POLSKA

Nowy program upowszechniania strzelectwa w Polsce. 5 mln zł na pilotaż

Dal pełnoletnich osób

Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy 5 mln zł na pilotaż całkowicie nowego projektu upowszechniania strzelectwa w Polsce.

Program skierowany jest do wszystkich Polaków, którzy ukończyli 18. rok życia i ma na celu między innymi popularyzację dyscypliny oraz upowszechnianie postaw proobronnych i patriotycznych wśród obywateli. Projekt jest pierwszym zadaniem Ministerstwa Sportu i Turystyki ukierunkowanym na wzmacnianie potencjału obronnego kraju.

„Po raz pierwszy w historii ministerstwa sportu przedstawiamy program dedykowany upowszechnianiu strzelectwa sportowego i kompetencji strzeleckich, który pomoże w uzyskaniu patentu sportowego, a następnie pozwolenia na broń dla celów rywalizacji sportowej” – powiedział minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

Ministerstwo Sportu i Turystyki na realizację programu upowszechniania strzelectwa w Polsce przeznaczy łącznie 5 mln zł, z czego:

  • 2,5 mln zł na upowszechnianie strzelectwa sportowego i kompetencji strzeleckich wśród pełnoletniej młodzieży szkolnej – od momentu ukończenia 18 r.ż. do 26 r.ż. (środki pochodzić będą z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej),
  • 2,5 mln zł na upowszechnianie strzelectwa i kompetencji strzeleckich dla każdego dorosłego Polaka w wieku powyżej 26 lat (środki pochodzić będą z budżetu państwa).

„Poprzez program upowszechniania strzelectwa chcemy jeszcze mocniej aktywizować młodzież, tworząc jednocześnie optymalne warunki dla rozwoju talentów i zainteresowań sportowych. Tegoroczna edycja programu ma charakter pilotażu, co pozwoli nam na oszacowanie skali zainteresowania oraz na rzetelną ocenę zakresu programu pod kątem jego możliwych modyfikacji w 2023 roku” – zapewnił minister Kamil Bortniczuk.

Program będzie realizowany w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. Uczestnikami szkoleń dofinansowanych w ramach programu upowszechniania strzelectwa będą mogli być wyłącznie osoby pełnoletnie. Szkolenia będą odbywać się w grupach ćwiczebnych liczących maksymalnie 20 uczestników. Każda grupa ćwiczebna zrealizuje 12-godzinny program strzelecki, obejmujący:

  • część teoretyczną (1 godz.), w trakcie której uczestnicy zapoznają się z historią strzelectwa, zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy oraz bezpiecznego posługiwania się bronią pneumatyczną i palną, prawnymi aspektami dotyczącymi broni palnej i amunicji,
  • część praktyczną (11 godz.), w trakcie której uczestnicy zapoznają się z zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach związanych z użyciem broni palnej, dowiedzą się jak wykorzystywać materiały opatrunkowe pola walki, budową broni, poznają techniki strzeleckie; oraz przede wszystkim będą strzelać z broni pneumatycznej oraz małokalibrowej.

Program Upowszechniania Strzelectwa

W ramach dofinansowanych szkoleń, uczestnicy poznają podstawowe zasady bezpieczeństwa w strzelectwie, zapoznają się z budową broni, poznają techniki strzelania z broni krótkiej (pistolety) oraz długiej (karabiny). W ramach zajęć praktycznych, w zależności od grupy szkoleniowej, uczestnicy będą brać udział w treningach strzeleckich z broni pneumatycznej i małokalibrowej. Szkolenia będzie prowadzić wykwalifikowana kadra instruktorska posiadająca uprawnienia wydane przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego.

Co ważne, każdy z uczestników programu odda ponad 350 strzałów podczas zajęć praktycznych z wykorzystaniem różnych rodzajów broni: broni krótkiej i długiej pneumatycznej oraz broni krótkiej i długiej małokalibrowej (karabin typu AK-47, czy M4/M16).

Program adresowany jest do podmiotów, które w ramach swojej podstawowej działalności statutowej realizują zadania w zakresie upowszechniania strzelectwa sportowego oraz kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży.

Program Upowszechniania Strzelectwa jest finansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF), którego dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki oraz ze środków budżetu państwa. Na realizację Programu w 2022 roku przeznaczona zostanie kwota 5 mln zł.

W Polsce znajduje się ok. 370 strzelnic, funkcjonujących na licencji Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, w których trenuje ponad 45,8 tys. licencjonowanych zawodników.

W historii strzelectwa sportowego, polscy olimpijczycy dwunastokrotnie stawali na podium igrzysk olimpijskich: pięć razy stając na najniższym stopniu – Władysław Karaś (IO Berlin 1936), Wiesław Gawlikowski (IO Montreal 1976), Jerzy Greszkiewicz (IO Montreal 1976), Małgorzata Książkiewicz (IO Barcelona 1992), Renata Mauer-Różańska (IO Atlanta 1996), trzy razy zdobywając srebro – Adam Smelczyński (IO Melbourne 1956), Mirosław Rzepkowski (IO Atlanta 1996), Sylwia Bogacka (IO Londyn 2012) oraz cztery razy poznając smak olimpijskiego złota – Józef Zapędzki (dwukrotnie: IO Meksyk 1968 i IO Monachium 1972), Renata Mauer-Różańska (dwukrotnie: IO Atlanta 1996 i IO Sydney 2000).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button