrze wiecie o tym, że na granicy następny dzień może być inny od dnia poprzedniego i tylko zaangażowanie, elastyczność, wasza mądrość i przygotowanie dają narzędzia do działania – dodał minister Siemoniak.

– To wielki honor móc uczestniczyć w tej uroczystości i razem z Wami dzielić tę radość. Wasze święto jest świętem wszystkich Polaków, którzy dzięki Wam mogą czuć się bezpiecznie – powiedział minister Tomasz Siemoniak podczas Centralnych Obchodów Święta Straży Granicznej na Placu Zamkowym w Warszawie. W wydarzeniu wzięli także udział wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji: Czesław Mroczek, Wiesław Szczepański oraz Maciej Duszczyk.

W trakcie Centralnych Obchodów Święta Straży Granicznej odbyła się promocja na pierwszy stopień oficerski Straży Granicznej. W tym roku z okazji Święta Straży Granicznej promowanych zostało 250 funkcjonariuszy.

Uroczystość zakończyła musztra paradna w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej SG, połączony występ Orkiestry Reprezentacyjnej SG i Orkiestry Morskiego Oddziału SG oraz defilada pododdziałów nowo promowanych funkcjonariuszy SG.

Wydarzeniu towarzyszyła ekspozycja sprzętu Straży Granicznej na Placu Zamkowym.

Podczas przemówienia minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że Straż Graniczna to formacja, która sumiennie wypełnia obowiązki związane z ochroną naszego państwa. Każdego dnia na barkach tej formacji spoczywa ogromna odpowiedzialność. To dzięki funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom SG granice Polski (lądowe, morskie i powietrzne) są bezpieczne. 

Szef MSWiA przypomniał, że w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji trwają prace nad kolejną edycją Programu modernizacji służb MSWiA na lata 2026-2029. Kwota, która zostanie przeznaczona na ten cel to aż 13 mld zł.

Część z tych 13 miliardów złotych trafi do Straży Granicznej. Środki będą służyły temu, abyście mieli najlepszy możliwy sprzęt, aby infrastruktura była w dobrym stanie, ale też i wsparciu wynagrodzeń funkcjonariuszy

– zaznaczył minister.

„Ślubuję stać nieugięcie na straży niepodległości i suwerenności…”

Jesteśmy dumni z tego, jak działa nasza Straż Graniczna. Potraficie reagować na zagrożenia, które wciąż się zmieniają. Dobrze wiecie o tym, że na granicy następny dzień może być inny od dnia poprzedniego i tylko zaangażowanie, elastyczność, wasza mądrość i przygotowanie dają narzędzia do działania

– mówił szef MSWiA.

Minister Tomasz Siemoniak podziękował funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom SG za tę niezwykle wymagającą służbę. Złożył także życzenia pracownikom cywilnym formacji. Dodał przy tym, że Straż Graniczna zawsze mogą liczyć na wsparcie ze strony MSWiA. 

Najważniejsi są ludzie, jak w każdym działaniu i w każdej służbie. Chcemy, żebyście mieli poczucie tego, że wszyscy za Wami mocno stoimy i nadal będziemy Was wspierać

– podkreślił.

Komendant główny SG gen. dyw. SG Robert Bagan złożył życzenia wszystkim funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom Straży Granicznej, a także pracownikom cywilnym.

Życzę Wam mądrości, by rozumieć wagę decyzji. Odwagi, by podejmować ją w trudnych chwilach. Szacunku społeczeństwa, bo to on daje motywację do podejmowania kolejnych wyzwań. Przyjmijcie proszę życzenia satysfakcji ze służby, spełnienia ambicji zawodowych oraz urzeczywistnienia osobistych zamierzeń

– powiedział.

W Centralnych Obchodach Święta Straży Granicznej wzięli także udział: Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, sekretarz stanu w KPRM gen. bryg. Radosław Kujawa, a także przedstawiciele kierownictwa służb podległych MSWiA.

Promocje oficerskie i odznaczenia państwowe

W czasie dzisiejszej uroczystości około 250 funkcjonariuszek i funkcjonariuszy zostało promowanych na pierwszy stopień oficerski – podporucznika Straży Granicznej.

Wręczono także odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP: Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią Służbę. Natomiast minister Tomasz Siemoniak wraz z komendantem głównym SG wręczyli funkcjonariuszom Medale Za Zasługi dla Straży Granicznej.

Straż Graniczna w Polsce

W Straży Granicznej służy ponad 15,5 tys. funkcjonariuszy, w tym 5,1 tys. kobiet i 10,4 tys. mężczyzn, a także ponad 3,4 tys. pracowników cywilnych.

Obecnie funkcjonuje 9 Oddziałów Straży Granicznej (Warmińsko-Mazurski, Podlaski, Nadbużański, Bieszczadzki, Śląski, Nadodrzański, Nadwiślański, Karpacki i Morski), Wyższa Szkoła Straży Granicznej (Koszalin) oraz dwa ośrodki szkolenia SG (Kętrzyn, Lubań).

Exit mobile version