Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Przed południem prezydent Andrzej Duda odwiedził miejsce pamięci – „Willę Jasny Dom” i złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru. Wręczył też ordery i odznaczenia państwowe.

– Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony na pamiątkę niezłomnych żołnierzy, którzy postanowili o wolną, niepodległą i suwerenną Polskę walczyć do samego końca – aż ją odzyskają albo zginą – mówił Andrzej Duda, dodając, że wielu zginęło, wielu cierpiało tortury, wielu spędziło lata w więzieniach, w sowieckich katowniach, wielu zapłaciło za pragnienie wolnej i niepodległej Polski bardzo wysoką cenę.

„Willa Jasny Dom” – kamienica położona w Warszawie przy ul. Świerszcza 2, w okresie od lutego do października 1945 roku była siedzibą Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego. W jej piwnicach urządzono cele więzienne, a na wyższych kondygnacjach znajdowały się pokoje przesłuchań i biura.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wizyta w miejscu pamięci „Willi Jasny Dom”. Złożenie wieńca przed tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru (fot. KPRP)

– 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To wyjątkowe święto ustanowił w 2010 roku śp. prof. Lech Kaczyński, Prezydent RP. Dzięki tej cennej inicjatywie każdego roku przywołujemy pamięć o bohaterach, bez których determinacji, niezłomnej woli i oddania nie byłoby dzisiaj suwerennej, prawdziwie wolnej, niepodległej Polski – mówi Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w przesłaniu przygotowanym z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

– Ich nierówna, heroiczna walka, za którą wielu z nich zapłaciło życiem, jest dla nas, Ich spadkobierców, wzorem patriotyzmu najwyższej próby – mówi Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w przesłaniu przygotowanym z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Szef MON przypomniał, że naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Upowszechniać wiedzę o znaczeniu Ich heroicznych postaw, a także dbać o wciąż odkrywane miejsca pochówku.

– Żołnierze Wojska Polskiego od początku włączyli się w proces przywracania Żołnierzom Niezłomnym należnego Im miejsca w polskiej historii. Wiele jednostek wojskowych na swoich patronów wybrało właśnie wyklętych w tamtym czasie żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Pamiętajmy o naszych Bohaterach! Zasłużyli na naszą pamięć i naszą wdzięczność. Chwała Bohaterom! – podkreślił szef MON.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie 1 marca od 2011 roku. Został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

77. rocznica pacyfikacji Huty Pieniackiej

„W 2005 r. w Hucie Pieniackiej odsłonięto i poświęcono mogiłę kilkuset niewinnych Polaków, zamordowanych 28 lutego 1944 r. Ideologia nienawiści doprowadziła do zbrodni wojennej dokonanej przez żołnierzy z 4 Pułku Policyjnego SS.(…) Huta Pieniacka została zrównana z ziemią, a pamięć o tej zbrodni usiłowano wymazać. To się nie udało” – napisał wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin w liście odczytanym podczas uroczystości upamiętniającej ofiary rzezi dokonanej 77 lat temu we wsi Huta Pieniacka k. Lwowa.
(gov)

Exit mobile version