POLSKA

Obchody Dnia Strażaka w Warszawie. Wręczono medale „Młody Bohater”

Międzynarodowy Dzień Strażaka

4 maja 2019 roku odbyły się w Warszawie centralne obchody Dnia Strażaka.

– Dziękuję strażakom – w imieniu Rzeczypospolitej oraz polskiego społeczeństwa – za służbę, za gotowość do niesienia pomocy, za ratowanie życia i mienia. Jesteście na każde wezwanie: bezinteresowni, oddani i wierni – mówił prezydent Andrzej Duda podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka, które odbyły się w sobotę w Warszawie.

Centralne uroczystości rozpoczęły się na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W Państwowej Straży Pożarnej służy dziś blisko 30 tysięcy strażaków (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)

Podczas uroczystości Prezydent wręczył nominacje generalskie sześciu oficerom Państwowej Straży Pożarnej oraz odznaczenia: Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi za zasługi na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

Blisko czterystu strażaków wzięło też udział w ceremonii promowania funkcjonariuszy PSP na pierwszy stopień oficerski.

Wyróżnione dzieci otrzymały od Prezydenta RP nagrody „Młody Bohater” za to, że ocaliły bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Otrzymało je trzynaścioro dzieci, które dokonały czynu bohaterskiego i wykazały się odwagą.

Widząc potrzebujących dzwonili do odpowiednich służb (np. Policji, Straży Pożarnej); pomagali ludziom, który doznali ataku padaczki; wyprowadzali ludzi z pożarów; ratowali domowników, którzy źle się poczuli (np. przez zatrucie tlenkiem węgla). Dlatego minister Joachim Brudziński, prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki wręczyli medale Młodego Bohatera 12 dzieciom i nastolatkom – najmłodszy z odznaczonych ma 4 lata, a najstarszy 17.

Do tej pory Medal „Młody Bohater” otrzymała ponad setka dzieci z całej Polski.

Uroczystość zakończyła parada pododdziałów marszowych i pojazdów pożarniczych. Wzięło w niej udział ok. 800 strażaków i druhów ochotniczych straży pożarnych z całej Polski. Po jej zakończeniu w Ogrodzie Saskim odbył się strażacki piknik dla dzieci.

Obchody Dnia Strażaka w Warszawie (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)

W Państwowej Straży Pożarnej służbę pełni ponad 30 tys. strażaków. Tylko w 2018 r. PSP miała ponad 500 tys. interwencji, z czego prawie 150 tys. to pożary, a ok. 300 tys. to miejscowe zagrożenia np. wypadki drogowe.

Strażacy, oprócz zadań związanych z gaszeniem pożarów i pomocą poszkodowanym w wypadkach, wykonują także działania z zakresu ratownictwa specjalistycznego m.in. wodnego, chemicznego, wysokościowego. Do najważniejszych działań strażaków z PSP w 2018 r. należy zaliczyć zabezpieczenie konferencji COP24, gaszenie pożarów składowisk odpadów, zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom obozów harcerskich i wsparcie gaszenia pożarów w Szwecji.
(KPRP,MSWiA)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button