Uncategorized

Obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W środę odbyły się uroczystości z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia 1944 r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” w Warszawie wybuchło powstanie. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

O godz. 17, o której 74 lata temu rozpoczął się w Warszawie zryw powstańczy, przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zawyły syreny. Zgromadzeni weterani, warszawiacy i przedstawiciele władz państwowych z Prezydentem RP na czele, stojąc na baczność, minutą ciszy uczcili pamięć powstańców. Odegrano Mazurek Dąbrowskiego i hejnał Warszawy.

Wieniec przed pomnikiem Prezydent Andrzej Duda złożył w towarzystwie powstańców warszawskich: Jadwigi Chruściel, Jadwigi Wiśniewskiej, Ignacego Felczaka i Jerzego Majkowskiego. Podczas uroczystości była obecna także minister Halina Szymańska – Szef Kancelarii Prezydenta RP wraz ministrami KPRP.

Godzina „W” była formalnym początkiem zrywu. 1 sierpnia 1944 roku do walki przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono po powstaniu z miasta, które zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Powstanie Warszawskie

Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 i trwało 63 dni. Walki trwały do nocy z 2 na 3 października 1944 kiedy w kwaterze SS w Ożarowie Mazowieckim podpisano akt kapitulacji Powstania Warszawskiego. W działaniach wojennych toczących się na terenie stolicy poległo blisko 200 tys. osób – żołnierzy i cywilnych mieszkańców miasta.

(Nie)zakazane piosenki powstańcze na Placu Piłsudskiego

Jak co roku na Placu Piłsudskiego zebrały się tłumy warszawiaków, by wspólnie śpiewać powstańcze pieśni. Na koncert przybył także Prezydent Andrzej Duda. Przy wsparciu profesjonalnych muzyków zabrzmiały  najsłynniejsze utwory z powstańczego reperuaru m.in. „Warszawskie dzieci”, „Sanitariuszka Małgorzatka” czy „Warszawo ma”. Zorganizowana przez Muzuem Powstania Warszawskiego akcja stanowiła część obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – były obóz Auschwitz I

W 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, hołd jego bohaterom i ofiarom – w tym prawie 13 tysiącom mieszkańcom stolicy deportowanym przez Niemców do obozu Auschwitz, oddał dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński. Punktualnie o godzinie 17.00 – rozpoczynającej powstańcze walki godzinie „W” – złożył on wieniec pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu Bloku 11 w byłym obozie Auschwitz I.
W trakcie Powstania Warszawskiego i po jego stłumieniu Niemcy deportowali z Warszawy ok. 550 tys. jej mieszkańców i około 100 tys. ludzi z najbliższych okolic miasta. Skierowano ich do specjalnie w tym celu uruchomionego obozu przejściowego w Pruszkowie pod Warszawą, Durchgangslager 121. 55 tysięcy osób wywieziono do obozów koncentracyjnych.
 
W sierpniu i wrześniu 1944 r. poprzez obóz przejściowy w Pruszkowie do KL Auschwitz deportowano blisko 13 tys. aresztowanych mieszkańców Warszawy. Osadzono ich na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau. To ponad połowa ogólnej liczby Polaków deportowanych z całego dystryktu warszawskiego od sierpnia 1940 r. do września 1944 r.

Wśród przywiezionych były osoby z różnych środowisk społecznych, różnych zawodów (urzędnicy państwowi, naukowcy, artyści, lekarze, handlowcy, robotnicy), różnej kondycji fizycznej (ranni, chorzy, inwalidzi, kobiety ciężarne), w różnym wieku — dzieci począwszy od kilkutygodniowych niemowląt do starców powyżej osiemdziesięciu sześciu lat. W nielicznych przypadkach byli to także ludzie innych narodowości, wśród nich ukrywający się na tzw. aryjskich papierach Żydzi.

We wrześniu z Pruszkowa do Auschwitz przywiezino transport kobiet, mężczyzn i dzieci liczący 3087 osób. W dwóch transportach z 13 i 17 września, poza trzema kobietami, przywieziono prawie 4 tys. mężczyzn i chłopców. Większość osób z tych transportów przeniesiono po kilku, kilkunastu tygodniach, w ramach rozpoczętej wstępnej ewakuacji KL Auschwitz, do obozów w głębi Trzeciej Rzeszy i zatrudniono w przemyśle zbrojeniowym. Wielu zginęło w tych obozach.

W styczniu 1945 r. wywieziono do obozów w Berlinie, w pięciu transportach, co najmniej 602 kobiety z dziećmi (w tym dzieci urodzone w obozie). Część więźniów z wymienionych transportów warszawskich ewakuowano w styczniu 1945 r. z obozu. Niektórzy z nich zginęli w trakcie „marszów śmierci”, inni doczekali wyzwolenia w obozach w głębi Rzeszy. Co najmniej 400 osób z transportów pruszkowskich, w tym co najmniej 125 dzieci i młodocianych, doczekało się wyzwolenia.

Udział premiera Mateusza Morawieckiego w uroczystościach 74. rocznicy Powstania Warszawskiego

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w obchodach 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbyły się w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz przed pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Wojskowych Powązkach.

Jak co roku, główne uroczystości miały miejsce o godz. 17.00, godzinie „W”, kiedy 74 lata temu rozpoczął się zryw powstańczy w Warszawie. Szef rządu minutą ciszy uczcił pamięć Powstańców przed pomnikiem Gloria Victis oraz złożył kwiaty przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Przed południem szef rządu złożył wiązanki w Muzeum Powstania Warszawskiego pod dzwonem „Montera” gen. bryg. Antoniego Chruściela, dowódcy Powstania oraz tablicą pamiątkową poświęconą śp. Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu.

GODZINA „W”. HOŁD DLA BOHATERÓW OD POLICJANTÓW ZABEZPIECZAJĄCYCH POL’AND’ROCK

Wstrzymany ruch kierowców i oddany honor. Wszystko punktualnie o godzinie 17.00 w Kostrzynie nad Odrą. Ale nie było to spowodowane wciąż napływającymi miłośnikami festiwalu Pol’And’Rock, tylko hołdem oddanym przez policjantów Powstańcom Warszawskim w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Legia uczciła pamięć Powstańców

Warszawa po raz kolejny uczciła pamięć bohaterów, którzy w 1944 roku chwycili za broń i stanęli do walki z okupantem. W państwowych uroczystościach z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wzięli udział przedstawiciele Legii Warszawa, a także kibice klubu z Łazienkowskiej.

Delegację Legii Warszawa, która miała zaszczyt uczestniczyć w obchodach, tworzyli: Tomasz Zahorski (pełnomocnik Zarządu), Łukasz Sekuła (członek Zarządu), Arkadiusz Malarz, Miroslav Radović, Michał Kucharczyk oraz przedstawiciele Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa – Marek Saganowski i trzech zawodników: Jan Goliński, Patryk Konik, Michał Gładysz.

Główne uroczystości państwowe tradycyjnie rozpoczęły się o godzinie 17. przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. W obchodach czczących pamięć bohaterów miasta udział wzięły najważniejsze osoby w kraju z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele, przedstawiciele władz państwowych i miejskich, zaproszeni goście i przede wszystkim Powstańcy Warszawscy, którzy z ogromnym wzruszeniem przeżywali kolejną rocznicę dramatycznych wydarzeń sprzed siedemdziesięciu czterech lat.

Klubowa delegacja w ramach podziękowania za heroiczną walkę i poświęcenie Powstańców złożyła wieniec pod pomnikiem Gloria Victis. Legia Warszawa jest dumna, że po raz kolejny mogła uczestniczyć w uroczystościach składających hołd ludziom, którym cała Polska zawdzięcza tak wiele. Kibice Legii złożyli także swoje wieńce, m.in. na Powązkach, a także pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ulicy Wiejskiej.

Hołd Powstańcom oddały również dzieci z letnich obozów piłkarskich Legia Soccer Schools, które na głównej płycie stadionu przy Łazienkowskiej utowrzyły symbol w kształcie kotwicy Polski Walczącej.

W Muzeum Legii można z kolei obejrzeć okolicznościową czarną koszulkę „Godziny W”, w jakich 1 sierpnia 2004 roku w hołdzie pamięci 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego piłkarze Legii wyszli na boisko w Szczecinie, przed ligowym meczem z Pogonią (2:1).
(org.,KP,KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button