POLSKA

Nowy szef dyplomacji brytyjskiej David Lindon Lammy w Polsce. Rozmawiał z Sikorskim

Chobielin

W niedzielę, 7 lipca br. w Chobielinie, minister Radosław Sikorski odbył konsultacje z nowo mianowanym szefem brytyjskiej dyplomacji Davidem Lindonem Lammy’m.

Wiodącym motywem rozmów były kwestie globalnego bezpieczeństwa, także w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainie.

W ocenie ministra Sikorskiego dzisiejsza wizyta ministra Lammy’ego świadczy o bardzo silnych więziach łączących oba kraje, i to niezależnie od tego jaki rząd sprawuje władzę w Polsce czy Wielkiej Brytanii. Przy tej okazji szef polskiego MSZ pogratulował brytyjskiej Partii Pracy okazałego zwycięstwa w ostatnich wyborach.


Mówiąc o bezpieczeństwie światowym minister Sikorski podkreślił, że Polska i Wielka Brytania podzielają opinię na temat wielu wyzwań w tym obszarze, w tym szczególnie co do konieczności stałego wspierania Ukrainy walczącej z rosyjską agresją. Podobną opinię wyraził minister Lammy, wskazując, że Polska i Wielka Brytania mają wspólną wizję strategiczną dotyczącą zwłaszcza Ukrainy i NATO. Jak dodał, oba kraje łączą obecnie wspólne zagrożenia ze strony Rosji i Białorusi.

David Lindon Lammy i Radosław Sikorski (fot. Konrad Laskowski/MSZ)

W kontekście zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie szef polskiej dyplomacji zauważył, że razem z Wielką Brytanią mamy zbliżone oczekiwania co do rezultatów spotkania Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– Chodzi o potwierdzenie naszej długofalowej polityki wspierania Ukrainy i wzajemnych gwarancji bezpieczeństwa wyrażających się w trwałej obecności sił i zdolności Sojuszu tam, gdzie jest zagrożenie – na flance wschodniej – doprecyzował minister Sikorski.


Zapowiedział również, że Polska, podobnie jak uczyniła to już Wielka Brytania, podpisze z Ukrainą dwustronną umowę o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

Podsumowując to spotkanie minister Radosław Sikorski życzył nowemu brytyjskiemu rządowi sukcesów po objęciu władzy. Wyraził przy tym nadzieję, że dotychczasowe formaty polsko-brytyjskiej współpracy będą kontynuowane, w szczególności polsko-brytyjska kwadryga, tj. spotkanie ministrów spraw zagranicznych i obrony.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button