Nowy Jork. 79. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Duda: Pokój przez prawo

Spotkanie z działaczami polonijnymi

– Polska jest gotowa do udziału w dyskusji o reformach Rady Bezpieczeństwa, innych kluczowych organów ONZ, a także międzynarodowych instytucji finansowych.

Świat podlega zmianom i nasz system również musi się zmienić, aby mógł lepiej służyć globalnej społeczności – mówił prezydent Andrzej Duda podczas debaty generalnej 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

– Nasze wspólne zobowiązanie, zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych, brzmi: „uchronić przyszłe pokolenia od klęski wojny”. Polska pozostanie wierna tej misji i będzie wspierać wysiłki na rzecz pokoju, praw człowieka i zrównoważonego rozwoju – podkreślił.

Prezydent wskazał, że po raz dziesiąty może przemawiać przed Zgromadzeniem Ogólnym Narodów Zjednoczonych. Jak zaznaczył, stoimy dziś przed ogromnymi globalnymi wyzwaniami, które wymagają od nas solidarności, współpracy i determinacji.

– Nasza obecność tutaj przypomina nam o misji, dla której Organizacja Narodów Zjednoczonych została powołana po straszliwej tragedii II wojny światowej: aby zapobiegać kolejnym konfliktom i zapewnić pokój na świecie – mówił.

Andrzej Duda podkreślił, że dzisiaj po raz kolejny stajemy w obliczu niezwykle poważnego zagrożenia dla globalnego bezpieczeństwa. Zaznaczył, że od dwóch i pół roku jesteśmy świadkami brutalnej agresji Rosji na sąsiednią Ukrainę; to rażące naruszenie podstawowych norm prawa międzynarodowego, takich jak zakaz użycia siły w stosunkach międzynarodowych.

– Ta niesprowokowana agresja skutkuje destabilizacją regionu i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla globalnego ładu i bezpieczeństwa. Nie możemy pozwolić na to, aby ta wojna przerodziła się w kolejny zamrożony konflikt. To najważniejsze zadanie na przyszłość – akcentował.

Jak dodał, dlatego tak ważne jest dziś powstrzymanie rosyjskiej wojny na Ukrainie.

Prezydent zwracał uwagę, że nie da się osiągnąć pokoju i bezpieczeństwa na świecie bez poszanowania prawa.

– Jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej konsekwentnie powtarzam hasło: „pokój przez prawo”, zawsze podkreślając fundamentalną rolę prawa międzynarodowego w utrzymaniu światowego ładu – mówił.

Nowy Jork. Andrzej Duda i Radosław Sikorski (fot. KPRP)

– Polska jako kraj wolności i solidarności zawsze będzie domagać się poszanowania praw człowieka, niezależnie od położenia geograficznego – zaznaczył.

Jak wspomniał, dlatego Polska zdecydowała się ubiegać o miejsce w Radzie Praw Człowieka ONZ na lata 2029–2031; nasza kandydatura jest wyrazem naszego zaangażowania w promowanie i ochronę praw człowieka na całym świecie.

Andrzej Duda przypomniał, że w przyszłym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych.

– Pomimo swoich niedoskonałości, ONZ pozostaje fundamentem porządku światowego, umożliwiając nam wspólną pracę na rzecz pokoju, rozwoju i godności ludzkiej – przekonywał.

Wcześniej prezydent RP wziął udział w rozpoczęciu debaty generalnej 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Uczestniczących w szczycie przywódców powitał Sekretarz Generalny ONZ António Guterres. Andrzej Duda wysłuchał przemówienia prezydenta USA Joe Bidena.

ONZ. Nowy Jork. Joe Biden (fot. KPRP)

Spotkanie z działaczami polonijnymi

W Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda i małżonka prezydenta Agata Kornhauser–Duda spotkali się z przedstawicielami Polonii.

Osobom zasłużonym dla umacniania polsko–amerykańskich relacji i za zasługi dla polskiej kultury i edukacji Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe.

Odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi w działalności charytatywnej, za popularyzowanie polskiej kultury oraz za zasługi w działalności polonijnej

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Antoni Cioczek
Jerzy Leśniak

za zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Stanach Zjednoczonych Ameryki, za popularyzowanie polskiej kultury

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Marta Medyna
Krzysztof Medyna
Jacek Szklarski
Marcin Toczek

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Henryk Andrzejczuk
Andrzej Praszczyk
Bożena Praszczyk
Mary Wyrobek

za zasługi w rozwijaniu szkolnictwa polonijnego

Barbara Szenk

za zasługi w popularyzowaniu sportu wśród polonijnych dzieci i młodzieży, za osiągnięcia sportowe

Paweł Myśliwiec

Nowy Jork. Spotkanie z Polonią (fot. KPRP)

– Te odznaczenia są przede wszystkim za budowanie polskiego potencjału w Stanach Zjednoczonych, za budowanie dobrego imienia Rzeczpospolitej, przysparzanie jej dobrej sławy, wsparcie dla rozwoju polskiego środowiska i polskości w Stanach Zjednoczonych, za popularyzację Polski, za patriotyczną postawą, za nieustające wsparcie dla Polski i polskości – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości.

Wtorkowe rozmowy

Z Sekretarzem Generalnym Rady Europy Alainem Bersetem prezydent RP rozmawiał o polskiej współpracy z Radą Europy, a także aktualnej sytuacji na kontynencie.

Andrzej Duda rozmawiał też z dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą.

Prezydent spotkał się z następcą tronu Państwa Kuwejt Księciem Sabahem Khaledem Al–Hamadem. Rozmawiano o dwustronnej współpracy gospodarczej oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Nowy Jork. Andrzej Duda i Sabah Khaled Al–Hamad (fot. KPRP)

Na temat współpracy dwustronnej, szczególnie gospodarczej i naukowej oraz o rozwoju relacji politycznych Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Félixem Antoine Tshisekedi Tshilombo.

Prezydent RP rozmawiał również z premierem Republiki Armenii Nikolem Paszynianem. Wśród tematów: współpraca bilateralna oraz sytuacja bezpieczeństwa na Kaukazie.

Exit mobile version