Nurogęsi w Warszawie. Zarząd Zieleni chroni kacze rodziny

Natura 2000. Nurogęś w stolicy

Kolejny rok warszawski Zarząd Zieleni wraz z mieszkańcami pomaga nurogęsiom bezpiecznie przedostać się do Wisły.

Kierowców ZZ prosi o ostrożność, mieszkańców o trzymanie psów na smyczy i zachowanie dystansu, zaś Straż Miejską i Policję o ewentualne wsparcie.

Nurogęś (fot. pixabay)

Wiosną w Parku Agrykola można zobaczyć wyjątkowe kacze rodziny nielicznie gniazdujących w Polsce nurogęsi. Po opuszczeniu gniazda matki z małymi pokonują trudną drogę z Łazienek Królewskich, przez Kanał Piaseczyński i dwie ulice: Myśliwiecką i Czerniakowską – do Wisły. Od początku kwietnia, jak co roku pracownicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, wraz ze służbami oraz mieszkańcami, angażują się w ochronę samic nurogęsi i ich młodych.

Oczywiście szczęśliwe finały kaczych wędrówek cieszą najbardziej. Tak było 22 kwietnia, gdy nurogęś z siedmioma bezbronnymi nielotami dotarła w końcu do Wisły, przez dwie jezdnie z sześcioma pasami ruchu ulicy Czerniakowskiej – przy wstrzymanym ruchu drogowym. Udało się to dzięki szybkiej interwencji i współpracy pracowników Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, Policji, Straży Miejskiej i mieszkańców zaangażowanych w ochronę ptaków.

Nurogęsi w stolicy (fot. Zarządu Zieleni m.st. Warszawy)

ZACHOWAJMY OSTROŻNOŚĆ PRZY ULICY CZERNIAKOWSKIEJ I MYŚLIWIECKIEJ

Od kilku lat Zarząd Zieleni prowadzi działania edukacyjne na temat nurogęsi i ich niełatwej sytuacji w okresie lęgowym w tym miejscu. Apeluje do kierowców o szczególną uwagę w okresie kwietnia – czerwca na ul. Czerniakowskiej i Myśliwieckiej. Spacerowiczów proszą o zachowanie bezpiecznego dystansu, by nie przepłoszyć migrujących ptaków, a właścicieli psów o wyprowadzanie swoich pupili na smyczy. Na małe nurogęsi i tak czyhają liczne zagrożenia, np. inne ptaki, więc warto im ułatwić tę wędrówkę.

W trakcie sezonu migracji nurogęsi są też codziennie w Parku Agrykola, sprawdzają, czy potrzebują pomocy w przejściu przez jezdnię (wtedy zatrzymywane są auta), monitorują też poziom wody w Kanale Piaseczyńskim. Od kwietnia do czerwca specjalnie go obniżyli, by nurogęsi mogły przepłynąć przepustem z zachodniej do wschodniej części kanału. We współpracy z Zarządem Dróg Miejskich wycięli przejścia w murkach przy ul. Myśliwieckiej, żeby udrożnić dla wędrujących ptaków ten korytarz ekologiczny, z którego również korzystają.

Nurogęsi w stolicy (fot. Zarządu Zieleni m.st. Warszawy)

JAK ZZ CHRONI NUROGĘSI W OKRESIE LĘGOWYM?

● nie czyszczą kanału w okresie wiosennym, a jeśli już to jesienią, kiedy ptaki nie wędrują i nie gniazdują tutaj,
● we współpracy z ZDM ustawiają znaki drogowe przy ul. Czerniakowskiej i Myśliwieckiej, ostrzegające przed możliwym przemieszczaniem się nurogęsi,
● stawiają małe platformy pływające (zajmowane niestety często przez łyski), żeby ptaki miały gdzie się zatrzymać w ciągu dnia czy w nocy,
● ustawiają tablice informacyjno-edukacyjne przy ul. Myśliwieckiej i Czerniakowskiej głównie z myślą o pieszych, którzy mogą natknąć się na wędrujące ptaki,
● organizują spotkania edukacyjne z przedstawicielami innych jednostek miejskich, zorganizowano również kampanię informacyjną na temat ochrony nurogęsi – jednym z jej elementów są spoty, które można zobaczyć w autobusach (powstały we współpracy z MZA),
● w pasie zieleni ul. Czerniakowskiej wprowadzili specjalne nasadzenia roślinności ułatwiające ptakom przeczekanie w trakcie jej przekraczania.

Nurogęś jest przedmiotem ochrony obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły, jednak w Warszawie gniazduje prawie wyłącznie na terenie parku Łazienki Królewskie i ewentualnie okolic. To sytuacja dosyć wyjątkowa, ponieważ nie jest to gatunek parkowy i w dodatku ptaki gnieżdżą się stosunkowo daleko od obecnego koryta Wisły.

Nurogęsi gniazdują przede wszystkim w dziuplach drzew. Samice od razu po wykluciu młodych prowadzą nielotne pisklęta w stronę Wisły m.in. z powodu małych możliwości zdobycia pokarmu w parkowych zbiornikach i kanałach. Nurogęsi żywią się głównie rybami.
(ZZW)

Exit mobile version