ŚWIAT

Nowy Jork. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Joe Biden: Ta rosyjska wojna ma doprowadzić do likwidacji Ukrainy jako państwa

USA kontra Rosja

Prezydent USA Joe Biden wystąpił na 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

– Putin mówił, że Rosji grożono, natomiast nikt Rosji nie groził. Tylko Rosja szukała tego konfliktu. Ostrzegaliśmy, że to zbliża się i z wieloma z Was próbowaliśmy go uniknąć – rozpoczął mówić Biden.

– Ta wojna ma doprowadzić do likwidacji Ukrainy jako państwa. Rosja haniebne pogwałciła podstawowe zasady karty ONZ. Zawsze będziemy stać solidarnie z Ukrainą przeciwko agresji Rosji.
Prezydent Putin wysunął groźby nuklearne wobec Europy, mając w rażącej pogardzie odpowiedzialność wynikającą z reżimu nieproliferacji (chodzi o Traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej) – zaznaczył prezydent Stanów Zjednoczonych.

Podkreślił także, że „stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ uderzył na swojego sąsiada, chcąc pozbyć się z mapy suwerennego, niepodległego państwa!”


Biden przypomniał o aktualnych wydarzeniach w Rosji, która „wzywa więcej żołnierzy pod broń, aby dołączyli do walki. Kreml organizuje też fikcyjne referenda próbując zaanektować kolejne części Ukrainy, co narusza Kartę Narodów Zjednoczonych”.

Niestety ciągle są odkrywane zbrodnie, w tym masowe groby w Iziumie, świadczą o zbrodniczych motywach Rosji w tej wojnie.

– Stany Zjednoczone chcą, by ta wojna skończyła się i tylko na sprawiedliwych warunkach. Nie można zająć siłą terytorium innego państwa. Jedynym krajem, który stoi temu na przeszkodzie, jest Rosja – powiedział Biden.

Amerykański przywódca oświadczył, że „USA będą kontynuować wspieranie Ukrainy, by ta mogła bronić się.”

„Rosja kłamie i obwinia nas za kryzys żywnościowy” – dodał.

Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił kolejny pakiet pomocy humanitarnej i żywnościowej o wartości 2,9 miliarda dolarów.

Biden zaproponował, by ONZ była „bardziej inkluzywna” i chciałby zwiększenia liczby stałych i niestałych członków Rady Bezpieczeństwa oraz ograniczenia prawa weta.

– Uważam, że to było bardzo mądre wystąpienie, dobrze się stało, że prezydent USA nie dał się on sprowokować słowom Władimira Putina. Joe Biden podkreślił, że polityka, jaką do tej pory Stany Zjednoczone realizują wobec Ukrainy jest słuszna i będzie utrzymana – mówił Andrzej Duda w Nowym Jorku.

Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss i prezydent USA Joe Biden (fot. President Biden)

Biden spotkał się z premier Wielkiej Brytanii Liz Truss

Rozmawiano o życiu Jej Królewskiej Mości Elżbiety II i szeregu wspólnych wyzwań. W tym o wojnie Rosji na Ukrainie, wyzwaniach stawianych przez Chiny oraz zapewnieniu zrównoważonych i przystępnych cenowo dostaw energii.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button