Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Duda: Dla bezpieczeństwa Europy koniecznie jest zacieśnianie więzi euroatlantyckich

Narodowe Święto Niepodległości

Obchodzone dziś Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.

W 1918 r. po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

– Dziś jesteśmy częścią wolnego świata, nie tylko w znaczeniu kulturowym, jak było przez wieki, ale także w znaczeniu politycznym. Dziś jesteśmy tutaj, nad Wisłą – niepodległa i suwerenna Polska, my Naród Polski – częścią wielkich wspólnot międzynarodowych: Unii Europejskiej, ale przede wszystkim wielkiej wspólnoty bezpieczeństwa – Sojuszu Północnoatlantyckiego, na czele którego stoją Stany Zjednoczone – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

Główne uroczystości z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości z udziałem prezydenta oraz małżonki Agaty Kornhauser–Dudy zostały zorganizowane w południe na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart.

Warszawa. Obchody Narodowego Święta Niepodległości (fot. KPRP)

Andrzej Duda wskazywał, że Polska jest częścią wspólnot, w tworzeniu których sama uczestniczyła – Bukaresztańska Dziewiątka w ramach NATO czy Inicjatywa Trójmorza w ramach UE.

– Dziś nie mamy żadnych wątpliwości, że dla bezpieczeństwa Europy i świata koniecznie jest zacieśnianie więzi euroatlantyckich. Dziś nie mamy żadnych wątpliwości, że jeżeli będziemy silni, odpowiedzialni to będzie trwał pokój w naszej części Europy, przetrwamy wszystkie zawieruchy dziejowe i będzie także trwała niepodległa, suwerenna Rzeczpospolita – akcentował.


Andrzej Duda dziękował kolejnym prezydentom USA, że przyjeżdżają do Polski i „powtarzają twardo słowa o gwarancjach bezpieczeństwa, zwłaszcza w trudnych czasach, kiedy odrodził się rosyjski imperializm, który dzisiaj próbuje zniszczyć naszego sąsiada, którego ze wszystkich sił wspieramy, i który – wierzymy w to głęboko – będzie wraz z nami także częścią wolnego świata”. – Bo dzięki wolnemu światu i wsparciu obroni się przed rosyjską agresją – dodał.

Ale – jak podkreślał – przede wszystkim jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo.

– Dzisiaj patrzą na nas Ojcowie Niepodległości i ci, którzy prowadzili zabiegi polityczne, i ci, którzy realizowali działania militarne, jak marszałek Józef Piłsudski; patrzą na to jak w odpowiednim momencie zaczęliśmy modernizację i umacnianie polskiej armii, jak konsekwentnie ponosimy – my, całe polskie społeczeństwo, cały naród – wyrzeczenie, jakim są ogromne wydatki na obronność. Po to, by zapewnić bezpieczeństwo, byśmy nie musieli walczyć, by nikt nie odważył się nas napaść. Jak stało się to w 1939 roku, kiedy zaniedbano tę sprawę – mówił.

Warszawa. Obchody Narodowego Święta Niepodległości (fot. KPRP)

– Dziś nie mam żadnych wątpliwości, że potrzebujemy dobrej i owocnej współpracy euroatlantyckiej. Mrzonką jest – jak wydaje się niektórym – że dzisiaj Europa jest w stanie zapewnić sobie sama bezpieczeństwo – ocenił.

Jego zdaniem wobec odradzającego się rosyjskiego imperializmu raczej nie będzie w stanie zapewnić sobie bezpieczeństwa bez Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza przy obecnym, cały czas jeszcze niskim poziomie wydatków na obronność.


Podczas uroczystości podniesiono na maszt flagę państwową, odśpiewany został hymn, a także odczytano Apel Pamięci oraz oddano salut narodowy. Później prezydent złożył na płycie GNŻ wieniec od Narodu.

Upamiętnienie Ojców Niepodległości

Rano prezydent złożył wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości – Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

Ordery z okazji Narodowego Święta Niepodległości

W Belwederze prezydent wręczył odznaczenia państwowe. Orderem Orła Białego – najwyższym polskim odznaczeniem – uhonorowani zostali prof. Ryszard Legutko oraz prof. Henryk Skarżyński.

Duda odznaczył Orderem Orła Białego:

11 listopada

10 listopada 1918 r. Józef Piłsudski, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, powrócił do Warszawy. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.

11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z 15 lutego 1989 r.

11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z 1937 r. o Święcie Niepodległości. Po II wojnie światowej zniesiono to święto już 22 lipca 1945 r. ustawą Krajowej Rady Narodowej. W okresie PRL obchody rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada organizowane były nielegalnie przez środowiska niepodległościowe, a ich organizatorzy i uczestnicy często byli represjonowani przez ówczesne władze. Wyjątek stanowiły lata 1980–81, kiedy za sprawą „Solidarności” przywrócono Świętu Niepodległości należne miejsce w świadomości społecznej. Decyzja o jego przywróceniu była jedną z pierwszych w trakcie procesu transformacji ustrojowej w 1989 r.

Niepodległe i suwerenne państwo dla Polaków zawsze było wartością najwyższą. Niestety, w latach 1772, 1793 i 1795 Prusy, Rosja i Austria dokonały trzech rozbiorów, w wyniku których Rzeczpospolita zniknęła z mapy Europy. Marzenia pokoleń Polaków o wolności spełniły się dopiero wraz z klęską wszystkich zaborców i zakończeniem I wojny światowej. Polska, po 123 latach zniewolenia, odzyskała niepodległość i rozpoczęła trudny i złożony proces odbudowy swojej państwowości.

10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy – zwolniony z więzienia w Magdeburgu – Józef Piłsudski. 11 listopada podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem. Rada rozwiązała się 14 listopada, przekazując Józefowi Piłsudskiemu całą władzę nad tworzącym się państwem.

Gdy wspominamy odzyskanie niepodległości, musimy pamiętać o jej „ojcach” – ludziach, którzy swoją determinacją i oddaniem idei wolności do niej doprowadzili: Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim, Józefie Hallerze, Ignacym Daszyńskim, Wincentym Witosie i Wojciechu Korfantym. Wywodzili się z różnych środowisk politycznych i mieli różne wizje odradzającego się państwa, ale łączył ich jeden nadrzędny cel: odbudowa Polski wolnej, niepodległej, niezależnej i suwerennej. „Ojcowie” polskiej niepodległości wywarli też wpływ na kształt granic odrodzonej Rzeczypospolitej. Ustalono je ostatecznie dopiero w 1921 r. w wyniku traktatu wersalskiego, kolejnych powstań – śląskich, wielkopolskiego i sejneńskiego, plebiscytów narodowościowych i traktatu ryskiego.

Exit mobile version