O bezpieczeństwie na drodze w okresie Wszystkich Świętych

Polska

Na warszawskich Powązkach odbył się briefing dotyczący bezpieczeństwa w okresie Dnia Wszystkich Świętych.

Poruszono zagadnienia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, a także bezpieczeństwem naszych domów i mieszkań. Okres Wszystkich Świętych to trudny czas dla wszystkich uczestników ruchu drogowego a dla policjantów okres wytężonej pracy. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno kierującym pojazdami, jak i pieszym.

Okres Wszystkich Świętych to trudny czas dla wszystkich uczestników ruchu drogowego a dla policjantów okres wytężonej pracy. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno kierującym pojazdami, jak i pieszym.

Do zadań funkcjonariuszy pełniących w tym czasie służbę będzie należało między innymi zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach prowadzących do cmentarzy. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci będą kierować ruchem.

Stosowanie się do poleceń i wskazówek policjantów z pewnością ułatwi wszystkim poruszanie się w zatłoczonych rejonach. Bądźmy jednak przygotowani, że mimo starań funkcjonariuszy możemy napotkać utrudnienia. Czasami więc lepiej zrezygnować z własnego pojazdu i pojechać na cmentarz transportem publicznym.

Policjanci będą pomagać bezpiecznie dostać się podróżującym w miejsca, które tradycyjnie odwiedzamy w czasie świąt. Będą także reagować na popełniane wykroczenia, w szczególności te które są głównymi przyczynami wypadków drogowych: przekraczanie dozwolonych limitów prędkości czy nieprawidłowe zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Funkcjonariusze zwrócą też uwagę na stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami.

Pamiętajmy, że w okolicach cmentarzy będzie się poruszało wielu pieszych, w tym dużo osób starszych a zmienna jesienna pogoda wpływa niekorzystnie na warunki podróżowania, wcześnie zapadając zmrok, opady atmosferyczne – szczególnie wpływają na zmniejszoną w tym czasie widoczność.

Pieszych uczulamy natomiast, aby podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo. Noszenie odblasków w sposób widoczny dla kierowców – kamizelki, opaski czy breloczka podniesie znacząco bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.

Aby usprawnić dojazdy do cmentarzy przy wielu z nich wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się ze zmianami jeszcze przed wyruszeniem w podróż.

Przypominamy, że w okresie Wszystkich Świętych obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12t, z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu. W dniach: 31 października w godz. 18.00 – 22.00, 1 listopada w godz. 8.00 – 22.00.

Aby te dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, ważne jest zachowanie rozsądku, wzmożona czujność i przestrzeganie kilku ważnych zasad bezpieczeństwa.

Bezpieczny Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny 2022

Najbliższe dni to czas odwiedzania i porządkowania grobów naszych bliskich. Niejednokrotnie w tym celu przemierzamy wiele kilometrów, po to, by 1 i 2 listopada na cmentarzu, w ciszy i zadumie, wspominać bliskich i znajomych, którzy odeszli. W tym roku oba te święta przypadają po weekendzie, co dodatkowo wpłynie na zwiększenie natężenia ruchu pojazdów i może skutkować naszą kilkudniową nieobecnością w domu. Pamiętajmy, aby towarzysząca nam w tych dniach nostalgia i zaduma nie uśpiły naszej czujności. Zachowajmy w tym czasie szczególną ostrożność, by nie spotkały nas przykre niespodzianki.

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to bardzo ważne święta w kościele katolickim w Polsce, skupiające najwięcej ludzi i rodzin wokół siebie. Jak co roku, w okolicach nekropolii porządku pilnować będą policjanci oraz przedstawiciele innych służb. Stosujmy się do ich poleceń i wskazówek. Pamiętajmy jednak, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych. Charakter tych świąt, a także masowe odwiedzanie grobów, sprzyjają działalności przestępczej. Na cmentarzach oraz w środkach komunikacji publicznej wzrasta zagrożenie kradzieżami. Nasze opuszczone domy czy mieszkania to potencjalny cel dla włamywaczy.

Aby te dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, ważne jest zachowanie rozsądku, wzmożona czujność i przestrzeganie kilku ważnych zasad bezpieczeństwa:

O bezpieczeństwie na drodze w okresie Wszystkich Świętych

Przełom października i listopada to czas wzmożonego ruchu na polskich drogach, który związany jest m.in. dniem Wszystkich Świętych. 28 października 2022 r. wiceminister infrastruktury Rafał Weber oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur wspólnie zaapelowali do uczestników ruchu drogowego o czujność i rozwagę w tym okresie.

Podczas briefingu omówione zostały działania Inspekcji Transportu Drogowego zaplanowane na ostatni weekend października i pierwszy dzień listopada. W tych dniach wiele osób decyduje się odwiedzić groby najbliższych, często na oddalonych od miejsca zamieszkania cmentarzach, co wpływa na wzmożony ruch nie tylko w pobliżu nekropoli, ale też na głównych szlakach komunikacyjnych. Wiceminister Rafał Weber zaapelował o zachowanie rozsądku, czujność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drogach.

– W najbliższych dniach, ze względu na spodziewany większy ruch, zachowajmy szczególną ostrożność. Przygotujmy się do podróży i zaplanujmy wyjazd. Pamiętajmy też, że w pobliżu cmentarzy, w wielu miejscowościach może zostać zmieniona organizacja ruchu, kierowcy nie powinni więc jeździć na pamięć. Dbajmy też o bezpieczeństwo pieszych. Piesi, szczególnie o tej porze roku, powinni stosować elementy odblaskowe i to nie tylko zgodnie z przepisami poza obszarem zabudowanym. Jest to zawsze dodatkowy element ochrony – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Patrole Inspekcji Transportu Drogowego będą prowadzić kontrole na głównych szlakach komunikacyjnych, drogach szybkiego ruchu i autostradach, czuwając nad bezpieczeństwem tych, którzy wybiorą się w podróż, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Inspektorzy będą współpracować z innymi służbami również w pobliżu dużych nekropolii. Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę m.in. na to, czy kierujący stosują się do obowiązujących ograniczeń prędkości oraz zakazów ruchu.

– Apelujemy o zachowanie rozwagi i przestrzeganie przepisów. Dostosujmy prędkość do warunków na drodze. Na drodze nie ma miejsca na brawurę, a ryzykowane zachowania, w tym pośpiech i niestosowanie się do ograniczeń prędkości, może doprowadzić do tragedii. Ostrożność jest niezbędna, szczególnie w okresie wzmożonego ruchu, ale również o tej porze roku, kiedy szybciej zapada zmrok, a warunki atmosferyczne pogarszają się. Inspektorzy będą zwracać uwagę na prędkość i kontrolować drogi w radiowozach z wideorejestratorami. W nadzorze nad ruchem drogowym pomoże również system fotoradarowy – powiedział Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

W okresie Wszystkich Świętych, w poniedziałek 31 października (w godz. 18.00 – 22.00) oraz we wtorek 1 listopada (godz. 8.00 – 22.00), będą obowiązywały zakazy ruchu dla określonych pojazdów o masie całkowitej powyżej 12 ton.

Zwiększone bezpieczeństwo ruchu drogowego

– W ostatnich latach sukcesywnie poprawia się poziom bezpieczeństwa na polskich drogach. Dzieje się tak dzięki licznym inwestycjom na sieci dróg krajowych, w ramach których kierowcy zyskują coroczne steki kilometrów nowoczesnych, wygodnych i bezpiecznych tras. Na poprawę bezpieczeństwa duży wpływ mają także inwestycje samorządowe, polegające na budowie, przebudowie lub modernizacji dróg lokalnych. Zadania te są dofinansowane nawet w 80 proc. z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W ramach tych zadań szczególny nacisk jest kładziony na inwestycje poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego, obejmujące m.in. doświetlenie przejść dla pieszych. Nie bez znaczenia są też zmiany prawne, które pozwalają na skuteczną walkę z piratami drogowymi popełniającymi najgroźniejsze wykroczenia w ruchu drogowym – stwierdził wiceminister R. Weber.

W okresie od 1 stycznia do 26 października 2022 r., w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. (który był ostatnim rokiem przed wprowadzeniem zaburzających statystyki obostrzeń w wyniku pandemii COVID-19), nastąpił bardzo wyraźny spadek liczy wypadków drogowych, a także zabitych i rannych w tych zdarzeniach. Policyjne statystyki wskazują, że w tym okresie nastąpił 27,6 proc. spadek liczby wypadków, o 34,7 proc. spadła liczba zabitych, natomiast rannych w tych zdarzeniach było o 28,9 proc. mniej.

Zmiany prawne miały na celu przede wszystkim zwiększenie ochrony pieszych, poprzez wprowadzenie pierwszeństwa już w trakcie wchodzenia na przejście dla pieszych, ujednoliciły dopuszczalną prędkość pojazdów w obszarze zabudowanym do 50 km/h niezależnie od pory dnia oraz wprowadziły obowiązek utrzymywania bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Podniesiona została też wysokość mandatów i punktów karnych za najcięższe naruszenia przepisów.

Warto również odnotować pozytywne efekty kampanii społecznych realizowanych przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Dzięki zintensyfikowanym działaniom informacyjno–promocyjnym spadła liczba zatrzymanych praw jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h na obszarze zabudowanym z ponad 38 tys. w 2019 r. do nieco ponad 23 tys. w analogicznym okresie 2022 r.

Exit mobile version