POLSKATRÓJMIASTO

Nożownik zaatakował Pawła Adamowicza na WOŚP. Stan prezydenta Gdańska ciężki

Nożownik zaatakował Pawła Adamowicza na finale WOŚP

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został raniony nożem w niedzielę 13 stycznia wieczorem.

Atak przeprowadził mężczyzna, który wtargnął na scenę podczas odliczania do „Światełka do nieba” WOŚP o godz. 20.00.

Stan Pawła Adamowicza nie jest stabilny. Prezydentowi Gdańska przetoczono 41 jednostek krwi. Ma uraz nerek, śledziony, wątroby i serca. Doszło także do niedotlenienia organizmu.
Po godz. 21 w w szpitalu klinicznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęła się operacja, która trwała 5 godzin.

Napastnik kilka razy nożem ugodził prezydenta.

„Halo! Halo! Nazywam się Stefan, siedziałem niewinny w więzieniu, siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz” – krzyczał ze sceny do mikrofonu.

Nożownik Stefan W. w poniedziałek zostanie przesłuchany. Napastnik jest znany Policji. Wielokrotnie napadał na banki z bronią w ręku.
27-latek został zbadany na obecność środków odurzających. Prawdopodobnie mężczyzna usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Podczas ataku miał na sobie plakietkę „media”.

Od godz. 7.00 otwarte są stacje krwiodawstwa w Gdańsku i innych miejscowościach województwa pomorskiego.

Można oddawać krew dla prezydenta Pawła Adamowicza oraz innych potrzebujących.

Szczególnie potrzebna jest krew grupy O RhD- (minus), gdyż w przypadkach nagłych krwawień, gdy nieznana jest grupa krwi pacjenta można bezpiecznie przetoczyć uniwersalne krwinki czerwone grupy O RhD-.


W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zarejestrowało się już ponad 100 osób.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski przyjechał do Gdańska, by na miejscu zapoznać się z bieżącą sytuacją.

Wyjaśnienia Policji

Zareagowaliśmy natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia. Sprawca został zatrzymany, na chwilę obecną nic nie wskazuje, aby atak związany był z Finałem.

Prezydent Andrzej Duda: Dziś bezwarunkowo jestem z Prezydentem Adamowiczem, modlę się o jego powrót do zdrowia

Zwykle różnimy się z Panem Prezydentem Pawłem Adamowiczem w poglądach, jak powinny być prowadzone sprawy publiczne i sprawy Polski, ale dziś bezwarunkowo jestem z Nim i Jego Bliskimi, tak, jak – mam nadzieję – wszyscy nasi Rodacy. Modlę się o Jego powrót do zdrowia i pełni sił – napisał w niedzielę wieczorem na Twitterze prezydent RP.

Minister MSWiA Joachim Brudziński

Atak na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza to akt niewytłumaczalnego barbarzyństwa.
Wpisy w internecie są monitorowane, nie będzie żadnej pobłażliwości dla osób, które grożą komukolwiek. Na scenie politycznej nie miejsca dla osób, które w takich sytuacjach dolewają oliwy do ognia. Powinniśmy piętnować takie wpisy!
Policja, przy tego typu wydarzeniach, wchodzi dopiero wtedy, gdy jest potrzebna. Funkcjonariusze byli do dyspozycji organizatorów, patrol znajdował się za sceną.
Rząd dokłada wszelkich starań, aby pomóc rodzinie Pana Prezydenta.
Tego rodzaju wydarzenia zabezpieczane są przez firmy ochroniarskie wynajęte przez organizatora. W przypadku wyjątkowych zdarzeń, jeśli jest taka potrzeba, powiadamiania jest Policja.
Sprawca tego czyny to recydywista skazany za napady z bronią w ręku, a nie żaden polityk. Robienie medialnej politycznej burzy, w celu podkręcenia politycznych emocji, po tym barbarzyńskim akcie zamachu na życie Pana Prezydenta Adamowicza, jest czymś wyjątkowo nieprzyzwoitym.
Po wczorajszym szoku spowodowanym barbarzyńskim atakiem na Prezydenta Pawła Adamowicza, różne paskudne osoby z każdej strony politycznych sporów niestety pokazuj swoje paskudne oblicza. Jedna z nich wzywająca do kolejnych mordów za chwilę spotka się z Policją.

Premier Mateusz Morawiecki

Atak na życie i zdrowie Pawła Adamowicza jest godny najwyższego potępienia. Zobligowałem ministra Joachima Brudzińskiego do przekazywania mi na bieżąco wszelkich informacji dotyczących tej sytuacji. Myślami i modlitwą jesteśmy teraz z prezydentem Adamowiczem.

„Pawle, jesteśmy wszyscy z Tobą” – napisał na Twitterze były prezydent Lech Wałęsa.

„Z całej siły trzymam kciuki za szybkie wyzdrowienie Pawła Adamowicza. Pawle, jesteśmy z Tobą myślami i sercem!” – napisał były premier Jerzy Buzek.

„Módlmy się wszyscy za Prezydenta Adamowicza. Pawle, jesteśmy z Tobą.” – napisał Donald Tusk.

Gdynia – poszukiwana jest w szczególności krew O RhD-

W związku z wczorajszymi wydarzeniami w Gdańsku Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy apelują o krew dla prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Poszukiwana jest w szczególności krew O RhD- (minus). Oto punkty, w których można oddać krew.

Już teraz krwiodawcy mogą oddawać krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z siedzibą w Gdyni przy ul. Powstania Styczniowego 9b. Rejestracja dawców trwa od poniedziałku do piątku w godzinach 7.15 – 13.00. Kontakt do centrum: tel. 58 622 02 69; e-mail: [email protected]

Zbiórki odbędą się także 17 i 31 stycznia naprzeciwko Urzędu Miasta Gdyni (al. Marszałka Piłsudskiego) w godz. 9.00-13.00.

Krew mogą oddawać osoby zdrowe w wieku 18-65 lat. Ponadto na 24 godziny przed oddaniem krwi nie należy spożywać alkoholu.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek

Wstrząsnęła mną wiadomość o barbarzyńskim ataku na Pana Prezydenta Pawła Adamowicza. Mam nadzieję, że skuteczna pomoc lekarska pomoże Panu Prezydentowi zachować życie i zdrowie. Myślami jestem teraz z moim Kolegą, a także Jego Rodziną i Współpracownikami. Życzę im sił oraz zapewniam o gotowości do udzielenia wszelkiego wsparcia, jakie tylko może się okazać potrzebne.
Atmosfera politycznej nienawiści i narastających podziałów, początkowo politycznych, a teraz już po prostu społecznych, towarzyszy nam od dawna. W zasadzie przyzwyczailiśmy się do życia w atmosferze oszczerstw, podejrzeń i słabo lub wcale nie skrywanej nienawiści, jakby to była norma, a nie patologia. Dzisiejsze niewiarygodne, dramatyczne wydarzenie pokazuje aż nazbyt dobitnie, dokąd nas to zaprowadziło i jak zmieniło świat, który nas otacza. Napastnik próbował pozbawić życia Pana Prezydenta w czasie wydarzenia, które od blisko 30 lat było symbolem wspólnoty Polaków. Apeluję do polityków, liderów, do wszystkich obywateli o zero tolerancji dla nienawiści w życiu publicznym. Jeśli konsekwentnie wdrożymy taką zasadę, może uda się naprawić to, co w naszym społeczeństwie zostało zdemolowane.

Mowa nienawiści

 

Wiec poparcia dla prezydenta Gdańska. Dziś o godz. 18.00

Mieszkańcy Gdańska od niedzieli, 13 stycznia, wieczorem organizują się na FB. Zapraszają wszystkich do wspólnego zaprotestowania przeciwko przemocy, do tego, żebyśmy w tej trudnej chwili byli razem.
W poście pt. Wiec przeciw Nienawiści i Przemocy przewodniczący KOD Pomorze Radosław Szumełda pisze: “Spotkajmy się, żeby w milczeniu wyrazić swój sprzeciw wobec nienawiści i przemocy, żeby okazać swoją solidarność z Prezydentem Pawłem Adamowiczem. Bądźmy wszyscy, bez względu na poglądy. W tej sprawie bądźmy razem.”

Już kilka tysięcy osób zadeklarowało swoją obecność.

Wiec Przeciwko Przemocy i Nienawiści odbędzie się w poniedziałek, 14 stycznia, o godz. 18.00 na ul. Długim Targu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button