POLSKA

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie

Narodowe Święto Niepodległości 2019 - 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada 2019 roku prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości.

– Jesteśmy Polakami bośmy wyrośli z tej ziemi, niezależnie od tego jakiej narodowości jesteśmy; jesteśmy Polakami, gdy mieszka w nas Polska i gdy mieszka w nas polskość tradycji – podkreślał Andrzej Duda podczas uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

– Jesteśmy Polakami i obowiązki mamy polskie – od prawa do lewa – mówił. – Niechże to będzie na dziesięciolecia i stulecia naszej dalszej historii dla nas to najważniejsze przesłanie, że jesteśmy Polakami, bo żeśmy wyrośli z tych ponad 1050-letnich korzeni. Z tej naszej wielkiej tradycji – zaznaczył.

Prezydent wspomniał także o potrzebie jedności, nawiązując do Ojców Niepodległości, którym „po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nawet w najważniejszych sprawach ciężko było znów uzyskać porozumienie”. – Niech to będzie lekcja dla nas i dla wszystkich następnych pokoleń, że Polska najlepiej się rozwija i Polska jest najsilniejsza wtedy, gdy rozumiemy, że te sprawy polskie, najważniejsze, musimy prowadzić razem, wspólnie i bez oglądania się na podziały i na różne wizje w szczegółach – akcentował prezydent.

W ramach akcji Niepodległa do hymnu! przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie „Mazurka Dąbrowskiego” wspólnie odśpiewali prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz uczestnicy uroczystości, w tym m.in. premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele Sejmu i Senatu oraz władz wojskowych i kościelnych.

Odczytano też Apel Pamięci, aby uczcić pamięć wszystkich Rodaków, którzy walczyli o niepodległość Polski. Następnie pluton salutowy oddał serię 21 salw armatnich, a harcerze złożyli na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza znicz z Ogniem Niepodległości. Później odbyła się uroczysta odprawa wart.

Duda złożył wieniec przy grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie śp. Ryszarda Kaczorowskiego i wiązankę przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej 10.04.2010 r.

Złożenie wieńca przy grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie śp. Ryszarda Kaczorowskiego (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

Rano Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikami: Wincentego Witosa, a następnie Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego oraz Józefa Piłsudskiego.

Prezydent nadał odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Orderem Orła Białego odznaczeni zostali: historyk prof. Andrzej Nowak oraz lekarka prof. Grażyna Świątecka.

Msza św. – z udziałem Pary Prezydenckiej, kierownictwa KPRP i przedstawicieli władz państwowych – została odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej. Podczas mszy Andrzej Duda zapalił Świecę Niepodległości ofiarowaną Warszawie przez papieża Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby zapalono ją, gdy Polska będzie wolna.

O godz. 17 przed Pałacem Prezydenckim Andrzej Duda weźmie udział w koncercie Gramy dla Niepodległej.
(KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button