POLSKA

Obchody 82. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej na Westerplatte

Gdańsk

Tradycyjnie dźwięk syren alarmowych o godz. 4.45 rozpoczął obchody rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.

Pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża wraz ze swoimi zastępcami obecna była prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przemawiali m.in. marszałek sejmu Elżbieta Witek i premier Mateusz Morawiecki, odczytano list od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

„Znajdujemy się w miejscu świętym, w miejscu uświęconym krwią żołnierzy Wojska Polskiego, którzy bronili Westerplatte przed nawałą niemiecką. Oddajemy im cześć, oddajemy im chwalę, dlatego, że byli wierni złożonej przysiedzę do końca. Dlatego, że mężnie stawali w obronie naszej ojczyzny. Dlatego, że stanowią wzór dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego. Stąd też organizatorem uroczystości jest właśnie Wojsko Polskie”- powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.

W środę, 1 września 2021 roku pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża w Gdańsku odbyły się uroczystości związane z obchodami 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej(fot. st. szer. Wojciech Król CO/MON)

W środę, 1 września 2021 roku pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża w Gdańsku, z udziałem szefa MON, żołnierzy Wojska Polskiego, kombatantów i harcerzy odbyły się uroczystości związane z obchodami 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W tegorocznych obchodach wzięli udział także stacjonujący w Polsce żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej eFP NATO.

„II wojna światowa rozpoczęła się od ataku Niemiec na Polskę. Ten atak stanowił konsekwencje sojuszu zwartego pomiędzy Hitlerem a Stalinem. 17 września 1939 roku bolszewicka Rosja zadała Polsce cios w plecy atakując naszą Ojczyznę. Po tych wydarzeniach nastąpił czas stosowania terroru przez okupantów. Zarówno przez okupanta niemieckiego, jak i rosyjskiego. Przykładem aktów terroru jest egzekucja w Palmirach dokonana na elicie polskiej przez okupanta niemieckiego. To też Katyń, a więc wymordowanie ponad 21 tysięcy oficerów, żołnierzy, policjantów strzałem w tył głowy przez okupanta rosyjskiego. Akty terroru dotyczyły ludności cywilnej” – powiedział minister Błaszczak.

Jak co roku, główna część uroczystości państwowych organizowanych przez Wojsko Polskie, rozpoczęła się nad ranem przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Punktualnie o godz. 4.45 uruchomiono syreny alarmowe, których dźwięk symbolizował rozpoczęcie niemieckiej agresji na Polskę 1 września 1939 roku.

Premier Mateusz Morawiecki:

– Z roku na rok ubywa osób, które pamiętają tamten wrzesień. Z roku na rok jest coraz mniej naocznych świadków zbrodni, które rozpoczęły się już w pierwszych dniach wojny. Wojny, która była największą hekatombą XX wieku i jednym z najkrwawszych konfliktów w dziejach ludzkości – zaznaczył premier Morawiecki. – Dziś, po 82 latach od rozpoczęcia tej strasznej wojny, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że następuje proces wypierania z pamięci i świadomości, tego, kto był faktycznym sprawcą, kto był odpowiedzialny za tamte zbrodnie, za zniszczenia, za śmierć. Myli się katów z ofiarami, przypisując odmienne role tym, którzy w dramatycznych okolicznościach bronili człowieczeństwa, wolności, niepodległości przed tymi, którzy bestialsko od pierwszych dni mordowali, niszczyli cały naród, niszczyli całe państwa.

Podczas uroczystości kombatanci, harcerze, weterani i żołnierze zapalili Znicz Pokoleń. Odegrano także skomponowany przez Wojsko Polskie Marsz Bohaterów Westerplatte.

Marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek przekazała notę identyfikacyjną przedstawicielom rodziny odnalezionego żołnierza, st. legionisty Ignacego Zatorskiego, obrońcy Westerplatte.

Po odczytaniu Apelu Pamięci bohaterstwo obrońców Ojczyzny zostało uczczone salutem armatnim, a obecni na uroczystości harcerze odczytali przesłanie Westerplatte. Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte zakończyła wspólna modlitwa oraz ceremonia złożenia wieńca od narodu przez delegacje żołnierzy Wojska Polskiego pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża.

W środę, 1 września 2021 roku pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża w Gdańsku odbyły się uroczystości związane z obchodami 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej(fot. st. szer. Wojciech Król CO/MON)

Minister Błaszczak podkreślił, że należy przypominać światu prawdę historyczną na temat II wojny światowej. „Świat mówi, że sprawcami mordów byli naziści. Nie wiemy, któż to byli naziści? Podobna sytuacja jest, jeśli chodzi o stronę rosyjską. Świat nie chce pamiętać o sprawcach II wojny światowej. Dlatego naszym obowiązkiem jest to, aby przypominać światu o faktach historycznych” – powiedział.

Od 2020 roku obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte organizuje Wojsko Polskie.

1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym II wojnę światowa. Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne o godzinie 4.45 salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według różnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach zginęło 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych.

Od roku 2020, obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte organizuje Wojsko Polskie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button