31 lipca w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęły się obchody 80. rocznicy wybuchu bohaterskiego zrywu.
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w spotkaniu z Powstańcami Warszawskimi, podczas którego wręczył odznaczenia państwowe uczestnikom tamtych wydarzeń.
– Dziękuję za nieprzerwaną, nieustanną służbę dla Rzeczypospolitej – od tamtych czasów, od konspiracji, od walki, od Powstania Warszawskiego, poprzez wszystkie lata późniejsze, aż do dzisiaj. Przed chwilą niektórzy z Państwa, stojąc przed wejściem do Muzeum Powstania Warszawskiego, rozmawiali z harcerzami, przekazując im swoje świadectwo – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości.
Wskazał, że jest to świadectwo „miłości ojczyzny, ostatecznego oddania i tego, że nie ma takiej ceny, którą nie warto zapłacić za wolną, suwerenną, niepodległą ojczyznę”.
Prezydent podkreślił w czasie przemówienia, że obchodzimy w tym roku 80. rocznicę Powstania Warszawskiego – wydarzenia, które stanowi jeden z „fundamentalnych kamieni milowych naszej wolności i niepodległości”. Wówczas tysiące młodych ludzi – często bez doświadczenia bojowego, a także bez broni – stanęły do walki z regularną armią, jedną z najlepszych na świecie, posiadającą nowoczesne wyposażenie militarne, za którą stała potęga III Rzeszy Niemieckiej.
– Powstańcy stanęli do walki po to, by dać świadectwo, że są, że żyją, że trwają i tego, że choć Polska zniknęła z mapy, to Polacy nie zniknęli i Polska nie zniknęła z serc – mówił Andrzej Duda.
Wskazał, że uczestnicy tamtych wydarzeń pokazali, że odzyskanie ojczyzny i przepędzenie okupanta jest celem, dla którego naród polski jest gotowy poświęcić wszystko.
Prezydent zwrócił uwagę, że im więcej czasu mijało od zakończenia II wojny światowej, tym więcej pojawiało się dyskusji w przestrzeni publicznej, głosów różnych środowisk, podważających zasadność decyzji o wybuchu Powstania. Podkreślił, że dziś już nikt nie kwestionuje słuszności tego bohaterskiego czynu zbrojnego, ponieważ Powstańcy są wciąż świadectwem wolnej, niepodległej i suwerennej Polski, którzy pokazują, że warto było walczyć o ojczyznę.
Andrzej Duda ocenił, że zamilkły głosy krytyki wobec tamtych wydarzeń, ponieważ każdy kto widzi dziś zniszczoną przez rosyjskiego agresora Ukrainę wie, że warto podjąć walkę o odzyskanie wolności.
– Wiecie dlaczego już nie słychać tych głosów, wręcz szyderczych, które tak bolały przez długie lata? Bo w ciągu ostatnich dwóch lat zobaczyli Mariupol, zburzony praktycznie do szczętu, a na samym końcu zdobyty przez Rosjan, pod gruzami którego polegli jego obrońcy i którego Ukraińcom do dziś nie udało się odzyskać. I niech ktoś spróbuje powiedzieć na Ukrainie, że nie było warto – akcentował.
Odznaczenia państwowe dla uczestników Powstania Warszawskiego
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego nadał odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania.
Odznaczeni zostali:
za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Andrzej SITKOWSKI
pseudonim „Sowa”, żołnierz Zgrupowania „Żyrafa II”, pluton osłony sztabu
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Anna DUSZKIEWICZ
pseudonim „Jadwiga”, sanitariuszka i łączniczka, 1 Dywizjon Artylerii Konnej im. Józefa Bema
Zbigniew KLENOWICZ
pseudonim „Zew”, pluton łączności, II Obwód „Żywiciel”,
Krystyna KODYMOWSKA
pseudonim „Stokrotka”, łączniczka i sanitariuszka Sanitariat Okręgu Warszawskiego AK „Bakcyl”
Barbara KOSIANOWSKA–BERNER
pseudonim „Baśka”, sanitariuszka w Zgrupowaniu „Bartkiewicz”
Maria KOWALSKA
pseudonim „Myszka”, sanitariuszka w Szpitalu Elżbietanek przy ul. Goszczyńskiego a następnie w Szpitalu Polowym przy ul. Misyjnej
Jerzy MALEWICZ
pseudonim „Kowalski”, żołnierz II Obwodu „Waligóra”, potem Zgrupowanie „Sienkiewicz” a następnie Batalion „Gozdawa”
Zofia RUS
pseudonimy „Kanarek” oraz „Miś”, sanitariuszka w Zgrupowaniu „Gurt”
pośmiertnie
Janusz PILCHOWSKI
pseudonim „Lisek”, Zgrupowanie „Leśnik”, po Powstaniu żołnierz 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka
za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pielęgnowaniu pamięci o historii Polski, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich
Anna LEWAK
Sekretarz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
za zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Jan DĄMBROWSKI
pseudonim „Rekin”, łącznik w Pułku „Baszta”
Odznaczenia państwowe wręczył Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości zorganizowanej w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.