POLSKA

Obchody Narodowego Święta Niepodległości. ​Prezydent Andrzej Duda przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Uroczystość pośmiertnego nadania Orderów Orła Białego 25 wybitnym Polakom, wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, Msza Święta, inauguracja ,,Festiwalu Niepodległa” – to niektóre z punktów obchodów na 11 listopada.

​Prezydent Andrzej Duda rozpoczął dzień od złożenia wieńca przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego przy Belwederze.

Następnie Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikami pozostałych Ojców Niepodległości: Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Wincentego Witosa.

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką wzięli udział w porannej Mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, w trakcie której nastąpiło zapalenie Świecy Niepodległości. Mszy św. w setną rocznicę odzyskania niepodległości przewodniczy nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Po nabożeństwie, na terenie okalającym Świątynię, odbyła się symboliczna uroczystość odsłonięcia tabliczek przy dębach posadzonych dla upamiętnienia Ojców Niepodległości. Pierwszemu dębowi imię Marszałka Józefa Piłsudskiego nadał Prezydent wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą.

W południe 11 listopada 2018 roku w całej Polsce, a także w wielu miejscach na świecie w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” Polacy odśpiewali hymn państwowy. Tak samo było również na pl. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie hymnem państwowym o godzinie 12.00 rozpoczęła się Uroczysta Odprawa Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Wieniec od Prezydenta RP na Grobie Nieznanego Żołnierza (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Prezydent Andrzej Duda przybył na tę uroczystość pod eskortą ułanów. Zwierzchnik Sił Zbrojnych odebrał meldunek i dokonał przeglądu pododdziałów.
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button